معماری خانه Canto در شهر والنسیا (Valencia)

امروز به یکی از شهرهای کوچک و کم جمعیت کشور اسپانیا (Spain) به نام Foios یا فنتانارس دلس آلفرینس سفر خواهیم کرد. تصمیم گرفته ایم که در این سفر کوتاه، شما را با پروژه ی طراحی و ساخت خانه Canto یا La casa del cantó آشنا کنیم (cantó در زبان اسپانیایی به معنای خواننده می باشد). این خانه در سال ۲۰۲۰ میلادی و توسط استودیوی معماری اسپانیایی Piano Piano مستقر در شهر والنسیا (Valencia) طراحی و اجرا شده است. چالش اصلی پیش روی تیم طراحان معمار این خانه ی ۲۴۹ متر مربعی، وجود دو عمارت بزرگ تر در مرزهای شرقی و شمالی سایت پروژه بود! در ادامه ی این مطلب، شما را با نحوه ی مواجهه ی معماران با این چالش و مهم ترین خصوصیات خانه Canto آشنا خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید!

مالکین پروژه Canto از تیم معماران انتظار داشتند آن ها را نه به یک واحد مسکونی ساده، که به خانه ی رویاهایشان برسانند! خانه ی رویاهای این خانواده از سه عنصر اصلی تشکیل شده بود؛ یک تراس بزرگ برای لذت بردن از زمستان های سرد والنسیا (Valencia)، یک پاسیوی سرپوشیده و یک فضای داخلی بزرگ برای سر و سامان دادن به کارهایی که در زندگی روزمره، پیش خواهند آمد!.

در این مسیر پر فراز و نشیب، تیم معماران تصمیم گرفتند که یک حجم با ارتفاعی بالاتر را در قسمت شمالی سایت پروژه طراحی کنند! مهم ترین مشخصه ی ظاهری این بخش از خانه، سقف شیروانی آن است. از سوی دیگر، علاوه بر حیاط مرکزی، یک حیاط کوچک تر و جمع و جور تر نیز به بخش جنوبی مجموعه اضافه شد. طبقه ی همکف خانه Canto یک گاراژ را در خود جای داده است. همچنین در ادامه ی روند طراحی، تراس رویاهای خانواده، در طبقه ی اول پروژه جانمایی شد!

دسترسی به این خانه، از طریق شکافی که در مرکز نمای طویل ساختمان به چشم می خورد، ممکن شده است! این شکاف، می تواند شما را تا پاسیوی خانه راهنمایی کند. در واقع، این پاسیو را می توان یکی از اتاق های این واحد مسکونی به شمار آورد! اتاقی که می توانید با حضور در آن، روز خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. اما این همه ی ماجرا نیست! جادوی اصلی در قسمت شرقی پاسیو رقم خورده است؛ جایی که فضایی پنهانی، خصوصی تر و کوچک تر، یک درخت میوه را در آغوش کشیده است؛ و آماده است که شما را راهیِ سرزمینِ آفتابیِ رویا و آرامش کند!

در انتها بد نیست بدانید استودیوی معماری Piano Piano توسط دو معمار جوان اسپانیایی به نام های ماریا دونینی (Maria Donnini) و ماریا گریفو (Maria Grifo) در شهر والنسیا (Valencia) به عنوان سومین شهر بزرگ اسپانیا پس از مادرید و بارسلونا  پایه گذاری شده است.

منبع:

archdaily.com

pianopiano-studio.com – ابگینه

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ