معماری ویلای سنگده از گروه معماری آرکافیس در مازندران

معماری: گروه معماری آرکافیس

معمار مسئول: امیرحسین علوی زاده

موقعیت: ایران، مازندران

مساحت: ۴۰۰ مترمربع

اجرا: داود علوی زاده

سازه: حسام سید حسینی

سال: ۱۳۹۷

شرح پروژه

پروژه ای که در این بخش معماری و زندگی برای شما آماده ساخته و ارائه خواهد داد، معماری ویلای سنگده می باشد که توسط گروه معماری آرکافیس طراحی و اجرا شده است. معماري ويلاي سنگده بر اساس معماري دو ايواني ايراني شکل گرفته است، با اين تفاوت که به علت کوهستاني بودن محل ويلا و برونگرا بودن ساختمان هاي بومي، ايوان ها به جاي آنکه مقابل هم باشند در کنار هم قرار گرفته اند. اين ايوان ها قاب هايي هستند رو به طبيعت بکر اطراف تا ساکنان بتوانند نقاشي طبيعت را از زواياي گوناگون به تماشا بنشينند.

براي ايجاد تمايز ميان دو ايوان مجاور، رفع اشرافيت غربي ويلا و جهت ‌گيري به سمت منظره‌هاي اطراف، ايوان غربي زاويه ۴۵ درجه نسبت به ايوان اصلي دارد. فضاي پشت ايوان اصلي شامل سالن پذيرايي و فضاي پشت ايوان کوچک تر شامل اتاق‌هاي خواب است تا تداعي کننده فضاهاي بيروني و اندروني معماري ايراني باشد.

از آنجايي که مجموعه نيازمند فضاهاي خدماتي چون سرايداري، پارکينگ و موتورخانه بود و ترجيح بر آن بود که اين فضاها کمترين تداخل را با ساختمان ويلا و فضاي باز آن داشته باشند، لذا از شيب تند زمين جهت مکان يابي اين فضاها استفاده شد به گونه اي که فضاهاي فوق در ترازي پايين‌تر از ويلا و در انتهاي شيب زمين جانمايي گرديدند و سقف آنها با الهام از معماري روستاي تاريخي ماسوله بخشي از حياط ويلا گرديد. در نهايت هم تلاش گرديد تا جزئيات طرح نيز از معماري ايراني ايده گرفته شود و تناسبات نماي آجري و نحوه ترکيب آن با چوب، آهن و سنگ در همين راستا بوده است.

منبع: دفتر معماری آرکافیس – خط معمار

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ