طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

فراخوان مسابقه طراحی پل زندگی شیراز منتشر شد

178

فراخوان مسابقه طراحی پل زندگی شیراز منتشر شد!

شیراز یکی از کلان ‌شهرهای ایران و مرکز استان فارس در جنوب کشور و شیراز پنجمین شهر بزرگ و پرجمعیت ایران و پرجمعیت ‌ترین شهر جنوب کشور به شمار می ‌رود. شیراز در بخش مرکزی استان فارس، در ارتفاع ۱۴۸۶ متر بالاتر از سطح دریا و در منطقه کوهستانی زاگرس واقع ‌شده است. این شهر، از سمت غرب به کوه دراک، از سمت شمال به کوه ‌های بمو، سبزپوشان، چهل مقام و باباکوهی (از رشته ‌کوه‌ های زاگرس) محدود شده است.

شیراز، سومین شهر ایران بود که پس از تبریز و تهران، در سال ۱۲۹۶ خورشیدی، نهاد شهرداری در آن تاسیس شد. شهرداری شیراز به ۱۱ منطقه مستقل شهری، تقسیم‌ شده و جمعا مساحتی بالغ‌بر ۲۴۰ کیلومترمربع را شامل می ‌شود.

نام شیراز در کتاب ‌ها و اسناد تاریخی، با نام‌های مختلفی نظیر: تیرازیس ، شیرازیس و شیراز به ثبت رسیده ‌است. محل اولیه این شهر در محل قلعه ابونصر بوده است. شیراز در دوران بنی ‌امیه به محل فعلی منتقل می‌ شود، و به بهای نابودیِ اصطخر – پایتخت قدیمیِ فارس – رونق می ‌گیرد. این شهر در دوران صفاریان، بوییان و زندیان، پایتخت ایران بوده است.

معاونت معماری و شهرسازی شهرداری شیراز در راستای توسعه پیاده محوری، ارتقا کیفیت فضاهای شهری و پیوندهای اجتماعی، در نظر دارد با اتصال فیزیکی و بصری عوامل طبیعی شهر شیراز شامل باغات، کوه و رودخانه نسبت به اجرای پل پیاده ‌راه ، در حدفاصل باغ های چمران و پیاده‌راه سلامت، همراه با فضاهایی جاذبه جمعیت با رویکرد گردشگری اقدام نماید. باغ ‌های قصردشت، کوه چمران و رودخانه خشک، با توجه به پیشینه و نقش تفرجی که در مقیاس شهری دارند، به ‌عنوان نشانه‌ های طبیعی شهر شیراز شناخته می ‌شوند؛ همچنین قرارگیری پیاده ‌راه سلامت در مجاورت عناصر طبیعی فوق و با عملکردی سازگار با آن ‌ها، موجب تقویت خاصیت تفرجگاهی محدوده شده است. لذا جهت افزایش هم ‌پیوندی فضایی این عناصر و با تاکید بر نقش پیاده در شهر، در نظر است با توجه به پتانسیل‌ های موجود و در یک رقابت سازنده، جهت دستیابی به ایده‌ های نوین معمارانه و کیفیت برتر، طراحی پل پیاده ‌راه به مسابقه گذاشته شود.

برای ثبت ‌نام در مسابقه پس از دریافت و تکمیل فرم مربوطه، آن را در بخش ثبت ‌نام سایت بارگذاری کنید.

پروپوزال مسابقه، نقشه وضع موجود و اسناد فرادست در تاریخ ۱۹ مرداد ماه سال ۱۳۹۹ شمسی در سایت مسابقه به آدرس zendegi.shiraz.ir بارگذاری خواهد شد.

ویژگی‌ های طرح

طرح موردنظر، پل پیاده و دوچرخه است که بر روی بزرگراه چمران جهت برقراری ارتباط و انتقال افراد از باغ ‌های چمران و عبور از رودخانه خشک و پیاده راه سلامت به باغ‌ های قصردشت تعبیه می ‌گردد. هدف از طراحی این پل، علاوه بر نقش عبوری غیر موتوری، ایجاد قرارگاه رفتاری جهت گذران اوقات فراغت در تمامی ساعات روز و در تمام فصول و همچنین نظرگاهی برای تماشای چشم‌انداز طبیعی و یک مقصد گردشگری مهم است. طراحی پل پیاده‌ راه زندگی با توجه به پوشش طبیعی وضع موجود جانمایی شده و تا حد امکان از قطع و جابجایی درخت پرهیز می ‌شود.

معرفی محدوده قرارگیری پروژه

پل پیاده راه زندگی به طول ۲۵۰ متر، با هدف ایجاد هم ‌پیوندی میان عناصر طبیعی شهر شیراز، در حدفاصل کوچه‌ های ۴۴ بلوار شهید چمران و آمفی ‌تئاتر روباز پیاده ‌راه سلامت جانمایی شده است. عناصری که به ‌وسیله این پل به‌ صورت فیزیکی و یا بصری یکدیگر متصل خواهند شد، عبارت‌اند از:

  • پارک حاشیه ‌ای چمران
  • رودخانه خشک
  • پیاده ‌راه سلامت
  • باغ‌ های قصردشت

الزامات شرکت در مسابقه

تمامی اشخاص حقیقی دانشجو یا دانش ‌آموخته و اشخاص حقوقی دارای صلاحیت در رشته‌ های معماری و شهرسازی (گرایش ‌های مرتبط) واجد شرکت در مسابقه هستند.

تمامی مراحل مسابقه مطابق با شرایط و ضوابط آئین‌ نامه جامع برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی خواهد بود.

شرکت ‌کنندگان با ارسال آثار خود به دبیرخانه مسابقه، اعلام می‌ دارند که با شرایط و ضوابط مسابقه آشنایی لازم را پیدا کرده و آن ‌ها را می ‌پذیرند. برگزارکننده نیز حسن انجام مسابقه بر اساس شرایط و ضوابط اعلامی را متعهد می ‌شود.

اطلاع ‌رسانی در خصوص مسابقه و توضیحات تکمیلی صرفا از طریق سایت اینترنتی مسابقه صورت گرفته و درج هرگونه اطلاعیه در سایت به معنای ابلاغ آن به شرکت ‌کنندگان می ‌باشد. بر این اساس شرکت‌ کنندگان محترم می ‌باید به‌صورت مستمر نسبت به بررسی اطلاعیه‌ ها اهتمام ورزند.

حقوق مادی و معنوی آثار برندگان مطابق با قانون حمایت حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان خواهد بود.

برگزارکننده حق چاپ، انتشار طرح‌ های شرکت‌ کننده در مسابقه و برپایی نمایشگاه از آن‌ ها را به‌ طور نامحدود با ذکر صاحبان آن‌ ها دارد.

برگزارکننده می ‌تواند طرح ‌های اول تا سوم را طبق توافق با طراح، با عقد قرارداد به مرحله اجرا درآورد.

برگزارکننده نباید بدون رضایت کتبی شرکت ‌کنندگان، از همه یا بخشی از طرح ایشان، در طراحی یا احداث بناهای موضوع مسابقه یا بناهای دیگر استفاده کند.

مسئولیت اصالت آثار ارسالی به مسابقه بر عهده ارائه‌ دهندگان آن ‌ها می‌ باشد.

در هر زمان که مشخص شود طرح هر یک از برندگان نسخه ‌برداری از طرح ‌های دیگران بوده است، بلافاصله کلیه حقوق و جوایز اعطا شده از وی سلب شده و فرد خاطی موظف به استرداد جوایز دریافتی به برگزارکننده و جبران هزینه‌ های ذی ‌ربط خواهد بود.

در صورت بروز اختلاف و تشکیک در خصوص آثار، موضوع به هیئت ‌داوران و در صورت اختلاف بین ارکان مسابقه، موضوع به دبیرخانه دائمی مسابقات طراحی معماری و شهرسازی ارجاع داده می ‌شود.

مسئول کلیه مکاتبات با دبیرخانه، شخص ثبت ‌نام کننده بوده و جایزه نیز به وی تحویل داده می ‌شود.

ثبت ‌نام به دو شکل فردی و گروهی ممکن است. در شیوه دوم، برگزارکننده صرفا با نماینده گروه در ارتباط خواهد بود.

مدارک و مستندات طرح باید به شکل فیزیکی (چاپ ‌شده و نیز در قالب لوح فشرده) به ‌صورت حضوری یا پست به دبیرخانه مسابقه واصل گردند. دبیرخانه از پذیرش طرح ‌ها و ماکت ‌های فاقد بسته ‌بندی مناسب معذور است.

طرح ‌های برنده جایزه به صاحبان آن‌ ها بازگردانده نمی ‌شود و در اختیار برگزارکننده باقی می ‌ماند.

فرم ثبت ‌نام، اظهارنامه اصالت آثار و اظهارنامه شیوه ارتباط با ارکان مسابقه باید همراه با مدارک و مستندات طرح به‌ صورت فیزیکی به دبیرخانه مسابقه (فایل ‌ها بر روی سایت مسابقه قابل ‌دسترسی هستند) واصل گردند.

ضرورت دارد شرکت ‌کنندگان از درج هرگونه اطلاعات مانند نام و نام خانوادگی و کد ملی در طرح ‌ها پرهیزکرده و اطلاعات صرفا در فرم ثبت ‌نام قید شود.

هرگونه اطلاع ‌رسانی غیرعمومی به شرکت‌ کنندگان با شماره تماس و نشانی پستی اعلام‌ شده در فرم ثبت ‌نام صورت گرفته و مسئولیت عدم دریافت بسته پستی ناشی از عدم حضور در نشانی یادشده بر عهده شرکت ‌کنندگان است.

در صورت عدم رعایت الگوهای یاد شده، مدیر مسابقه آثار را از فرآیند داوری حذف خواهد کرد.

هیئت داوران

  • ناصر بنیادی
  • جعفر کاشف
  • کاوه فتاحی
  • اردشیر دیلمی
  • امیرحسین جمشیدی

جوایز مسابقه

رتبه اول: ۶۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان

رتبه دوم: ۴۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان

رتبه سوم: ۳۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان

رتبه چهارم: ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان

رتبه پنجم: ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان

زمان بندی مسابقه

شروع ثبت نام: ۱۳۹۹/۰۵/۱۹

پایان ثبت نام: ۱۳۹۹/۰۵/۳۰

آخرین مهلت دریافت آثار: ۱۳۹۹/۰۷/۰۳

اعلام نتایج: ۱۳۹۹/۰۷/۰۷

دبیرخانه مسابقه طراحی پل زندگی شیراز

شیراز، خیابان رودکی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری شیراز، اداره مطالعات و طراحی شهری

فکس: ۳۲۲۳۸۱۳۷-۰۷۱

تلفن: ۳۲۲۳۸۱۳۵-۰۷۱

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ