ژائیمی لرنر (Jaime Lerner)، شهرساز برزیلی

ژائیمی لرنر (Jaime Lerner)، شهرساز برزیلی و نویسنده کتاب طب سوزنی شهری: تغییراتی به اندازه سر سوزن که زندگی شهری را غنی تر می کند روز پنجشنبه ۲۷ مه سال ۲۰۲۱ میلادی به دلیل عوارض ناشی از بیماری مزمن کلیه در سن ۸۳ سالگی درگذشت. ژائیمی لرنر توسط مجله آمریکایی طراحی شهری Planetizen به عنوان دومین شهرساز تاثیرگذار در همه دوران (پس از جین جیکوبز، روزنامه‌ نگار، نویسنده و کنشگر کانادایی-آمریکایی) معرفی شده بود!

ژائیمی لرنر فارغ التحصیل رشته معماری از دانشگاه فدرال پارانا (UFPR) در سال ۱۹۶۴ میلادی بود؛ وی از سال ۱۹۶۵ میلادی و همزمان با تاسیس موسسه تحقیقات شهری کوریتیبا (Ippuc)، در این موسسه فعالیت داشت. او علاوه بر حضور در فعالیت های مرتبط با معماری و برنامه ریزی شهری، سه بار شهردار کوریتیبا (Curitiba) به عنوان نمونه ای موفق از شهرسازی مدرن و دو بار به عنوان فرماندار پارانا (Paraná) در سال های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۸ میلادی و ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ میلادی در کشور برزیل انتخاب شده بود.

جالب است بدانید شهر بندری کوریتیبا (Curitiba) به عنوان اولین شهر پایدار در جهان (شهری سبز و عاری از کربن که برای بهبود زندگی مردم ساخته شده است) شناخته می شود! این شهر توانسته است در سال ۲۰۱۰ میلادی، برنده جایزه توسعه پایدار شهری در جهان شود. ارتفاع شهر کوریتیبا در کشور برزیل ۱۰۰۰ متر بالاتر از سطح آب های آزاد جهان است و به ندرت پیش می آید که سرمای سخت و بارش برف در آن روی دهد.

شهر کوریتیبا (Curitiba) که امروز ۱.۷ میلیون نفر جمعیت دارد تا ۴۰ سال پیش یک شهر کوچک و زراعی بوده است! در سال ۱۹۷۱ میلادی، ژائیمی لرنر (Jaime Lerner) شهردار وقت شهر تصمیمی گرفت که آغاز تحولات شهر شد. کوریتیبا به خاطر موقعیت جغرافی خود، منطقه ای سیل خیز است و این مشکلی است که مردم همواره با آن مواجه می شدند. ژائیمی لرنر تلاش کرد تا راه حلی برای این مسئله پیدا کند؛ اما تصمیم هوشمندانه او چه بود؟ او تصمیم گرفت به جای اینکه هزینه های هنگفتی را برای مهندسی کردن راه و یا بستن سد سر راه این آب ها خرج کند، یک کمربند سبز وسیع دور تا دور شهر بکشد! بدین گونه او نه تنها مشکل سیل را حل می کرد و مردم شهر را از این دردسر همیشگی نجات می داد، بلکه فضای سبزی فوق العاده نیز شکل می گرفت که انسان ها و دیگر موجودات می توانستند از آن استفاده کنند.

نکته ی جالب توجه این است که به سبب طرح اجرا شده توسط ژائیمی لرنر، امروزه برای هر کسی که در شهر کوریتیبا زندگی می کند، ۵۰ متر زمین سبز وجود دارد؛ چیزی بیش از استانداردهای جهانی!

ایده های خلاقانه ژائیمی لرنر برای این شهر تمامی ندارد. او سیستم حمل و نقل کوریتیبا را نیز دگرگون کرد. امروزه بیش از ۶۰ درصد جمعیت برای جابه جایی از اتوبوس استفاده می کنند؛ اتوبوس هایی که بر طبق تعداد ایستگاه ها و سرعت حرکت طبقه بندی می شوند و مسافران با آگاهی کامل اتوبوس مدنظر خود را سوار می شوند. پیاده سازی این ایده موجب شده است تا افراد بسیار کمی برای تردد در شهر از خودروی شخصی استفاده کنند. ژائیمی لرنر (Jaime Lerner) در زمان اجرایی ساختن این طرح گفته بود با این کار نمی خواهد از شر ماشین ها در سطح شهر خلاص شود، بلکه در تلاش است تا نگذارد ماشین ها شهر را در دست بگیرند! لازم به بیان است این سیستم حمل و نقلی بعدها با نام BRT (حمل و نقل سريع السير همگانی مبتنی بر اتوبوس) جهانی شد.

ژائیمی لرنر حتی یکی از بزرگ ترین خیابان های مرکزی شهر را به اولین خیابان برای پیاده ها تبدیل کرد! او باعث شد تا حداقل نیمی از مردم شهر خودروهای شخصی را کنار گذارند و فقط در مواقع مورد نیاز از آنها استفاده کنند. همچنین یک مسیر ۲۴۱ کیلومتری نیز ویژه دوچرخه سوارها در سطح شهر طراحی و اجرا نمود.

در انتها لازم به بیان است کتاب طب سوزنی شهری: تغییراتی به اندازه سر سوزن که زندگی شهری را غنی تر می کند به قلم ژائیمی لرنر و با ترجمه رحیم هاشم‌ پور ، علی ضیایی‌ علیشاه و ندا هاشم پور و توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد قزوین در ۱۶۴ صفحه به زبان فارسی منتشر شده است. کتاب طب سوزنی شهری باعث روشنگری در تفکر بر روی شهرها می شود و آموزه‌ های آن منجر به سرزندگی زندگی شهری برای مردم می گردد. مولف درباره اقدامات کوچکی می‌ گوید که منجر به تغییرات اثربخش در زندگی شهروندی می‌ شود. هدف از تالیف این کتاب، پرورش نوآوران مدنی برای بازسازی یک شهر زنده است. کتاب طب سوزنی شهری (Urban Acupuncture) تلاشی برای عشقی حریصانه به شهرهای واقعی، سرزنده و مملو از مردم و شهرهایی برای مردم است.

ابگینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ