قهوه ترک را چگونه درست کنیم

قهوه ترک که یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های گرم محسوب می‌شود، از دانه‌های کاملا برشته شده قهوه تولید گردیده که به ریزترین شکل ممکن آسیاب شده است.

روش دم کردن قهوه ترک از اهمیت بالایی برخوردار است که در این مقاله، نکاتی را در این خصوص به شما آموزش می‌دهیم.

قبل از شروع به نکات زیر توجه کنید:
از آب خنک و تازه برای دم کردن قهوه استفاده نمایید.
سایز قهوه‌جوش خود را متناسب با تعداد نفرات انتخاب نمایید به شکلی که هرگز بخشی از قهوه‌جوش خالی نماند.
شعله اجاق گاز خود را متناسب با سایز قهوه‌جوش انتخاب نمایید.
از برند‌های نام آشنا که در زمینه تولید قهوه فعالیت دارند استفاده کنید و از خریداری قهوه‌هایی که درب بسته‌بندی آنها باز است خودداری نمایید.
قهوه ترک

شروع به کار
به صورت استاندارد، می‌توانید به تعداد هر نفر، یک قاشق مربا‌خوری سر خالی، قهوه ترک را داخل قهوه‌جوش بریزید. سپس با توجه به ذائقه افراد، چند حبه قند را به آن اضافه کنید و آب را به داخل قهوه‌جوش بریزید. در اینجا ذکر این نکته مهم است که قهوه‌جوش مناسب، دارای دهانه‌ای باریک است.

coffee-in-turkey

همانطور که اشاره شد، باید آب را تا اندازه‌ای بریزید که تقریبا یک بند انگشت از بالای قهوه‌جوش خالی بماند. سپس محتویات داخل قهوه جوش را هم بزنید تا قهوه و قند کاملا در آب حل شود.

شعله اجاق گاز را متناسب با اندازه قهوه‌جوش خود انتخاب کنید و حرارت آن را روی کم‌ترین حد ممکن تنظیم نمایید. قاشق را از داخل قهوه‌جوش خارج نموده و آن را روی شعله قرار دهید. هرگز زمانی که قهوه‌جوش روی حرارت است، آن را هم نزنید.

زمانی که کف قهوه در فضای بالای قهوه‌جوش ظاهر شد، آن را از روی حرارت بردارید و با یک قاشق، به آرامی کف را در فنجان‌ها بریزید و مجدد قهوه‌جوش را روی حرارت ملایم قرار دهید تا کف بیشتری به شما بدهد. شما می‌توانید این کار را تا قبل از جوش آمدن قهوه ادامه دهید ولی یادتان باشد که قهوه هرگز نباید بجوشد.

زمانی که قهوه به مرز جوشیدن رسید، شعله اجاق گاز را خاموش کرده و محتویات داخل آن را هم بزنید و داخل فنجان بریزید.

آداب نوشیدن قهوه ترک
معمولا قهوه ترک را آرام می‌نوشند. بهتر است قبل از مصرف قهوه، مقداری آب بنوشیم تا مزه دهان تازه شده و از طعم قهوه لذت ببریم به همین جهت معمولا در کنار سرو قهوه ترک، کمی آب خنک نیز وجود دارد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ