طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

کتاب تاریخ و حفاظت معماری مسجد تاری خانه دامغان همزمان با هفته پژوهش سال ۱۳۹۹ شمسی، به قلم علیرضا انیسی ، عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی توسط مرکز معرفی پژوهشگاه میراث ‌فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد

117

این کتاب، دستاوردها و نتایج پژوهش علمی در مورد تاریخ معماری این بنا، بافت تاریخی شهر دامغان و نیز پیشنهادات حفاظتی و مرمتی اثر را در بردارد. این کتاب می ‌تواند به عنوان الگویی در زمینه مطالعه بناها، بافت تاریخی پیرامون و نحوه حفاظت و مرمت آنها مورد استفاده علاقه‌ مندان، متخصصین و بویژه دانشجویان رشته‌های مرتبط قرار گیرد.

اما درباره مسجد تاری خانه دامغان بد نیست بدانید این اثر مربوط به دوره ساسانیان و همچنین سده‌ های ۲ و ۳ و ۵ ه‍جری قمری است که در خیابان ایستگاه راه ‌آهن شهر دامغان جای گرفته ‌است. بر پایه پژوهش ‌های اداره کل باستان‌ شناسی، این بنا پیش از تسلط اعراب بر ایران، آتشکده بوده است و بعدا به مسجد تبدیل شده ‌است. تاریخانه در ترکی به معنای خانه ی خدا است!

ساختمان مسجد دربردارنده یک صحن یا حیاط مرکزی است که پیرامون آن را رواق ‌های سرپوشیده دربر گرفته ‌است. شبستان مسجد بر روی هجده ستون مدور (سه ردیف شش تایی) استوار شده‌ است که این ستون‌ ها یک متر و نیم قطر دارند و از نظر ویژگی ‌های معماری همانند ستون ‌های کاخ‌ های ساسانی هستند. طاق‌ های مسجد از آجر است و به طاق‌ های دوره پیش از اسلام، یعنی عهد ساسانی همانندی و همسانی بسیار دارد. در پی سده‌ ها، تاریخانهٔ دامغان بارها مرمت و بازسازی شده‌است. مناره ‌ای آجری در دوره سلجوقیان به این مجموعه افزوده شده ‌است که اکنون ۲۵ متر بلندا دارد و بدنه آن با آجرکاری تزیین شده ‌است. طبق کتیبه کوفی مسجد، مناره به همت بختیار بن محمد، در قرن پنجم هجری احداث و به مجموعه تاریخانه پیوند خورده ‌است.

لازم به بیان است این اثر در ۱۵ دی ماه سال ۱۳۱۰ شمسی با شماره ثبت ۸۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.

ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ