کافئین و کاهش وزن چه ارتباطی با هم دارند

شاید شما هم بارها و بارها درباره فواید و مضرات نوشیدنی‌های کافئین دار شنیده باشید. مرسوم‌ترین آن‌ها در کشور ما چای و به نسبت کم‌تری قهوه است. تقریبا همه ما عادت داریم صبحمان را با نوشیدن این دو آغاز کنیم.

مطالعات فراوانی درباره خواص کافئین انجام شده و باورهای درست و غلط زیادی درباره آن وجود دارد. افزایش انرژی، تسکین درد و در برخی موارد تیرگی پوست یا حتی کاهش وزن و ده‌ها فرضیه دیگر را به این ماده نسبت داده‌اند. شاید جالب‌ترین این‌ها تاثیر آن در کاهش وزن باشد. به راستی تا چه حد کافئین در لاغری موثر است؟

3 فرضیه متفاوت درباره کافئین وجود دارد:
1-فرضیه اول این است که مصرف این ماده در افزایش متابولیسم بدن تاثیر به سزایی دارد و به دنبال آن چربی‌سوزی زیاد می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که میزان متابولیسم بدن افراد تا 3 ساعت پس از مصرف کافئین بسیار بالاتر از افرادی است که کافئین نخورده‌اند.

2-مورد دوم مطرح شده این است که این ماده موجب افزایش میزان انرژی فرد و تمایل او برای انجام فعالیت‌های گوناگون می‌شود.

جالب است بدانید که حتی هیئت داوران بازی‌های المپیک برای جلوگیری از نتایج ناعادلانه مسابقات همواره از ورزشکاران می‌خواهد تا در طی بازی‌ها فراتر از میزان مشخصی کافئین استفاده نکنند.

3-نظریه سوم بیان می‌کند که کافئین عامل مهار کننده‌ی اشتهاست. بنابراین، تمایل‌ فرد با مصرف این ماده برای خوردن غذا بسیار کم‌تر خواهد شد.

باور این که کافئین راه حلی برای کاهش وزن است عجیب و غیر معقول است. اما با فهمیدن مطالب اخیر شاید بتوانیم آن را به عنوان عاملی برای جلوگیری از “تجمع چربی” بدانیم. نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که استفاده‌ی بیش از حد آن برای سلامتی مضر است.

مطالعاتی که بر اساس 3 نظریه بالا انجام گرفت نشان می‌دهد که به طور قطع متابولیسم بدن با خوردن کافئین زیاد می‌شود اما این تاثیرات در افراد چاق بسیار کم‌تر از چندین ساعت است. در واقع این افراد تمایلی به کاهش وزن با افزایش سوخت‌وساز و فعالیت‌های بدنی ندارند. این ماده شیمیایی تنها تاثیری حدود 5 دقیقه دارد و برای ورزش‌های استقامتی موثرتر است اما برای تمرین‌های متوسط اثری ندارد.

همچنین، ادعای کاهش اشتها با کافئین هم هیچ‌گونه پایه و اساس علمی ندارد. در واقع ثابت شده که نوشیدن مواد کافئین‌دار کوچکترین اثری بر روی اشتها ندارد. به علاوه، با نوشیدن کمی قهوه، بدن خیلی سریع در مقابل کافئین از خود مقاومت نشان می‌دهد. در نتیجه هر گونه تاثیر مثبتی هم بسیار کوتاه مدت خواهد بود.

تصور این نکته شاید جالب باشد که افراد بر این باورند که با مصرف کافئین، کالری زیادی از دست می‌دهند، اما به این مورد دقتی ندارند که با خوردن نوشابه و سایر نوشیدنی‌های شیرین این کاهش را به سرعت جبران می‌کنند. قهوه و چای عموما با خامه و شکر مخلوط می‌شوند که این ترکیب، کالری بسیار زیادی دارد.

باید بدانیم که کافئین از جمله مواد دیورتیک یا ادرارآور است که به موجب استفاده شدن، فرد آب بدن را از طریق ادرار از دست می‌دهد. بنابراین، استفاده از کافئین در طولانی مدت آب بدن را کاهش می‌دهد که کاملا مضر است.

قهوه – کافئین

در پایان ضروری است به هنگام خرید یا سفارش قهوه چند نکته را همیشه به خاطر داشته باشید:

1-اگر قهوه تنها منبع شما برای خوردن کافئین است توصیه می‌کنیم حتما مقدار مصرف شکر خود را به شدت کاهش دهید.

2-برای سفارش قهوه در کافه این موارد را به خاطر داشته باشید : قهوه را با شیر کم چرب، بدون شکر و یا شیرین کننده‌های بدون کالری سفارش دهید.

3-در صورتی که تمایل دارید در منزل قهوه درست کنید بهتر است از شیرین کننده‌های بدون کالری و وانیل به عنوان طعم‌دهنده استفاده نمایید. این کار در کاهش میزان کالری اضافه شده به قهوه موثر است.


 

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ