مصاحبه ای در ستایش فرانک گری

فرانک گری (Frank Gehry)، معمار مشهور آمریکایی کانادایی تبار، خالق موزه گوگنهایم بیلبائوی کشور اسپانیا و برنده جایزه پریتزکر در سال ۱۹۸۹ میلادی به بازنشستگی حتی فکر هم نمی کند! وی همچنان بدنبال این است تا بناهای فوق العاده و تاریخ سازی را خلق نماید. جالب است بدانید وی دارای ۱۲ دکترای افتخاری از دانشگاه‌ های مختلف جهان از جمله موسسه فناوری کالیفرنیا (در سال ۱۹۸۷ میلادی)، مدرسه طراحی رودآیلند (در سال ۱۹۸۷ میلادی)، دانشگاه فنی نواسکوشا در کانادا (در سال ۱۹۸۹ میلادی)، موسسه هنر اوتیس (در سال ۱۹۸۹ میلادی)، موسسه معماری جنوب کالیفرنیا (در سال ۱۹۹۷ میلادی)، دانشگاه ییل (در سال ۲۰۰۰ میلادی)، دانشگاه هاروارد (در سال ۲۰۰۰ میلادی) و… می‌ باشد!

او به تازگی و در مصاحبه با نشریه نیویورک تایمز (The New York Times) در پاسخ به سوالی با این مضمون که آیا درست نیست با توجه به بالا رفتن سنتان، میزان فعالیت های کاری خود را کاهش دهید و به استراحت بپردازید؟ گفت: ” یعنی بایستی چه کنم؟ من از این چیزها (فعالیت های کاری) لذت می برم! “

وی در ادامه افزود اکنون به مرحله ای از زندگی حرفه ای خود رسیده است که در آن، تمرکز بیشتری دارد و در این دوره می تواند بر آن چیزهایی که برای او مهم می باشند، توجه بیشتری داشته باشد! برای نمونه طراحی پروژه هایی که سبب بهبود عدالت اجتماعی در جامعه (در میان اقشار گوناگون جامعه) می شوند. از جمله این پروژه های وی، می توان به طراحی مسکن اجتماعی برای کهنه سربازان بی خانمان در ایالت کالیفرنیا اشاره کرد.

فرانک گری (Frank Gehry) در سال ۲۰۱۴ میلادی نیز در مصاحبه با یورونیوز (Euronews) و در پاسخ به این سوال که آیا اصلا به این فکر می کنید که کمتر کار کنید یا حتی بازنشسته شوید؟ گفت: ” همین الان به همین موضوع فکر می کنم! دلم می خواهد بروم و دراز بکشم (باخنده)! نمی دانم چرا، اما از کار کردن و از دیدن مردم لذت می برم. تیم کاری بسیار خوبی دارم. من نوعی رسالت دارم، قصد دارم جایگاه معمار را به او بازگردانم. این روزها پیمانکار از معمار مهم تر است! من می خواهم به وضعیتی بازگردیم که دست کم مدیریت پروژه در دست معمار باشد. دوست دارم بیشتر کار کنم و ساختمان هایی بسازم که بیشتر تاثیرگذار باشند! بنای تأثیرگذار یعنی بنایی انسانی تر. جعبه های شیشه ای کسالت آور، سرد و بی روح هستند و با انسان بیگانه اند و من می خواهم این وضع را تا حدی تغییر بدهم… “

از جمله پروژه های در حال احداث فرانک گری (Frank Gehry) می توان به های لاین یا پارک خطی شهر لس آنجلس در امتداد رودخانه لس آنجلس، ساختمان اداری شرکت فیلم‌ سازی آمریکایی برادران وارنر در شهر بوربانک ایالات متحده آمریکا و همچنین پروژه بازسازی موزه هنر فیلادلفیا اشاره کرد.

آبگینه

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ