قدم به قدم با طراحی خانه مینیمال CASA RAUMPLAN

شرکت معماری آلبرتو کمپو بیزا، بخش عظیمی از شهرت خود را مدیون پروژه‌های بزرگ فرهنگی و تجاری چون موزه یادبود آندلس و دفاتر اداری Junta de Castilla y Leon است. به هر حال، این شرکت اسپانیایی، صلابتش را در پروژه‌های کوچکتر خانگی نیز به اثبات رسانده است. از این حیث می‌توانیم به ساختمان مسکونی Casa Raumplan واقع در مادرید اشاره کنیم؛ طراحی خانه مینیمال که جلوه‌گر ظرافت طبع ژاپنی است. بیایید مراحل طرح آلبرتو کمپو از طرح‌های اولیه و مدل‌های آزمایشی تا درخشش دیوارهای سفید ساختمان تکمیل شده را بررسی کنیم.

۱- نگرش

طرح‌های اولیه جهت طراحی خانه مینیمال، منطق واقع در پس طرح را افشا می‌کنند؛ یک شبکه ۱۲ در ۱۲ متر به چهار مربع ۶ در ۶ متر تقسیم شده است؛ تقریباً یک سکانس پیچشی طراحی شده بود که فضاهای خصوصی در پایین آن واقع شده‌اند و هرچه به سمت بالا می‌رویم؛ فضاهای عمومی پدیدار می‌شوند. پلان، منظره‌ای دورنما از مادرید را در برمی‌گیرد. طرح پیچشی و سلسله وار اتاق‌های داخلی، یک پیچیدگی فضایی ایجاد کرده که محدودیت‌های سنجیده ساختار را پنهان می‌کنند. زنجیری از سه فضای پیچشی اریب، لقبی است که اعضای شرکت به این پلان دادند.

۲- مدل‌های آزمایشی

خم ساده کارت به تیم طراحی اجازه داد که طبیعت پیچشی ساختار را تجسم کنند؛ پلانی که بر پایه مکانیسم فضایی Raumplan استوار است. ماکت اولیه ساختمان برای طراحی خانه مینیمال را با استفاده از نوار پیوسته ماده‌ای ساختند که کف، سقف و دیوارهای درونی ساختمان را تشکیل می‌دهد. بعد از ساختن طرح داخلی، ساختار مکعبی شکل و موقعیت در و پنجره‌ها روی سایت علامت‌گذاری شدند.

۳- بهبود طرح

یک مدل سه‌بعدی تکه‌تکه از طراحی خانه مینیمال به همراه صفحات تا شده‌ای که تراس‌ها را تشکیل می دهند؛ به نهایی کردن حجم‌های فضایی کمک کردند. مکانیسم فضایی Raumplan باعث شد؛ یک ارتباط بصری بین فضاهای مختلف هر طبقه برقرار شود. دورتادور بام را دیوارهای کوتاهی کشیدند که تراس‌های خصوصی بیرونی را مخفی می‌کنند.

۴- ساختن

رویای پروژه، خلق یک زیبایی مینیمال و ساختمانی بسیار باکیفیت از طریق تکنیک‌های ساختمان‌سازی تخصصی بود. آلبرتو کمپو بیزا، تمام تجربه خود را در این راه به کار گرفت و حاصل تلاش آن‌ها، اتصال یکپارچه دیوارها، کف، سقف، شیشه‌ها، نرده‌ها و اثاثیه است.

۵- نتیجه کار

ساختمان تکمیل شده، مثالی بینظیر برای بیان جزئیات معاصر است؛ مشخصاتی که با دیوارهای سفید ناب، کف‌پوش سنگی کم‌رنگ، شیشه‌های بدون قاب و پنجره‌های گرد بالایی ساختمان بیان می‌شوند. خانه به سبک برجسته و مینیمالیست خانه‌های ژاپنی اشاره می‌کند اما از بافت بومی پایتخت اسپانیا نیز غفلت نکرده است.


کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ