طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

کتاب پر آوازه‌ی “طراحان چگونه می‌اندیشند” ترجمه ‌ای است از چاپ سوم کتابی به نام How Designers Think: The Design Process Demystified به نویسندگی برایان لاوسون

556

کتاب پر آوازه‌ی “طراحان چگونه می‌اندیشند” ترجمه ‌ای است از چاپ سوم کتابی به نام  How Designers Think: The Design Process Demystified به نویسندگی برایان لاوسون (Bryan Lawson) که در سال ۱۹۹۷ میلادی توسط انتشارات آکسفورد منتشر شده است؛ البته بد نیست بدانید تاریخ چاپ اول این کتاب به سال ۱۹۸۰ میلادی باز می‌گردد.

برایان لاوسون (Bryan Lawson) که دانش آموخته‌ی دو رشته‌ی معماری و روانشناسی است و همچنین در این رو رشته نیز به تدریس می‌پردازد، تحقیق و پژوهش‌های گوناگونی را در حوزه‌‌ی روانشناسی معماری، فرآیند طراحی و همچنین طراحی به کمک رایانه به انجام رسانده است. لاوسون بیش از ۱۰۰ اثر منتشر نموده است از جمله: طراحان چگونه می‌اندیشند، زبان فضا، طراحان چه می‌دانند، تجربه‌ی طراحی، طراحی در ذهن و… که در میان این‌ها کتاب “طراحان چگونه می‌اندیشند” از جامع‌ترین و کامل‌ترین کتاب‌های منتشر شده در نوع خود می‌باشد! شاید بد نباشد که بدانید کتاب “طراحان چگونه می‌اندیشند” از زمان انتشار خود یعنی سال ۱۹۸۰ تاکنون، جزو منابع درسی بسیاری از دروس رشته‌های طراحی به ویژه رشته‌ی معماری بوده است.

برایان لاوسون (Bryan Lawson) با نگارش این کتاب امیدوار است که خوانده بتواند با مطالعه‌ی این کتاب و نیز تفکر پیرامون موضوعات آن، به درکی درست پیرامون نحوه‌ی اندیشدن طراحان و  راه‌حل‌خای طراحی و نیز حل مسئله توسط آن‌ها و نیز تفکر طراحانه دست یابد؛ به همین سبب او سعی کرده است که درک بهتر و واضح‌تری را از طبیعت فرآیند طراحی و نیز ویژگی‌های آن پیدا کند. در این بین این نکته را بایستی تذکر داد که این کار لاوسون به هیچ وچه جنبه‌ی تجویزی ندارد! و هدف او ارائه‌ی شرح و دستورالعملی معتبر برای اینکه طراحان چگونه بایستی طراحی نمایند، نیست!

مسئله ﻯ طراحی عبارت است از مجموعهﺍی از خواستﻫﺎ و نیازها در زمینهﺍی مشخص که طراح بایستی به آنﻫﺎ پاسخ دهد؛ چه بسا خواستﻫﺎ و نیازهای موجود حتی متضاد باشند! و در این‌جا، این مهارت طراح است که بتواند پاسخی جامع، منسجم و زیبا را ارائه نماید.

در بخشی از کتاب آمده است: خود واژهﻯ طراحی اولین مشکلی است که در این کتاب باید با آن رو به رو شد! زیرا این واژه کاربرد روزمره دارد، ولی در عین حال گروهﻫﺎی خاص مردم معانی کاملا متفاوتی از آن دریافت ﻤﻰکنند. در آغاز باید گفت که واژهﻯ طراحی هم اسم و هم فعل است. این واژه را هم ﻤﻰتوان در اشاره به محصول نهایی به کار گرفت و هم در اشاره به فرآیند عمل. این کتاب بر طراحی به مثابه فرآیند متمرکز است؛ در این‌جا همین معنای واﮊه باید مورد نظر باشد.

برایان لاوسون (Bryan Lawson) تعریفی قطعی از طراحی در اختیار ما قرار نمی‌دهد! او دربارهﻯ مفهوم طراحی و نسبت‌ آن با هنر، علم، تکنولوﮊی، تفکر و یا… بحث ﻫﺎی سودمندی دارد. او در بخشی از این کتاب، هدف خویش را از نگارش چنین بیان می‌کند: کتاب “طراحان چگونه می‌اندیشند”، همان طور که از عنوانش بر می‌آید، قصد آن دارد تا در بحث چگونگی اندیشیدن طراحان شرکت کند، به طراحان پراشتیاق در نیل به سطوح بالاتر کمک کند و به کسانی که با طراحان کار می‌کنند و یا آن‌ها را استخدام می‌کنند، در درک بهتر آنان یاری رساند.

کتاب “طراحان چگونه می‌اندیشند” بیشتر به فرآیند طراحی مربوط است تا به محصول نهایی. لاوسون می‌گوید: کتاب حاضر درباره معماری یا در حقیقت درباره هیچ یک از محصولات طراحی شده نیست! این کتاب درباره مسئله‌های طراحی است؛ این که چه چیز آن‌ها را چنین ویژه می‌سازد و چطور می‌شود آن‌ها را فهمید؛ این کتاب درباره فر‌آیندهای طراحی و چگونگی آموختن، بسط دادن و تمرین کردن آن‌ها است.

شاید بتوان تفکر طراحی را در توسعه ‌ی کسب و کار نیز دارای اهمیت دانست! در شیوه‌ های سنتی مدیریت کسب و کار، نقش فرد کاربر در حل مسائل کم‌رنگ بود؛ مدیران جدید همواره به دنبال یافتن راه‌هایی برای بالا بردن میزان بازدهی کسب و کار خود هستند که از این بین، توجه به کاربر به‌ عنوان امری اجتناب ناپذیر خودنمایی می‌کند. تفکر طراحی روشی اثربخش برای بهبود فرآیندهای سنتی و تبدیل آن‌ها به راه‌ حل ‌های کاربر محور در دنیای کسب‌ و کار است.

برایان لاوسون (Bryan Lawson) معتقد است تفکر طراحی همان گونه که به حل مساله می ‌پردازد در پی یافتن آن نیز بوده و روشی راه‌حل محور است؛ به این معنا که طراحان پیش از انجام تحلیل برای آشکار شدن همه جوانب صورت مساله، با شناختی نسبی و اولیه شروع به تطبیق راه ‌حل ‌های اولیه خود با مساله می‌کنند.

یا در تعریف دونالد نورمن (Donald Arthur Norman) تفکر طراحی واژه‌ای است که برای شرح آنچه افراد خلاق انجام می ‌دهند، یعنی شکستن قوانین و فراتر رفتن از پارادایم‌ های موجود و فکر کردن از نو استفاده می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت در تفکر طراحی با ساختاری انعطاف‌ پذیر و غیرخطی مواجهیم که برمبنای خلاقیت بنا شده است.

کتاب “طراحان چگونه می‌اندیشند” در ۳ بخش و ۱۷ فصل تدوین شده است؛ شامل:

بخش اول، طراحی چیست؟

– پیشگفتار

– نقش دگرگون شونده طراح

– نقشه های مسیر فرایند طراحی

بخش دوم، مسئله ها و راه حل ها:

– اجزای مسئله طراحی

– اندازه گیری، معیار و داوری در طراحی

– الگویی از مسئله های طراحی

– مسئله ها، راه حل ها و فرایند طراحی

بخش سوم، اندیشه طراحانه:

– انواع و شیوه های اندیشیدن

– تفکر خلاق

– اصول راهنما

– راهبردهای طراحی

– فوت و فن های طراحی

– دام های طراحی

– طراحی با نقشه ها

– طراحی با دیگران

– طراحی با رایانه ها

– به کجا می رویم؟

ترجمه‌ ی فارسی کتاب “طراحان چگونه می‌اندیشند” توسط دکتر حمید ندیمی انجام شده و انتشارات دانشگاه شهید بهشتی آن را به چاپ رسانده است. نخستین چاپ ترجمه‌ ی فارسی این کتاب مربوط به سال ۱۳۸۴ شمسی است.

محمدسمیری – آبگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ