معماری و طراحی بازسازی ساختمان مسکونی رو در رو از استودیو معماری گرا در اندیشه

معماری: استودیو معماری گرا

معماران مسئول: مرضیه مهرانفر، امید دیلمی

موقعیت: ایران، شهر جدید اندیشه

مساحت: ۲۵۰ مترمربع

برق: ابراهیم شمس الهی

مکانیک: شهریار زرینی، احمد زرینی

مدل سازی و گرافیک: امیرمسعود دریکوند

سال: ۱۳۹۹

عکاس: استودیو دید

شرح پروژه

در این بخش از معماری و زندگی با معرفی بازسازی ساختمان مسکونی رو در رو همراه کاربران عزیز و گرامی هستیم. این پروژه درخواستی برای بازسازی خانه ای دوبلکس در منطقه ای با بافت شهری متشکل از خانه های سه طبقه با حیاط و سقف های شیبدار با نماهای شمالی و جنوبی بود. با توجه به بافت شهری در محوطه طراحی، ساختمان ها بر اساس ضوابط شهرسازی به هم چسبیده اند، اما نسبت به ساختمان های معمولی ارتباط بیشتری با بدنه شهری دارند.

نگرش معماران نسبت به طراحی نمای ساختمان به گونه ای بود که با ایجاد یک فرم سه بعدی قابل درک به جای پوسته دو بعدی، نماهای جانبی (اضلاع ساختمان) را به نمای اصلی تبدیل کرده و فضای بیشتری برای ارائه نمای ساختمان به دست آوردند. در ضلع شمال شرقی ساختمان بازسازی هویت تراس موجود از اولویت خاصی برای کارفرما برخوردار بود زیرا به دلیل اشراف همسایه ها و مجاورت با خیابان و کیفیت نامطلوب فضایی کارکرد خود را از دست داده بود.

پاسخ طراحی این بود که یک تراس نیمه بسته با قابلیت تنظیم اتصال و بازشو با فضای بیرون ایجاد کردند و این ایده را به فرم کلی نمای شمالی ساختمان تعمیم دادند. بنابراین، ساختمان دارای یک پوسته بیرونی از آجر سفید و یک هسته داخلی از چوب بود. در نمای جنوبی به دلیل مجاورت با پارک و فضای سبز و داشتن دید مناسب به آن، در محوطه نشیمن روزنه ای در نمای ایجاد کردند و مساحت تراس جنوبی و سرویس بهداشتی مجاور و حمام مجاور را افزایش دادند. ارتباط کاربردی تری با حیاط ایجاد کرد. روشی که ساختمان در شمال درونگراتر و در جنوب برونگراتر شد.

در طراحی داخلی ساختمان، ساختار کلی فضاها حفظ شد، اما تغییراتی در طراحی اعمال شد. در طبقه همکف، ورودی با توجه به قرارگیری آشپزخانه و اتاق نشیمن و تعریف نمای و دسترسی طراحی شد. به این فضاها و اتاق نشیمن با ایجاد پنجره های بزرگتر برای ارتباط بهتر با حیاط شکل گرفت. در طبقه اول، دسترسی به آشپزخانه، اتاق ها و تراس با حذف تعدادی از دیوارهای داخلی بازتعریف شد.

منبع: Archdaily – خط معمار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ