طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

معماری در دروان بعد از کرونا

5

شیوع ویروس کووید ۱۹ در جهان و همه گیری گسترده این ویروس، تاثیرات بسیار زیادی را بر روی زندگی مردم کره زمین داشته است؛ خواه این تاثیرات منفی بوده اند و خواه مثبت! اما در نگاهی کلی ین ویروس به عنوان معضلی همگانی برای مردم جهان به شمار می آید و می توان گفت این اولین بار است که در قرن اخیر، مردم سراسر نقاط دنیا به صورت عادلانه و یکسان با مشکلی واحد، دست و پنجه نرم می کنند!

این بیماری علاوه بر تاثیرات زیادی که بر روی ابعاد گوناگون زندگی انسان اعم از بُعد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، بهداشتی و… داشته است، در موضوع مسکن و معماری نیز بی تاثیر نبوده است! به گونه ای که انسان ها در طی این دوره، مدت زمان طولانی تری را در منازل مسکونی خود گذرانده اند!

اما در این بین، معماران و طراحان با امید به این موضوع که دیگر چنین بیماری همه گیری در آینده ی زندگی بشر شیوع پیدا نکند، تصمیم گرفتند از این پس در طراحی های معماری خود علاوه بر توجه به رویکرد های رایج، رویکرد تامین فضای بهداشتیِ مناسب با چنین اتفاقاتی را نیز در نظر بگیرند. زیرا در برخی موارد استفاده از فضاهای مشاع برای افراد با تهدید ابتلا به این ویروس منحوس همراه بود.

یکی از این ایده ها، استفاده از اشعه ی ماوراء بنفش یا درمان ذرات یونیزه برای خنثی سازی میکروب ها در آسانسورها می باشد! ایده ای که برای آلودگی زدایی سطوح مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید یکی از مزایای این نوع آلودگی زدایی، عدم ایجاد تاثیرات منفی در محیط زیست پیرامون است! چرا که بسیاری از افراد در هنگام استفاده از سطوح مشترک برای در امان ماندن از ابتلا به این بیماری، از پلاستیک ، نایلون و دیگر متریال های تجزیه ناپذیر استفاده می نمودند.

یکی دیگر از معضلاتی که در هنگام وقوع این بیماری همه گیری، جهان را با خود درگیر نمود، فروپاشی اقتصادی تعداد قابل توجهی از مشاغل تجاری بود! البته لازم به بیان است می توان این معضل اساسی را با بهره گیری از ایده هایی ساده همچون طراحی معماری شیفت شهری تا حدودی جبران کرد. طراحی معماری شیفت شهری بیانگر این موضوع است که می توان فروشگاه های تجاری بزرگ مقیاس و کلان را به فضاهایی خرد و درون محله ای تبدیل کرد! البته می توان به جهت حفظ حریم و امنیت بیشتر استفاده کنندگان و مراجعان، حصارکشی هایی را در میان صفوف ورودی ها و خروجی ها نیز اعمال نمود. این طرح با کنترل استاندارد ترافیک و کنترل جمعیت به سادگی هر چه تمام قابل دستیابی است.

طراحی فضاهای مسکونی با دارا بودن امکانات ورزشی و فضاهایی با عایق صوتی مطلوب جهت آکوستیک کردن فضا برای فراهم ساختن یک اتاق کار یا مناسب برای برگزاری جلسات آنلاین از دیگر راهکارهای ارزشمند و قابل توجه می باشد.

در ادامه به بیان برخی دیگر از ایده ها و چاره اندیشی ها پیرامون این شرایط می پردازیم:

– طراحی فضاهای باز مشترک در مقیاس میان محله ای، محله ای و حتی در داخل ساختمان و مجتمع جهت جلوگیری از گسست کامل تعاملات اجتماعی،

– طراحی پلان ها و فضاها به صورت چند کاربره و انعطاف پذیر برای فراهم ساخان کیفیت فضایی مطلوب،

– طراحی المان هایی برای جایگزینی شناسایی تصویری به جای گجت های لمسی همچون دکمه های آسانسور، زنگ های ورودی ، درب های ورودی و…

بیان این موضوع لازم به نظر می آید که از منظر اقتصاد جامعه، قشر مرفه همواره از امکانات ذکر شده در بالا بهره مند بوده اند، هستند و خواهند بود! اما همانطور که در ابتدای مطلب نیز بدان اشاره شد، همه گیری عجیب ویروس کرونا، تمام اقشار جامعه اعم از دارا و ندار، پیر و جوان، شرقی و غربی و فارغ از تمام نژادها را مورد تهدید قرار داده است. در انتها این گونه می توان به جمع بندی رسید که دولت ها بایستی به دنبال ایجاد زیرساخت هایی باشند که امنیت جانی را برای تمام مردم جهان، فارغ از هر نوع تفاوت فراهم نمایند.

منبع:

archdaily.com – ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ