واحد مسکونی ۲۱۳ متر مربعی، توسط استودیوی معماری Crest در هند

امروز به یکی از شهرک های واقع در شمال بنگلور (Bangalore)، واقع در کشور هندوستان (India) سری خواهیم زد. پروژه ای که ما را به شمال بنگلور کشانده است، خانه چارچوب دار یا Framed House نام دارد. این واحد مسکونی ۲۱۳ متر مربعی، توسط استودیوی معماری Crest طراحی و اجرا شده است. بد نیست بدانید مهم ترین اولویت تیم معماران این خانه، تامین دسترسی حداکثری به نور خورشید و ایجاد امکان تهویه ی طبیعی بود. در ادامه ی این مطلب، شما را با ویژگی های شاخص خانه چارچوب دار آشنا خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

همانطور که پیش تر نیز توضیح دادیم، این خانه ی مکعب شکل در یکی از شهرک های شمالی شهر بنگلور (Bangalore) واقع شده است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که بنگلور (Bangalore) پنجمین شهر پرجمعیت و از مراکز عمده ی صنعتی هندوستان است و یکی از مشهورترین القاب آن، شهر باغ های هند می باشد! اما این تنها دلیل اهمیت بنگلور  نیست. آب و هوای خوب، امنیت اجتماعی بالا، وجود دانشگاه های دیرپا و همچنین امکانات زیربنایی خیره کننده در حوزه های آموزشی و پژوهشی از مهم ترین ویژگی های این شهر به شمار می آیند. علاوه بر این، متروی بنگلور با دو خط و سی ایستگاه از سال ۲۰۱۱ میلادی به کار افتاده است.

به خانه چارچوب دار یا Framed House بازگردیم! رویکرد اصلی معماران هندی Crest، اجرای یک طرح فشرده بود. این طرح، هم حریم خصوصی ساکنین را حفظ می کرد و هم احساس بودن در یک فضای وسیع را به آنان القا می نمود. نمای جنوب غربی خانه چارچوب دار، کاملا ساده طراحی شده است! در این قسمت از خانه، پنجره هایی شکاف مانند و بسیار کم عرض به چشم می خورد. در واقع این ایده، تمهید خلاقانه ای است که برای در امان نگاه داشتن خانه از گزند آفتاب سوزان بنگلور (Bangalore) اتخاذ شده است.

تیم معماران، خانه چارچوب دار یا Framed House را براساس یک نقشه ی باز طراحی کرده اند؛ یعنی اتاق نشیمن، فضای آشپزخانه و اتاق غذاخوری در هم ترکیب شده اند. در کنار این، سه اتاق خواب نیز در طبقات مختلف این خانه جانمایی شده اند. جالب اینجاست که فضای نشیمن و ناهار خوری خانه رو به محوطه ی باغ دارد؛ این یعنی هم نور طبیعی به اطراف آن نفوذ می کند و هم ساکنین، امکان زندگی با کمترین فاصله از طبیعت سرسبز را پیدا خواهند کرد!

در انتها بد نیست بدانید استودیوی معماری و طراحی داخلی Crest توسط دو معمار هندی به نام های Vishwas Venkat و Vikas M V پایه گذاری شده است. این استودیوی معماری در طراحی پروژه های مسکونی تک واحدی و چندواحدی و همچنین پروژه های تجاری تمرکز ویژه ای دارد.

منبع:

archdaily.com

crestarchitects.com – ابگینه

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ