مکان سوم برای کار اولین بار توسط ری اولدنبورگ

با همه گیری گسترده بیماری کووید ۱۹، حدس و گمان و بحث های زیادی پیرامون آینده فضاهای کار مطرح شد! اینکه آیا ضروری است پنج روزِ هفته در محل کار حاضر شویم؟ و یا کار در خانه، بهره وری برابر یا بیشتری در مقایسه با حضور در محل کار به همراه خواهد داشت یا خیر؟ با این حال، بسیاری بر این باورند که آینده ی نیروی کار عمدتا معطوف به تعادل میان کار کردن حضوری و مشاغل اداری و نوعی کار کردن از راه دور خواهد بود که در یک مدل ترکیبی جدید خلاصه می شود. اما اگر در خانه امکان کار کردن ندارید و امکان حضور در محل کار نیز برای شما فراهم نیست، بنابراین بایستی در جای دیگری به کار مشغول باشید! در جستجوی فضایی مابین فضای عمومی و خصوصی.

در اینجا می توان از مفهوم مکان سوم یاد کرد؛ مفهومی که اغلب برای توصیف فضاهایی همچون کافه ها، بانک ها و حتی فضاهای کار اشتراکی استفاده می شود. اگر تا به حال برای مطالعه در یک کتابفروشی زمانی را اختصاص داده اید و یا حتی برای رسیدگی به اموری در یک رستوران فرودگاهی نشسته اید و مشغول به کار شده اید، می توان گفت که شما نیز فعالیت در یک مکان سوم را تجربه کرده اید!

اصطلاح مکان سوم برای اولین بار توسط ری اولدنبورگ (Ray Oldenburg)، جامعه شناس مشهور آمریکایی و نویسنده کتاب The Great Good Place یا مکانِ خوبِ بزرگ در دهه ۱۹۹۱ میلادی، مورد استفاده قرار گرفت. وی در کتاب خود در توضیح مکان سوم این چنین بیان می کند: مکان های سوم مکان هایی هستند که مردم می توانند در آنجا در کنار یکدیگر جمع شوند و با هم ارتباط برقرار کنند. در مقابلِ مکان اول (خانه) و مکان دوم (محل کار)، مکان سوم این اجازه را به مردم دهد که در کنار یکدیگر باشند و از گفتگو کردن و در کنار هم بودن لذت ببرند!

اين مکان ها همواره محلی برای جاری شدن زندگی غيررسمی در مقابل زندگی رسمي می باشند و از اين رو، همواره نقشی اساسی در زندگی اجتماعیِ عمومی شهر دارند و خواهند داشت. این فضاها به راحتیِ هر چه تمام در دسترس می باشند و به عنوان لنگرگاه جامعه مدرن عمل می کنند. مکان سوم، مکانی است که ری اولدنبورگ (Ray Oldenburg) آن را به عنوان پناهگاه در مقابل خانه يا محل کار تعريف می کند که افراد می توانند به صورت منظم به آن سر بزنند و با دوستان يا غريبه ها ارتباط برقرار کنند.

پس از همه گیری گسترده بیماری کووید ۱۹ و دیدگاه تازه جهان به زندگی، تمایل به این نوع فضاها به طور قابل توجهی افزایش یافت! اکنون ما در حال درک این موضوع هستیم که چگونه فضاهای عملکردی می توانند با فرآیند طراحی ترکیب شوند، به گونه ای که با شرایط کار در حال تکامل سازگار بوده و به مکان هایی تبدیل شوند که سبب بازدیدهای مکرر کاربران شده و افراد را به اقامت طولانی مدت در خود تشویق نمایند.

برای مثال به کافی‌ شاپ‌ های زنجیره‌ ای استارباکس فکر کنید! شما اغلب افرادی را می بینید که به تنهایی یا به صورت گروهی، وقت خود را صرف انجام یک کار در این فضا می کنند؛ فضاهایی که شامل امکاناتی چون اتصال به WiFi (شبکه محلی بی‌ سیم)، فراهم نمودن نشیمن راحت و محیطی آرام می باشند! این گونه فضاها نه تنها گزینه ای مناسب برای غذا خوردن و صرف نوشیدنی را فراهم می سازند، بلکه به سبب حضور نام تجاری مشهور استارباکس، طراحی زیبایی را نیز در بر دارند که با دیگر فضاها تفاوت چشم گیری دارد. موفقیت در یافتن مکانی به دور از خانه یا دفتر کار شما، برای ساعتی نشستن، کار کردن و نوشیدن قهوه، سبب ایجاد حس استقلال و راحتی در کاربر می شود.

بنابراین چه چیزی باعث موفقیت یک مکان سوم می شود؟ و چگونه ممکن است شاهد فعالیت تعداد بیشتری از اینگونه فضاها در آینده ی نزدیک باشیم؟ درست همانطور که کافی‌ شاپ‌ های زنجیره‌ ای استارباکس به شما امکان دسترسی به قهوه و پارک عمومی را می دهد تا از فضای آرامش نیز استفاده کنید! مکان های سوم نیز زمانی موفق می شوند که بتوانند از طریق عناصر طراحی و ارائه ی خدمات مطلوب به کاربران خود ارزشی فراهم نمایند که از فضای مسکونی کاربر و مکان های دوم بهتر بوده و مزایای بیشتری داشته باشند. در حال حاضر چندین شرکت در حال اقدام برای دستیابی به این موفقیت هستند!

کمپانی آمریکایی Capital One که یک شرکت بزرگ بانکی به شمار می آید، به تازگی با ادغام چندین کافه در شعب خود قدم در مسیر تازه ای گذاشته است. در این بانک، شما پس از رسیدگی به امور مالی خود می توانید در همان فضا نشسته و کارهای دیگر خود را نیز انجام دهید!

در آینده ای نزدیک، ممکن است نیازی به حضورِ ۴۰ ساعته ی شما در هفته، در محل کار نباشد! از طرفی نیز ممکن است شما نخواهید بیشتر زمان خود را در خانه یا آپارتمان شخصی خود بگذرانید! در این شرایط لازم است مکانِ دیگری برای گذران وقت شما وجود داشته باشد. بنابراین دور از انتظار نیست که اینگونه مکان های سوم توجه شما را به خود جلب نمایند و احساسی بهتر در شما ایجاد کنند؛ احساسی که نه در خانه و نه در محل کار آن را تجربه نخواهید کرد!

نویسنده: کیلی اورستریت (Kaley Overstreet) – ابگینه

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ