ویلا بلندپرواز از مهیار عرب بوربور در اصفهان

(توضیحات معمار پروژه)

ویلا بلندپرواز

موقعیت: اصفهان

معمار/معماران: مهیار عرب بوربور (معماران مهیار)

تیم طراحی پروژه: مهدی خانی

همکاران پروژه: بهرام عرب ، علیرضا علیدوستی

کارفرما: مسعود شیرانی

سال اتمام پروژه: ۱۳۹۸ شمسی

مساحت: ۷۶۵ مترمربع

عکس: استودیو دید

رویاهای ما، تمام زندگی مان را احاطه کرده اند. ما با امید زندگی می کنیم. امید های ما به آینده، می گذرند و به خاطرات ما تبدیل می شوند. در نتیجه، روزهای ما مملو از خاطرات گذشته و امیدهای آینده خواهند شد. ایده ی اصلی این پروژه از آهنگ High Hopes، یکی از ساخته های گروه موسیقی راک انگلیسی پینک فلوید (Pink Floyd) الهام گرفته شده است. از سوی دیگر، مالک این ویلا علاقه ی زیادی به مرور خاطرات گذشته ی خود داشت! همین هم مرا به یاد آهنگ High Hopes انداخت؛ اینگونه بود که طراحی این ویلا را آغاز کردم.

برای تبدیل کردن این ایده به واقعیت، دو روند جداگانه را در پیش گرفتیم. یکی برای پلان و دیگری برای سطوح! سپس، این دو روند را در هم ترکیب کردیم. ایده ی کلیدی را از طرح خطوط اصلی رودخانه زاینده رود گرفتیم. در نهایت، پلان اصلی به سه جریان تقسیم خواهد شد؛ جریان های گذشته، آینده و حال! در ابتدای کار، ایده ی اصلی ما برای سطوح، ترکیبی از کوه (به عنوان نماد جاه طلبی) و قوس (به عنوان نمادی از معماری ایرانی) بود! به بیان ساده تر تصمیم داشتیم تا آینده و گذشته را در یکدیگر ترکیب کنیم. این هسته در شش مرحله حرکت می کند؛ و در تلاش است که نکته ی مهمی را به ما القا کند. این که رویاهای ما، برخلاف روزگاران گذشته، همیشه زندگی ما را در بر گرفته اند.

علاوه بر این، برای ایجاد حس نوستالژی و نشان دادن شیرینی های دوران کودکی، از برخی از نمادهای خانه های قدیمی نیز استفاده کردیم. هر چند که این نمادها، در تضاد با معماری دوران مدرن هستند! به عنوان مثال، در دهلیز یا باغ دو طبقه ی خانه از رنگ های سفید، قهوه ای و سبز بهره گرفتیم. به علاوه، با استفاده از آجر، یک سکو همچون سکوهای خانه های قدیمی طراحی کردیم. از این سکو می توان برای نشستن و تماشای نمای بیرونی ساختمان، یعنی منطقه ی کوهستانی چادگان، واقع در استان اصفهان استفاده کرد.

این خانه در دامنه ی یک تپه، مشرف به دریاچه و شهر واقع شده است! از طرف دیگر، برای طراحی آن مجبور به رعایت کردن برخی قوانین و مقررات بودیم. برای مثال این خانه نمی توانست از دو جبهه دید داشته باشد. ارتفاع آن نبایستی از سه متر فراتر می رفت؛ و طول حیاط مقابل ساختمان باید کمتر از ۱۲ متر می بود. سایه بان هایی بر دهانه ها نصب شده اند که می توان در هر دو فصل تابستان و زمستان، حداکثر کاربرد را داشته باشند. همچنین، برای اینکه نور خورشید به مناطق مرکزی ساختمان برسد، از دهلیزهای شیشه ای استفاده شده است.

این ساختمان به سیستم تهویه مطبوع طبیعی مجهز است. یعنی جریان هوای طبیعی توسط گیاهانی که در مقابل پنجره ها هستند، فیلتر می شود! دهانه های ساختمان هم در راستای جریان طبیعی هوا جانمایی شده اند. هوایی که از روی گیاهان مقابل پنجره می گذرد، خنک و دلپذیر خواهد شد. هر اتاق پنجره ای دارد که هوا به سبب آن ها وارد فضای داخلی می شود و پنجره ای دیگر که هوا را به بیرون هدایت خواهد کرد. دهلیز هم به عنوان یک دودکش عمل می کند! هوا را می مکد و به خارج می فرستد.

ابگینه

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ