کسب درآمد برای دانشجویان معماری در دوران دانشجویی

به یاد دارم زمانی که دانشجو بودم (به ویژه در دوره ای که دانشجوی مقطع کارشناسی معماری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز بودم)، همیشه دوست داشتم شغلی درآمدزا داشته باشم تا بتوانم با کسب درآمد، زندگی دانشجویی خود را بگذرانم. بی شک می دانید که یک دانشجوی رشته ی معماری، هزینه های قابل توجهی در ارتباط با تهیه و تامین ابزارآلات طراحی مرتبط با رشته ی تخصصی خود دارد (علاوه بر هزینه های روزمره زندگی)! ابزارآلاتی چون راپید ، ماژیک راندو ، کیف آرشیو ، خط کش فلزی ، انواع کاغذ (در ابعاد مختلف!) و…

Architect and designer desk with tools, tablet and computer

من نیز همچون بسیاری دیگر از دانشجویان هم دوره ی خود تمایل داشتم تا یک کسب و کار مستقل دست و پا کنم و از این طریق به کسب درآمد بپردازم. درآمدزایی در دوران دانشجویی شاید مشکل باشد، اما به هیچ وجه غیرممکن نیست! دانشجویان بی‌ شماری بوده‌ اند و هستند که در همین دوران تلاش کرده اند و تنها در مدت چند سال، استقلال مالی را با گوشت و پوست خود (و ختی با تمام سلول های بدن خود) احساس کرده اند.

از آنجا که من در دوره دانشجوییِ خود، به عنوان یک نویسنده محتوا در وبسایت های گوناگون فعالیت داشته ام، با تمامی دغدغه‌ های دانشجویی دست و پنجه نرم کرده ام (از جمله بی پولی!) و همین عامل سبب شد تا تصمیم بگیرم با یک مقاله کامل و جذاب، چند ایده خوب را برای راه اندازی یک کسب و کار در دوران دانشجویی و کسب درآمد به شما ارائه دهم تا بتوانید با بکار بستن آن، دوران دانشجویی خود را با کم ترین دغدغه ی ممکن پشت سر بگذارید. تا انتهای این مقاله با من همراه باشید تا با بکار گرفتن چند توصیه ی ساده، از مشکلات مالی دوره دانشجویی هر چه زودتر رهایی پیدا کنید.

لازم است در ابتدای توضیحاتم، موضوعی را شفاف و بی پرده بیان کنم! به شدت توصیه می کنم این تفکر را از خود دور کنید:

دانشجو هستم و پول ندارم…! و زمانی هم برای کار کردن ندارم!

بهانه جویی را کنار بگذارید! بهانه جویی را کنار بگذارید! و بهانه جویی را کنار بگذارید!

اگر شما واقعا می خواهید به یک استقلال مالی برسید و از این راه، فشار مالی ناشی از هزینه های گوناگون را از خود بردارید، با یک برنامه‌ ریزی خوب و منسجم هم می‌ توانید به درس‌ های دانشگاه برسید و هم درآمد قابل قبولی برای خود کسب نمایید! البته این راه چندان هم ساده نیست؛ شما بایستی کمی از ساعات تفریح و استراحت خود را بکاهید! همیشه این جمله را به یاد داشته باشید که موفقیت، مجموع تلاش های کوچکی است که هر روز به‌ طور مداوم تکرار می شوند.

بایستی قبل از هر چیز، مدیریت زمان را یاد بگیرید تا کسب درآمد دانشجویی برایتان ممکن باشد و به نحو احسنت پیش رود. همچنین بهتر است با واژه فریلنسرینگ نیز آشنا شوید! به هر کسب و کاری که بتوان به صورت آنلاین و از راه دور انجام داد، فریلنسینگ می گویند و کسی که از این طریق کار می کند و به درآمد می رسد، فریلنسر یا آزادکار نامیده می شود. امروزه فریلنسرها یا آزادکارها، بازار کسب و کار در جهان را به دست گرفته اند و با سرعتی باورنکردنی، در حال رشد و پیشرفت هستند! بهتر است ما نیز از این بازار جذاب و لذت بخش دور نمانیم.

از این فکر که دوران دانشجویی دوران بی پولی است، بیرون بیایید و به فکر راه اندازی یک کسب و کار باشید. برویم سراغ ادامه توضیحات و ایده ها!

کسب درآمد آنلاین با ترجمه متن و مقاله

شاید برایتان جالب باشد که بدانید من مسیر فعالیت در عرصه تولید محتوا را با گردآوری و ترجمه متون گوناگون آغاز کرده ام! من در ابتدا به عنوان مترجم با چندین وبسایت همکاری داشتم (وبسایت هایی گوناگون با موضوعات متنوعی چون اطلاعات عمومی، خودرو و…). بایستی این حقیقت را بگویم که در ابتدای این مسیر، روزانه چندین و چند ساعت کار می کردم اما درآمد حاصل، ناچیز بود! البته این شرایط پایدار و ثابت نماند؛ یعنی با استمرار و ادامه دادن توانستم سیر صعودی قابل توجهی را به خود اختصاص دهم.  در این مسیر با افراد و شرکت های زیادی آشنا شدم و توانستم پس از سه یا چهار سال به درآمد قابل قبول و خوبی دست یابم.

به یاد داشته باشید شرط موفقیت در یک کسب و کار، صبرِ زیاد و ادامه دادن در هر سختی می باشد.

بیان این موضوع را از یاد نبرم که یکی از مزایای فوق العاده ی این کار، تقویت مهارت زبان انگلیسی بود! این کار باعث می شود که دامنه واژگان شما در یک بازه کوتاه مدت بسیار توسعه پیدا کند. درباره اهمیت آشنایی با زبان انگلیسی همین کافیست که بدانید در حال حاضر ۶۷ کشور در جهان، زبان انگلیسی را به عنوان زبان رسمی کشور خود اعلام کرده‌ اند! همچنین به یاد داشته باشید اگر کاری را بلد هستید، با زبان انگلیسی در آن کار حرفه‌ ای‌ تر می‌ شوید؛ اگر هم کاری را بلد نیستید، به کمک زبان انگلیسی و اینترنت می توانید آن را یاد بگیرید!

شما با ثبت نام در وبسایت هایی همچون ترنسیس ، جابینجا ، ترجمه ایران ، انجام میدم ، پونیشا و دیگر وبسایت های فریلنسری می توانید سفارش ترجمه بگیرید.

Flat line design word content concept. Hand holding content digital marketing with icons and elements. Can be used for book cover, report header, presentation ,infographics, printing, website banner. Vector Illustration.

تولید محتوای معماری

پس از اینکه مدتی در کار ترجمه متن و مقاله فعالیت داشتید و توانستید اطلاعات خود را در موضوع یا موضوعات موردعلاقه و انتخابی خود افزایش دهید، می توانید وارد حوزه تولید محتوا شوید! تولید محتوا یعنی شما در زمینه ای که اطلاعات لازم و تخصصی دارید، بتوانید مطلب بنویسید و از این طریق درآمد کسب نمایید. برای مثال چنانچه شما در زمینه طراحی داخلی اطلاعات قابل قبولی داشته باشید، می توانید برای ویسایت های که در این زمینه فعالیت دارند، مطلب بنویسید و به ازای هر مطلب خود، پول دریافت کنید.

توجه داشته باشید امروزه بسیاری از وبسایت‌ ها و کسب و کارها نیازمند افرادی هستند که بتوانند برای آنها تولید محتوا انجام دهند و تعداد مخاطبان آنها را از طریق نتایج جستجوی گوگل افزایش دهند. تولید محتوا برای وبسایت ها و فروشگاه‌ های اینترنتی شما را به یک فریلنسر (آزادکار) با درآمد قابل قبول تبدیل می کند!

لازم به بیان است من خود پس از فعالیت در حوزه ترجمه و گردآوری مطالب وارد زمینه تولید محتوا شدم؛ و از فعالیت در این حوزه نیز واقعا لذت می برم! تولید محتوا می تواند تبدیل به یک شغل پردرآمد برای شما شود؛ به گونه ای که پس از دوران دانشجویی نیز بتوان به عنوان شغل اول از آن کسب درآمد داشت (همچون خودم!).

تدریس خصوصی

تدریس خصوصی می تواند یک کسب و کار با درآمدی خوب و قابل قبول باشد! البته لازم به بیان است این شیوه کسب درآمد به دو صورت ممکن است: غیر اینترنتی و اینترنتی.

توجه داشته باشید تدریس خصوصی به صورت اینترنتی می تواند انتخاب ایده آلی برای شما باشد؛ حتی در وضعیت شیوع بیماری کرونا! در روش اینترنتی شما در یک جای ساکت و آرام می نشینید و از طریق ابزارهای موجود از راه دور به تدریس می پردازید. حتی می توانید تدریس های خود را در قالب فایل ویدیویی ضبط کنید و آنها را به فروش رسانید! از جمل وبسایت های خوب در این حوزه می توان به وبسایت فرادرس اشاره کرد. آموزش های فرادرس با هدف ارائه آموزش های کاربردی و مورد نیاز دانشجویان، به صورت ویدئویی تهیه و ضبط می‌ شوند و در اختیار مخاطبین قرار می‌ گیرد (دارای بیش از ۱۴۰۰۰ ساعت آموزش آنلاین در زمینه‌‌ ها و رشته های مختلف).

کسب درآمد آنلاین با بازاریابی شبکه های اجتماعی

پتانسیل بالای شبکه های اجتماعی باعث شده است تا به جز کاربران اینترنتی معمولی، توجه کسب‌ و کارها نیز به آنها معطوف شود! نباید از یاد بُرد که نفوذ باورنکردنی رسانه های اجتماعی در جامعه و در میان مردم باعث شده است تا این رسانه ها به بستری فوق‌ العاده مناسب و موثر برای کسب‌ و کارهای مختلف تبدیل شوند. بیان همین نکته کافیست که بیش از ۷۸% از فروشندگان محصولات و سرویس ‌های مختلف با استفاده از شبکه های اجتماعی اقدام به فروش می کنند.

یکی از کارهایی که می توانید در دوران دانشجویی خود انجام دهید، فعالیت در حوزه بازاریابی شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام است. در صورتی که مهارت لازم را پیدا کردید، می‌ توانید برای شرکت‌ های مختلف از راه دور (به صورت دورکاری) فعالیت داشته باشید! شما می توانید یک محصول ساده را انتخاب کنید و خودتان آن ها را با استفاده از مهارت تولید محتوا در شبکه های اجتماعی به فروش رسانید و در ازای فروش آن ها، پورسانت مشخصی را دریافت کنید.

وبسایت های همکاری در فروش

در این بین نبایستی از وبسایت های همکاری در فروش غافل شد! ایده ای که من خود نیز در دوران دانشجویی از این طریق به کسب درآمد می پرداختم. سیستم های همکاری در فروش بنا بر سیاست هایی که در پیش می گیرند، بستری را برای شما فراهم می سازند تا با فروش کالاهای خود و یا بازاریابی برای کالاهای موجود، به کسب درآمد از اینترنت بپردازید.

نحوه فعالیت در سیستم های همکاری در فروش بدین شکل است که شما به صورت رایگان در این سیستم ها ثبت نام می کنید و فروشگاهی را دریافت می نمایید؛ سپس با قرار دادن لینک فروشگاه (و یا محصولاتی که مدنظر دارید) در وبسایت، وبلاگ و یا شبکه های اجتماعی خود، به جذب مشتری می پردازید. در نهایت به ازای هر خریدی که از طریق لینک شما انجام شود، به صورت اتوماتیک توسط سیستم، پورسانت شما به حساب کاربری شما واریز می شود و در مبالغ ریالی مشخص تسویه حساب انجام می گیرد. برای نمونه شما می توانید صفحه ای در اینستاگرام و یا ویسایتی با موضوع طراحی خانه ، دفتر کار و… راه اندازی نمایید؛ به تولید و انتشار محتوای باکیفیت در این زمینه بپردازید و در نهایت پس از جذب مخاطب، از لینک های موردنظر در وبسایت های همکاری در فروش معتبر استفاده نمایید.

برای نمونه می توان به سیستم کسب درآمد دیجی کالا اشاره کرد. در سیستم کسب درآمد دیجی کالا هر فرد می تواند با یک عضویت ساده و کمک به فروش کالاها، به ازای خرید هر کاربر، پورسانت دریافت کند. این روش که افیلیت مارکتینگ نام دارد، از مهم ترین شیوه های کسب درآمد اینترنتی به شمار می آید که همه می توانند به راحتی از طریق شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و یا وبسایت، کانالی برای کسب درآمد آنلاین خود ایجاد نمایند.

درآمد آنلاین با فروشگاه سازهای اینترنتی (ویژه محصولات دانلودی)

بی شک همه ما معماران و دانشجویان معماری، بسیاری فایل مرتبط با رشته خود در لپتاپ خود داریم! شاید برایتان جالب باشد که بدانید شما می توانید فقط با همین فایل ها، به کسب درآمد از اینترنت بپردازید! البته بایستی بر این نکته تاکید نمایم که منظورِ من از فایل های معماری، آبجکت های گوناگون ویژه استفاده در نرم افزارهای مختلف می باشد، نه پروژه های درسی، مقالات و پایان نامه ها…

فکر نمی کنم لذتی که در کسب درآمد اینترنتی از طریق کسب و کار اینترنتی وجود دارد، در هیچ کسب و کار دیگری وجود داشته باشد! چرا که در کسب و کار اینترنتی همه چیز در دستان خودتان شکل می گیرد. در حالی که در دیگر کسب و کارها شما مجبور هستید در جهت پیشبرد اهداف افراد و برای آنها کار کنید! در کسب و کار اینترنتی، شما برای خودتان و در جهت رسیدن به اهداف خودتان کار می کنید.

فروشگاه سازهای اینترنتی به رایگان یک فروشگاه اختصاصی با مدیریت کامل به شما ارائه می کنند! این فروشگاه ها قابلیت دسته بندی و ایجاد محصول را دارا می باشند و اجازه آپلود فایل های مجاز و قانونی شما جهت فروش را می دهند. بدین ترتیب شما بدون هیچ هزینه ای صاحب یک کسب و کار اینترنتی می شوید و می توانید فایل های معماری (باز هم تاکید می کنم فقط و فقط آبجکت های) خود را برای عرضه به خریداران ارائه کنید. اما شاید این سوال پیش آید که چگونه این وبسایت ها به ارائه ی خدمات رایگان به ما می پردازند؟ آنها چگونه هزینه های خود را تامین می کنند؟

در پاسخ بایستی بگویم ثبت نام در فروشگاه سازهای اینترنتی، رایگان می باشد اما پس از فروش هر فایل، این سیستم درصد مشخصی از فروش شما را به عنوان پورسانت خود کسر می کند (لازم به بیان است این مبلغ، بسیار یسیار ناچیز است). از جمله فروشگاه سازهای اینترنتی موفق و قابل اطمینان می توان به فایل سل اشاره کرد؛ من خود در سال های ۱۳۹۴ شمسی تا ۱۳۹۷ شمسی در این سیستم فعالیت داشته ام.

در انتها شاید تاکید بر این نکته خالی از لطف نباشد که ایده های مرتبط با کسب و کار بیان شده در بالا، برای راه اندازی به سرمایه خاصی نیاز ندارند! یادتان نرود برای آغاز هر کسب‌ و کاری، تنها داشتن ایده و چشم‌ انداز زیبا کافی نیست. بایستی برنامه‌ ریزی کنید. همواره به یاد داشته باشید روش های کسب درآمد از دنیای اینترنت به زمان زیاد ، انرژی زیاد و همچنین صبر فوق العاده زیاد نیاز دارد تا به نتیجه مطلوبی برسد؛ با کمی صبر و حوصله می توانید به هدف خود دست پیدا کنید.

ابگینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ