طریقه فنر زدن لوله فاضلاب چگونه است؟

فنر زدن لوله فاضلاب به چه معناست؟روند فنر زدن به معنای استفاده از فنر و سیستم چرخشی برای حرکت دادن فنر به داخل لوله است. این کار با استفاده از دستگاه مخصوص لوله بازکنی یا دریل امکان پذیر است. فنر مخصوص لوله بازکنی به صورت نوک تیز و پیچ‌های دوار در طول فنر ساخته می‌شود تا به همراه حرکت چرخشی بتوانید مواد زاید را به دام بیندازید و آن‌ها را بیرون بکشید. از این روش برای باز کردن چاه دستشویی، سینک آشپزخانه، کف آشپزخانه، حمام و هر قسمت دیگری که دارای لوله فاضلاب است، استفاده می‌شود.طریقه فنر زدن لوله فاضلاب چگونه است؟هر دو روش فنر زدن عملکردی مشابه یکدیگر دارند اما دستگاه مخصوص فنر زدن از قدرت بیشتری نسبت به دریل برخوردار است. یک سر فنر داخل دستگاه و سر دیگر آزاد است. باید سر آزاد فنر را به داخل لوله فاصلاب به اندازه نیم متر یا بیشتر فرستاد و سپس دستگاه را روشن کرد. با روشن شدن دستگاه، فنر با حرکت چرخشی خود در امتداد لوله حرکت می‌کند که برای سهولت در این کار، بهتر است کاربر نیز با دست، فنر را به داخل لوله هدایت کند.

فنر تا یک طول مشخص داخل لوله می‌رود و با اعمال حرکت چرخشی توأم با فشار، لوله باز می‌شود. فنر زدن لوله فاضلاب ممکن است چیزی در حدود 15 الی 30 دقیقه بسته به میزان گرفتگی یا طول لوله متغیر باشد. به دلیل تیز بودن سر فنر امکان سوراخ شدن لوله وجود دارد، بنابراین بعد از باز شدن لوله باید سریعاً فنر را خارج کرد. اگر لوله با فنر بعد از چندین دقیقه باز نشد! فرآیند را متوقف کنید تا لوله سوراخ نشود.نحوه فنر زدن با دریل کاملاً مشابه دستگاه لوله بازکنی است اما در انجام آن باید احتیاط کرد زیر هر لحظه ممکن است فنر باعث آسیب دیدگی شود. دستگاه مخصوص فنر زنی دارای مکانیزم چرخش به چپ و راست است که با زدن یک دکمه حالت اجرای دستگاه تغییر می‌کند. نشانه باز شدن لوله، حرکت سریع فنر در طول لوله است. سپس دستگاه را خاموش کنید و فنر را بیرون بکشید. با باز کردن شیر آب، بگذارید آب با فشار زیاد مواد زائد را خارج کند.

فواید فنر زدن لوله فاضلابمزایای استفاده از فنر برای باز کردن لوله به شرح زیر است:سرعت بالای انجام کاراثر بخشی زیاد نسبت به سایر روش‌هاقابل استفاده در لوله‌های طویلکوچک بودن دستگاه و قابل حل بودن آنعدم نیاز به تخریب و کنده کاریدارای تنوع مختلف در نوع فنر (قطر، طول و شکل) معایب فنر زدن لوله فاضلابجوانب منفی استفاده از فنر برای باز کردن لوله به شرح زیر است:سوراخ کردن لوله به دلیل کاهش مهارت تکنسینگیر کردن فنر در لوله‌های ضخیم و گرفتهخراشیدگی کفپوش به دلیل حرکت فنرنیاز به مهارت بالا (اگر خود فرد انجام دهد)آسیب دیدگی جسمی در صورت عدم مهارت (اگر خود فرد انجام دهد) انواع سر فنر لوله فاضلاب مخصوص دستگاه لوله بازکنیسر فنر چاقویی: مناسب برای تیکه تیکه کردن و بریدن الیاف و پارچه‌های درون لوله توالت و فاضلابسر فنر نیزه‌ای: مناسب برای شکستن اشیا سخت یا مواد سفت داخل لولهسر فنر اسیدی: مناسب برای رفع گرفتگی لوله توالت و فاضلابسر فنر ریشه‌بُر: مناسب برای بریدن الیاف ریشه‌دار گیر کردهسر فنر الماسی: مناسب برای خُرد کردن تکه‌های سنگ و آجر گیر کردهسر فنر ابزارگیر: مناسب برای اتصال به ابزار و فنرهای شکسته که درون لولهسر فنر کوزه‌ای: مناسب برای از بین بردن جرم‌ها و رسوبات لولهسر فنر برسی: مناسب برای بین بردن چربی‌ها و باقی مانده‌های داخل لوله

نکات مهم در لوله بازکنی با فنردر زمان فنر زدن لوله فاضلاب از دستکش استفاده کنید.برای هر نوع لوله فاضلاب به یک نوع از سر فنر با طول مشخص نیاز است.برای باز کردن گرفتگی توالت فرنگی بهتر است که از فنر مخصوص استفاده شود زیر فنرهای معمولی باعث آسیب به سیستم لوله کشی می‌شوند.عدم مهارت کافی باعث می‌شود که به جای بیرون کشیدن مواد، آن‌ها را بیشتر فشرده کنید و اثربخشی دستگاه را کاهش داد.دستگاه را روی کفپوش پارچه برزنتی قرار دهید تا چرخش فنر باعث خرابی سرامیک یا کاشی نشود.اول سرعت پایین دستگاه را اجرا کنید تا فنر به عمیق مشخص حرکت کند.خطر اصلی در سرعت بالای دستگاه است که فنر دچار حرکت های ضربه‌ای می‌شود و امکان آسیب دیدگی به بدن را افزایش می‌دهد.سعی کنید دو نفره فنر زدن را انجام دهید. یکی مسئول هدایت فنر به داخل لوله شود و دیگری دستگاه را کنترل کند. قیمت فنر زدن لوله فاضلابدر حالت معمول فنر زنی لوله فاضلاب دارای یک قیمت مشخص است. حالت معمول زمانی است که لوله به سرعت باز می‌شود؛ اما زمانی که باز کردن لوله به یک مشکل اساسی تبدیل شود، قیمت فنر زدن افزایش پیدا می‌کند. موارد زیر باعث افزایش هزینه می‌شود:فنر زدن از چند ورودی فاضلاب، لوله یا توالتوجود مصالح ساختمانی در لوله (آجر، گچ و سیمان سفت شده)وجود اشیا مختلف در لولهگرفتگی شدید در طول لولهافزایش متراژ فنر و قدرت موتور دستگاهانجام کلیه کارهای جانبی برای رسوب گرفتگی لولهکل فرآیند کار باید توسط متخصص لوله بازکنی انجام شود. پیشنهاد می‌کنیم خودتان دست به کار نشوید زیرا نه تنها لوله را باز نمی‌کنید بلکه باعث صدمه بدنی به خود می‌شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ