طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

معرفی کتاب Walkable City Rules: 101 steps to Making better places

210

David Owen ، یکی از نویسندگانِ شناخته شده ی هفته نامه ی نیویورکر (The New Yorker ؛ یک هفته نامه ادبی آمریکایی) پیرامون کتاب Walkable City Rules: 101 steps to Making better places (قوانین شهرهای پیاده مدار: ۱۰۱ مرحله برای ساختن مکان های بهتر) نوشته است: آینده‌ نسل بشر به سرنوشت شهرها گره خورده است و Jeff Speck در مقام نویسنده، خوب می داند که چطور بایستی این سرنوشت را سامان دهد.

فکر نمی کنم بتوانید شهری را پیدا کنید که از قدم گذاشتن در مسیر پیاده مداری استقبال نکند! دلایل مختلفی نیز در ورای این علاقه وجود دارد. از مسئله سلامت عمومی و حفظ محیط زیست گرفته تا بحث های مربوط به اقتصاد شهری. اما مسیر رسیدن به این هدف چقدر هموار است؟

تحقیق Jeff Speck ، برنامه ریز شهری پیرامون بهترین شهرهای پیاده مدار در محافل تخصصی به منبع قابل اتکایی برای شکل دادن به دوران جدید زندگی خیابانی تبدیل شده است؛ و دقیقا به همین دلیل می توان با قاطعیت، این کتاب را به عنوان یک راهنمای عملی برای ایجاد تغییر در شهرها معرفی نمود!

کتاب Walkable City Rules: 101 steps to Making better places یا ” قوانین شهرهای پیاده مدار: صد و یک گام برای ساختن مکان های بهتر ” در ۱۹ فصل دسته بندی شده است و مسائلی از قبیل Sell Walkability یا قابلیت واگذاری پیاده مداری، نحوه استفاده صحیح از پارکینگ ها، فرار از اتومبیل گرایی، ساخت فضاهایی راحت و در عین حال جذاب و… را پوشش می دهد! ساختار کتاب به نحوی است که طی هر فصل یک مسئله ی خاص در حیطه ی برنامه ریزی و طراحی شهری انتخاب می شود و سپس Jeff Speck آن را از پنج جنبه ی مختلف به طور کامل بررسی می نماید. می توانیم به شما اطمینان دهیم که نویسنده در جریان این بررسی های همه جانبه، هرگز به گزافه گویی نیافتاده است و تمام مسائل را هر چند به تمامی ولی در اوج اختصار و ایجاز بازگو کرده است؛ در واقع همین ویژگی است که به خواننده امکان درک جان کلام را ارائه می دهد.

Walkable City Rules برای الهام گرفتن نوشته شده است. راهکارهایی که نویسنده ی کتاب پیشنهاد می دهد، آماده ی اجرا هستند و حتی می توان ادعا کرد که این کتاب، جامع ترین سندی است که تا به امروز در این حوزه تدوین شده است! به کمک ۱۰۱ گامی که Jeff Speck تدوین کرده است می توان جدیدترین و موثرترین شیوه های برنامه ریزی را به صورت یکجا مطالعه و با هم مقایسه کرد.

نکته جالب دیگر پیرامون کتاب Walkable City Rules: 101 steps to Making better places این است که علاوه بر متخصصان حوزه های مختلف طراحی و برنامه ریزی شهری، این کتاب برای خوانندگانی که فارغ از بحث های تخصصی، صرفا به مسائلی از قبیل افزایش ایمنی، کمپین های دوستدار محیط زیست در شهرها، مسئله سطح بودجه های مختلف شهری و سلامت عمومی شهروندان علاقه دارند نیز مفید واقع خواهد شد. Jeff Speck ، برنامه ریز شهری آمریکایی تمام این حوزه ها و حتی چیزهایی بیش از آن چه شرح آن رفت را در شاهکار خود گنجانده است.

کتاب Walkable City Rules: 101 steps to Making better places در سال ۲۰۱۸ میلادی و توسط انتشارات Island press / center for resource economics در ۳۱۴ صفحه چاپ شده است.

نادیا کریمی – آبگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ