چرا باید وقتی اضطراب دارید، آب بنوشید

برخی از علائم استرس که همه­‌ی ما به خوبی از آن‌ها اطلاع داریم عبارتند از سردرد، اشکال در تمرکز، و آکنه. اما آیا می‌­دانستید که کم آبی بدن نیز با استرس ارتباط نزدیکی دارد؟

تمام این علائم با غدد آدرنال شما ارتباط دارند. این غدد کوچک (که در قسمت بالای هر دو کلیه قرار دارند) هورمون­‌هایی را تولید می‌­کنند که به عنوان تنظیم کننده سیستم ایمنی، متابولیسم یا سوخت و ساز، و توابع مهم دیگر بدن عمل می­‌کنند. یکی از این هورمون‌­ها، کورتیزول است. این هورمون، انرژی مقابله با استرس یا ترس را (به عنوان بخشی از غریزه پرواز یا گریز) به شما اعطا می­‌کند.

اما اگر فشار ناشی از استرس شما کاهش نیافت چه؟ استرس طولانی مدت می­‌تواند به خستگی آدرنال منجر شود. و به این ترتیب، غدد خسته‌­ی شما کمتر از حالت طبیعی فعالیت خواهند کرد. این بدان معناست که آن‌ها هورمون کمتری (از جمله هورمون آلدوسترون، که به تنظیم سطح مایعات و الکترولیت در بدن کمک می‌­کند) تولید خواهند کرد. وقتی که آلدوسترون کمتری در بدن شما وجود داشته باشد، سطوح الکترولیت نیز کاهش یافته و شما دچار کم آبی خواهید شد. به علاوه، کم آبی بدن می‌­تواند سطح کورتیزول را افزایش دهد.

در حالی که افزایش سطح کورتیزول لزوما مساله بدی نیست، با این حال، این امر زمانی که بدن شما به لحاظ فیزیکی به مکانیزم پرواز یا گریز خود واکنش نشان نمی­‌دهد، می‌­تواند به یک مشکل بدل گردد. به عبارت دیگر، اگر سطح کورتیزول افزایش یافته و بدن مضطرب شما کاری در اینباره انجام ندهد، این مشکل به تدریج بر روی هم تلنبار شده و باعث می‌­شود که بدن شما به یک میزبان برای مشکلاتی از جمله افسردگی و بیماری­‌های روحی تبدیل شود. در واقع، شما در چرخه­‌ای از تنش و تشنگی گرفتار خواهید شد.

بنابراین، دفعه بعدی که احساس استرس و ضعف کردید، یک نفس عمیق کشیده و یک لیوان آب بنوشید. افزایش مایعات بدن شما می‌­تواند به کاهش استرس فوری کمک کند، اما اگر این امر مکرر اتفاق بیفتد بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید و بهتر است برای حل آن از نظرات یک متخصص کمک بگیرید.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ