عناوینِ برخی از پایان‌نامه‌های معماری. (از صفحهٔ اینستاگرامِ leewardists)

?* انتخاب موضوع پایان‌نامه: پیچیدگی یا اثربخشی؟

?برای انجام رساله‌ها و پایان‌نامه‌ها، کمتر تمایل به انجام موضوعات ساده و درعین‌حال تأثیرگذار و کاربردی داریم، درحالی‌که نیاز اصلی جامعه‌اند. موضوعات باید شیک و دهن‌پُرکن، پیچیده و طولانی باشند تا استاد و دانشجو بتوانند پزش را بدهند. تا موضوعی سه یا چهار متغیره نباشد و از چند واژۀ پیچیده و تازه تشکیل نشده باشد، نمی‌توان باافتخار در این‌جا و آن‌جا منتشرش کرد، پس حتی سمتش نمی‌رویم.

?«تک‌موضوعی‌شدن، کار را ساده‌تر نمی‌کند. بلکه متدولوژی را پیچیده‌تر و فرایند را دشوارتر می‌سازد.» بنابراین هرگز به سراغ چنین چیزی نمی‌رویم. چون ممکن است زمان بیش‌تری ببرد و ما می‌خواهیم که کار زودتر تمام شود. ترجیح می‌دهیم پایان‌نامه‌ها سریع‌تر به نتیجه برسند تا این‌که طولانی‌تر شوند اما برای جامعه (و برای خودمان) اثربخش‌تر باشند.

?آیا برای دانشجویانی که هنوز در درک مبانی رشتۀ معماری و مفاهیم اولیۀ تحقیقات علمی مشکل دارند، انتخاب این عناوین پیچیدۀ چندوجهی، یعنی ترکیبی از المان‌هایی که هنوز درک تئوری‌های آن‌ها خارج از تصور امروز ماست و بین صاحب‌نظران، توافقی بر روی آن‌ها وجود ندارد، خدمتی علمی است؟

?بعد هم هرساله ده‌ها نشست و کنفرانس برگزار می‌کنیم و می‌گوییم چرا بازار کار حرفه‌ای با دانشگاه‌ها ارتباط ندارد. چرا دفاتر حرفه‌ای معماری به دانشجویان حقوق نمی‌دهند. چرا تحقیقات جدی گرفته نمی‌شود. معلوم است که باید چنین باشد. کسی که حرفه‌ای است، زباله نمی‌خرد و دانشگاهِ امروز ما، محل تولید زباله شده است.

عناوینِ برخی از پایان‌نامه‌های معماری. (از صفحهٔ اینستاگرامِ leewardists)

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ