معماری و طراحی اقامتگاه مسکونی Edersheim توسط پل رودولف (Paul Rudolph) ، معمار آمریکایی

به تازگی اقامتگاه مسکونی Edersheim واقع در دهکده لارچمونت (Larchmont) ایالت نیویورک که در سال ۱۹۵۸ میلادی طراحی شده بود و در سال های ۱۹۸۲، ۱۹۸۹ و همچنین ۱۹۹۱ میلادی توسط پل رودولف (Paul Rudolph) ، معمار آمریکایی مورد بازسازی قرار گرفته بود، با پشتیبانی بازار توکن غیر قابل معاوضه (Non-Fungible Token) یا NFT به فروش گذاشته شده است! اقامتگاه مسکونی Edersheim که با نام ۸۶۲ فنیمور نیز شناخته می شود و در زمینی به مساحت ۲٫۴۹ هکتار واقع شده است، در صرافی OpenSea به عنوان یکی از بزرگ ترین بازارهای غیر متمرکز برای ارزهای دیجیتال و کالاهای دیجیتال به فروش گذاشته شده است. لازم به بیان است این خانه در سال ۲۰۲۰ میلادی بار دیگر مورد بازسازی قرار گرفت!

یکی از شرکای پروژه اقامتگاه مسکونی Edersheim در این باره می گوید: ” معماری همچون یک اثر هنری زنده است که مردم در آن زندگی می کنند و  یا در آن به کار کردن، مشغول می باشند. شاهکارهایی همچون خانه تالیسین (Taliesin home) در ایالت ویسکانسین اثر فرانک لوید رایت یا خانه های معروف پل رودلف، همه و همه پروژه های موفقی از معماران معروف هستند که به عنوان یک اثر هنر بی بدلیل نیز شناخته می شوند! “

رمز (توکن) غیر قابل معاوضه (Non-Fungible Token) یا NFT شناسه‌ های الکترونیکی هستند که با ثبت جزئیات در یک دفتر دیجیتال با نام بلاک چین، واقعی بودن هر اثر دیجیتالی را تایید می ‌کند. در ماه های اخیر فضای NFT با رشد قابل توجهی روبرو بوده است! رشدی که انقلاب جدیدی را به همراه داشته است. جالب است بدانید شرکت‌ های تجاری همچون RealT در حال حاضر املاک را به‌ صورت توکن‌ سازی‌ شده ارائه می‌ کنند! کوسالا هماچاندرا (Kosala Hemachandra)، هم بنیانگذار کیف پول مای اتر والت (MyEtherWallet)، چندی پیش در مصاحبه‌ ای گفت که توکن‌ های غیرمثلی به صورت قابل توجهی حوزه املاک و مستغلات را هم تحت پوشش قرار خواهند داد. وی در مصاحبه ای می گوید: ” فکر می‌ کنم نسخه فعلی توکن‌ های غیرمثلی همچنان برای موارد استفاده ی بزرگ‌ تر و گسترده‌ تری تکامل خواهند یافت! مواردی همچون املاک و اثبات مالکیت اموال محسوس و هر جایی که توکن‌ های غیرمثلی می‌ تواند به انجام اقدامات قانونی کمک کنند! آن وقت است که همه چیز واقعا جالب خواهد شد! “

اما در توضیح بیشتر پیرامون توکن غیر قابل معاوضه (Non-Fungible Token) بد نیست بدانید NFT نوع خاصی از توکن‌ های رمزنگاری شده است که با رمزارزهای شناخته ‌شده‌ ی قابل تعویضی مانند بیت کوین (BTC) و… تفاوت دارد! برای مثال شما می‌ توانید بیت کوینی را در مقابل بیت کوین دیگر معاوضه کنید، اما این اتفاق در دنیای NFT ممکن نیست!

منظور از قابل معاوضه بودن یک دارایی یعنی بتوان آن را بدون افت قیمت با دارایی مشابه خود معاوضه کرد؛ برای مثال یک اسکناس یک دلاری از لحاظ ارزش کاملا مشابه اسکناس یک دلاری دیگر است. وقتی شما اسکناسی یک دلاری از کسی قرض می‌ گیرید، نیازی نیست دقیقا همان اسکناس را به او پس بدهید زیرا آن ‌ها ارزش یکسانی دارند! توکن‌ های قابل معاوضه (Fungible Token)، توکن‌ هایی هستند که با هم قابل معامله شدن را دارا می باشمد و بهای آن‌ ها ثابت می‌ ماند. در حوزه‌ ی رمزارز یک بیت کوین ارزشی معادل یک بیت کوین دیگر دارد و ارزش آن بدون توجه به صاحب یا تاریخچه‌ آن، ثابت است. اما این موضوع پیرامون توکن ‌های غیر قابل معاوضه (Non-Fungible Token) فرق می ‌کند! قیمت یک توکن NFT با هر توکن مشابه آن، متفاوت است! ویژگی های فردی یکتا بودن آن ‌ها را تعیین می ‌کند؛ بنابراین آن ‌ها همچون سرمایه‌ های دنیای واقعی مانند سنگ ‌های قیمتی، آثار هنری یا کلکسیونی غیر قابل معاوضه هستند.

منبع:

dezeen.com

paulrudolphheritagefoundation.org – ابگینه

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ