معماری آپارتمان مسکونی کنج از استودیو راوی و میلاد انصافیان در تهران

معماری: استودیو راوی، میلاد انصافیان

معماران مسئول: میلاد انصافیان، خورشید مظاهری

موقعیت: ایران، تهران

مجری سازه و تاسیسات الکتریکی و مکانیکی: شرکت مصطفی سوری

گرافیست: معصومه شفیعی، الهه مرادی

مساحت: ۱۰۳۷ مترمربع

عکاس: حسام میر رحیمی

شرح پروژه

در این بخش از معماری و زندگی با معرفی پروژه ی معماری آپارتمان مسکونی کنج همراه خواهیم بود. این آپارتمان بر سطح زمینی با متراژ ۲۵۰ مترمربع بنا شده و شامل ۶ طبقه و یک زیر زمین می باشد. در هر طبقه یک واحد مسکونی با متراژ ۱۳۷ مترمربع جانمایی شده و علاوه بر آن یک سالن اجتماعات نیز در زیرزمین قرار داده شده است.

در طراحی این پروژه ایده ی اصلی از تأثیرات متقابل درون و بیرون شکل گرفت و در نهایت منجر به ایجاد پوسته ای شد که به کنش های فضای داخلی و اتفاقات بیرونی پاسخگو می باشد. با در نظرگرفتن موقعیت سایت، یکپارچگی به عنوان پایه و اساس پروژه قرارگرفته و نما به عنوان پوسته ای یکپارچه به عنوان منعکس کننده فعالیت های داخلی به حساب می آید و هم سو با حرکت کوچه نیروهای پیرامون خود نظاره گر است. قاب های اصلی، نتیجه ی واکنش به دید مناسب بر مبنای کد ارتفاعی بوده و در تلاش این است تا منظری را از قلم نیاندازد.

همانطور که در بالا بدان اشاره شد هر طبقه شامل یک واحد مسکونی می باشد. هریک از این واحدها نیز دارای دو بخش عمومی و خصوصی هستند. ورودی مابین دو بخش جانمایی شده است. فضای مرکزی شامل ورودی، رویس میهمان و یک آشپزخانه می باشد. جانمای بخش خصوصی واحدها به گونه ای است که از قسمت عمومی هیچ گونه دیدی به این بخش وجود ندارد.

طبقه‌ی همکف شامل لابی و پارکینگ است و سالن اجتماعات و انباری ها در طبقه‌ی منفی یک قرار دارد.

اقتباسی از دانشنامه هنرمعماری – خط معمار

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ