طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

گروه LEGO در سال ۱۹۳۲ میلادی توسط Ole Kirk Kristiansen تاسیس شد

170

با اطمینان می توان گفت لگو (LEGO) ، بخشی جذاب و فراموش نشدنی از خاطرات کودکی ما را شامل می شود، اولین تجربه ساختن! نام LEGO مخفف دو کلمه دانمارکی leg godt است؛ به معنی خوب بازی کردن. این کلمه به معنی گردآوری و خوب جفت کردن هم می باشد. هدف از این نام گذاری، انعکاس کیفیت و حق کودکان برای بازیِ لذت بخش است. نام این برند، بیانگر ، یعنی هدف نهایی آن ها در صنعت تولید اسباب بازی یعنی ایده آل بودن می باشد.

گروه LEGO در سال ۱۹۳۲ میلادی توسط Ole Kirk Kristiansen تاسیس شد. این شرکت از پدر به پسر منتقل شده است و اکنون متعلق به کیلد کرک کریستینسن (Kjeld Kirk Kristiansen) ، نوه بنیانگذار آن می باشد. لگو (LEGO) در طی ۸۵ سال گذشته، مسیری طولانی و پر پیچ و خم را طی کرده است – از یک کارگاه نجاری کوچک به یک شرکت مدرن و جهانی که اکنون یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان اسباب بازی در جهان به شمار می آید. آجر LEGO مهم ترین محصول این کمپانی می باشد و دو بار به عنوان اسباب بازی قرن لقب گرفته است!

اکثر وسایل بازی کودکان برای ماندگاری طولانی ‌مدت طراحی نشده ‌اند؛ آن ها به گونه ‌ای طراحی و ساخته می ‌شوند تا تنها در مدت کوتاهی کودکان و نوجوانان را سرگرم نمایند و پس از مدتی به فراموشی سپرده شوند. اما داستان لگو (LEGO) روند متفاوتی را بیان می کند. این شرکت خالق محصولی است که دارای یک هویت منحصر به فرد می باشد، برای سال ‌ها در ذهن مشتری ماندگار است و با فیلم‌ ها و دیگر فعالیت‌ های فرهنگی در ذهن مخاطب خود ثبت می شود.

نام LEGO چه نشانه ای باید داشته باشد؟

در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی، کیلد کرک کریستینسن (Kjeld Kirk Kristiansen) ایده های جدیدی را درباره نحوه درک آجر LEGO و محصولات LEGO به طور کلی ارائه داد! کیلد کرک کریستینسن (Kjeld Kirk Kristiansen) در سال ۱۹۷۸ میلادی گفته بود: ” هدف طولانی مدت ما این است که مصرف کننده، نام LEGO را مترادف با شرکتی که اسباب بازی های با کیفیت و خلاقانه تولید می کند و باعث رشد شخصی کودکان در هر سنی می شود، بشناسد!”

محصولات لگو (LEGO) در طی سالیان متمادی، توسعه گسترده ای یافته است اما پایه و اساس آن ها همچنان آجر سنتی LEGO است. این آجر به شکل امروزی خود در سال ۱۹۵۸ میلادی به بازار عرضه شد. قطعات لگو (LEGO) با دقت بسیار بالا و با خطایی کمتر از ۲ میکرومتر تولید می ‌شوند به طوری که لگوی تولید شده در سال ۱۹۶۳ میلادی با لگویی که امسال تولید شده است، جفت می ‌شوند! از هر ۱ میلیون قطعه لگو تولید شده، تنها ۱۸ عدد استاندارد لازم را ندارند! بنیانگذاران این برند می گویند مسئله این است که تخیل را پیش ببرید و اجازه دهید تعداد زیادی ایده خلاقانه، از طریق بازی پدیدار شود!

کودکان حتی در مواقع دشواری نیز به اسباب بازی احتیاج دارند!

شروع جنگ جهانی دوم وقفه ای در کار اولک کرک کریستینسن (Ole Kirk Kristiansen) و تولید اسباب بازی های او ایجاد نکرد! در زمان بحران ، تقاضا برای اسباب بازی بیش از هر زمان دیگری بود. در طول دو سالِ اول جنگ، این شرکت با افزایش دو برابری فروش مواجه شد. به دلیل جنگ ، تمام فعالیت های وارداتی متوقف شد؛ اتفاقی که به طور طبیعی فروش کالاهای دانمارکی را افزایش داد. مدتی بعد استفاده از فلز و لاستیک برای ساخت محصولاتی مانند اسباب بازی ممنوع شد که این امر سبب افزایش تولید اسباب بازی های چوبیِ دانمارکی و در نتیجه تولید LEGO شد.

قطارهای لگو شروع به حرکت می کنند!

هنگامی که اوله کرک کریستینسن (Ole Kirk Kristiansen) در سال ۱۹۳۲ میلادی شروع به ساخت اسباب بازی های چوبی کرد و بدین وسیله پایه های گروه LEGO را ریخت، قطارها از اولین ساخته های او بودند. در دهه های ۱۹۳۰ میلادی ، ۱۹۴۰ میلادی و همچنین ۱۹۵۰ میلادی این شرکت انواع مختلف قطار چوبی را همچون لوکوموتیو بخار و قطار سریع السیر تولید می کرد. هدف اصلی در آن زمان، تولید اسباب بازی هایی بود که کودکان می توانستند در زندگی روزمره خود با آن ها مواجه شوند؛ و قطارها کاملا در این تصور جای می گرفتند.

در اواخر دهه ۱۹۴۰ میلادی ، گروه LEGO شروع به افزودن اسباب بازی های پلاستیکی به محصولات خود کرد اما ساخت قطارهای چوبی همچنان ادامه داشت. در سال ۱۹۶۰ میلادی، پس از ماجرای آتش سوزی در کارخانه نجاری خود، گروه LEGO تولید قطارهای چوبی را متوقف کرد! این شرکت سپس دوران اسباب بازی های چوبی خود را پایان داد. دو سال بعد گروه LEGO چرخ LEGO را معرفی کرد؛ معرفی این قطعه جدید باعث تحول تولیدات LEGO به علاوه توانایی تولید یک قطار متحرک ساخته شده از آجر شد!

اولین قطار کاملا متحرک ساخته شده از آجرهای لگو در سال ۱۹۶۴ میلادی به بازار عرضه شد.

پیوند لگو و شهر

از هنگانم معرفی LEGO® با تمرکز بر آجرهای LEGO و امکانات ساختمانی بی پایان آن ها ، سبد محصولات LEGO شامل محصولاتی با مضمون المان های شهری نیز شده بود! ساختن یک فضای شهری مدرن در روح دهه ۱۹۵۰ میلادی رخنه کرده بود و انعکاس این رویکرد را در جهان LEGO نیز می توان مشاهده کرد. با تمرکز گروه LEGO در محیط های شهری ، یکی از اولین موضوعات بازی LEGO که در سال ۱۹۷۸ میلادی معرفی شد، LEGOLAND Town است.

از جمله موارد LEGOLAND Town می توان به طرحی یک شهر مدرن به صورت صفحاتی خیابان کشی شده، اشاره کرد! صفحات جدید دارای جاده هایی با برجستگی هایی هستند که امکان ساخت خانه ها را مستقیما روی صفحات برای ایجاد یک محیط شهری واقعی امکان پذیر می کند.

لگولند

در سال ۱۹۶۸ میلادی، اولین پارک لگولند در شهر Billund واقع در کشور دانمارک افتتاح شد. چندین کامیون از آجرهای لگو به زمینی هموار در منطقه ای با چشم اندازهای جذاب منتقل شد و سپس آن ها تبدیل به خانه هایی الهام بخش شدند! تمام محیط و ساختمان ها با آجرهای معمولی LEGO توسط مدل سازی به نام داگنی هولم (Dagny Holm) و تیم او ساخته شد. یک بهشت ​​خانوادگیِ واقعی شامل تفریحاتی مانند قطار بزرگ LEGO ، تئاتر عروسکی ، آموزشگاه رانندگی و … همگی با یک هدف آموزشی مشخص و هزاران آجر LEGO برای بازی کودکان و بزرگسالان طراحی و ساخته شد. این پارک در اولین فصل بازدید خود، پذیرای ۶۲۵،۰۰۰ نفر بازدید کننده بود؛ چیزی دو برابر تخمین های اولیه!

فلسفه قالب سازی LEGO

در سال ۱۹۶۱ میلادی، گروه LEGO هانس شیس (Hans Schiess) را برای نظارت بر قالب سازی پلاستیکی در کارخانه خود استخدام کرد؛ تصمیمی که سبب انتقال دانش عمیق فرایندهای قالب سازی به این کمپانی و تغییری انقلابی در روند قالب سازی این شرکت شد. هانس شیس (Hans Schiess) در زمینه قالب ریزی و سازه های پلاستیکی از پیشگامان این حوزه به شمار می آمد و محرک اصلی فلسفه قالب سازی جدید LEGO بود؛ اتفاقی که اصول کنترل دقیق فرآیند قالب سازی که اصطلاحا روش PE می باشد را توصیف می کند.

از سال ۱۹۶۳ میلادی، لگو (LEGO) از ماده ای به نام ABS یا Acrylonitrile butadiene styrene استفاده کرد! پلیمری با استحکام بالا و ضد ضربه که به طور معمول در قطعات حساس الکترونیکی و بعضی از قطعات اتومبیل استفاده می شود. پلیمر ABS جدای از اینکه استحکام بالایی دارد، باعث می شود قطعات لگو (LEGO) به راحتی در هم جفت شوند. این مسئله موجب می شود فردی که با این قطعات کار می کند، لذت بیشتری ببرد. یکی از ویژگی‌ های مهم محصولات لگو (LEGO)، طراحی و مقاومت آن‌ ها است. در تمام جهان این حقیقت پذیرفته شده است که اسباب ‌بازی ‌های لگو (LEGO) هیچ‌ گاه فرسوده نمی‌ شوند! یعنی اگر شما تعدادی از این اسباب ‌بازی ‌ها را از دوران کودکی خود جمع کرده باشید، امروز نیز می ‌توانید همان ‌ها را با مجموعه‌ ی لگوی فرزندتان ترکیب کنید! همین قابلیت یکی از ویژگی‌ های منحصربه ‌فرد لگو (LEGO) در دنیای اسباب ‌بازی‌ سازی است.

یکی از جالب توجه ‌ترین اقدامات لگو (LEGO) عرضه ‌ی سری متخصصان یا Expert Series در سال ۱۹۷۵ میلادی بود. این سری برای مخاطبان بزرگسال تدارک دیده شده بود، به‌ طوری که با ساختن پازل‌ های مبتنی بر قطعات لگو، در نهایت برای مثال یک موتور خودرو شبیه‌سازی می ‌شد که تمام قطعات آن قابلیت حرکت داشتند!

 سازه های معماری LEGO

در شهر شیکاگو ، از سال ۲۰۰۰ میلادی تحقیقاتی پیرامون مشکل برقراری ارتباط با پیچیدگی ساختمان آسمان خراش ها توسط معماری به نام آدام رید تاکر (Adam Reed Tucker) آغاز شد. برای این منظور ، او به دنبال یک متریال مناسب بود؛ به همین دلیل وی تصمیم گرفت تا از امکانات نامحدود آجر LEGO برای ساخت ماکت های خویش استفاده کند. او شروع به ساخت مدل هایی از بناهای برجسته در سال ۲۰۰۶ میلادی کرد و با ساخت مدل های بزرگی از ساختمان امپایر استیت (Empire State Building) نیویورک و دیگر آسمان خراش ها توجه کمپانی LEGO را به خود جلب کرد!

گروه LEGO تحت تاثیر این موضوع قرار گرفت و اهمیت تولید مدل های کوچک تر از ساختمان های واقعی را درک کرد. در ادامه، طراحان LEGO شروع به همکاری با آدام رید تاکر (Adam Reed Tucker) نمودند تا مدل هایی با مقیاس کوچک تر از آسمان خراش های شهر شیکاگو را طراحی کنند. در سال ۲۰۰۸ میلادی، طراحی و تولید مدل های برج ویلیس (Willis Tower ؛ در آن زمان برج سیرز) و مرکز جان هنکوک (John Hancock Center) آغازگر سری معماری LEGO شد. امروزه مجموعه معماری LEGO شامل بیش از ۴۰ مدل می باشد! سری معماری LEGO بر ساختمان هایی متمرکز است که به دلیل معماری قابل توجه خود، مورد ستایش گسترده قرار می گیرند. این مجموعه شامل مدل هایی از Villa Savoye و Farnsworth House TM هستند.

سری Landmark این امکان را به مصرف کنندگان خود می دهد تا مدل های شاخصی از برج هایی مانند برج ایفل ، برج خلیفه و برج پیزا را بسازند! آخرین مورد اضافه شده به خانواده LEGO Architecture ، مجموعه Skyline است که دارای خطوط نمای کوچک شهرهایی مانند پاریس ، سانفرانسیسکو و شانگهای می باشد. جالب است بدانید مجموعه معماری LEGO شامل یک کتابچه با جزئیاتی مربوط به معماری و تاریخچه ساختمان های آن است. به بیان آدام رید تاکر (Adam Reed Tucker): ” من می خواستم یک داستان بگویم؛ نه اینکه فقط یک جعبه آجر بفروشم. “

آدام رید تاکر (Adam Reed Tucker) در ایجاد بسیاری از مدل های اولیه ی مفهومی برای سری معماری کمپانی لگو نقش اساسی دارد. امروزه تیمی از طراحان LEGO همچنان از تجارب هیجان انگیز ساخت و ساز جذاب و سرگرم کننده وی بهره می برند.

جالب است بدانید که شرکت لگو با شعار اصلی “ بهترین، هیچ وقت مناسب ترین نیست”، در هر ثانیه ۱۱۴۰ قطعه و سالانه  ۳۶ میلیارد قطعه تولید می کند!

زهرا محمدی – آبگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ