معماری و طراحی داخلی خانه White Skube

 معماران هندی سریجیت سرینیواس (Srijit Srinivas) در سال ۲۰۲۰ میلادی، پروژه ی مسکونی جالبی را در شهر تریواندروم (Thiruvananthapuram) مرکز ایالت کرالا (Kerala) در جنوب کشور هند به مرحله اجرا رساندند! خانه ۲۳۲ متر مربعی White Skube برای خانواده ای پنج نفره طراحی شده است که تمام اعضای آن، در حرفه پزشکی مشغول می باشند.

این خانه که در یکی از محلات شلوغ و پرتراکم شهر تریواندروم (Thiruvananthapuram) واقع شده است، آرامش منحصر به فردی را به فضای پر رفت و آمد پیرامون خود تزریق می کند! به باور معماران پروژه، این اثر آرامش بخش به سبب رنگ سفید ساختمان و فرم منحصر به فرد آن ایجاد شده است. از جمله عناصر داخلی تشکیل دهنده ی این خانه مسکونی می توان به چهار اتاق خواب با حمام اختصاصی، یک اتاق خانوادگی در طبقه ی فوقانی، فضای نشیمن، فضای غذاخوری و همچنین پارکینگی با ظرفیت دو خودرو اشاره کرد.

رویکرد حاکم بر تفکر معماران سریجیت سرینیواس (Srijit Srinivas) در طراحی خانه White Skube، متاثر از اصول طراحی مینیمالیستی می باشد! این پروژه با تکیه بر اصل ساده گرایی، به بهترین وجه ممکن در سایت خود جانمایی شده است؛ می توان گفت خانه White Skube زیبایی خود را مدیون همین سادگی است.

اما در تشریح فضای داخلی خانه White Skube بایستی گفت ورودی اصلی از مسیر یک ایوان خارجی، به اتاق نشیمن ختم می شود. از سوی دیگر، فضای غذاخوری که در اتصال و ارتباط با فضای نشیمن است، بازشوهایی به سمت حیاط پشتی خانه دارد؛ این ایده، امکان تهویه ی طبیعی هوا را در فضای داخل فراهم آورده است! همچنین به سبب طراحی این بازشوها، نور خورشید به سادگی هر چه تمام به گوشه و کنار فضای نشیمن و فضای غذاخوری دسترسی دارد.

در انتها و به عنوان نکته ای جالب توجه می توان به طراحی نمای این خانه در جبهه مقابل اشاره کرد! این نما با تمهیدات هوشمندانه ی معماران Srijit Srinivas ، متشکل از دیواری سفید رنگ می باشد که یک الگوی مشبک آجری در تناسب ایده آل به آن اضافه شده است. این تمهدید هوشمندانه، امکان دسترسی به روشنایی طبیعی و بهره گیری از تهویه ی طبیعی هوا در مناطق مقابل خانه را فراهم ساخته است! البته لازم به بیان است این ایده بدون هرگونه تهدیدی برای حریم خصوصی ساکنین، طراحی و اجرا شده است.

منبع:

archdaily.com – ابگینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ