طراحی و معماری پیشخوان کافه بوم

کافه بوم

موقعیت: مشهد، خيام ١٠، خيابان زنبق، كوچه اول سمت چپ

معمار/معماران: Product Design Factory

تیم طرحی پروژه: کامیار احمدی آذری ، امیررضا ظریف

کارفرما: اردلان لطفی ، مرتضی آذری

سال پروژه: ۲۰۱۷ میلادی

مساحت کافه: ۹۱ متر مربع

مساحت ساخته شده (پیشخوان): ۴۴ متر مربع

عکس: امیرحسین بازیان فر

طراحی پیشخوان کافه بوم در سال ۲۰۱۷ میلادی و توسط شرکت معماری و طراحی Product Design Factory انجام شده است. بد نیست بدانید که این کافه ی منحصر به فرد در شهر مشهد، مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد. در ادامه ی این مطلب، به بررسی فرآیند طراحی پیشخوان بوم کافه خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید!

تیم طراحان شرکت Product Design Factory در گام اول، به بررسی دقیق فضاهای داخلی کافه بوم پرداختند. بر همین اساس، آ« تصمیم گرفتند که فضای آشپزخانه و منطقه ی سرو قهوه را از یکدیگر جدا کنند، در واقع، این طرح با هدف هر چه بیشتر رعایت کردن اصول و پروتکل های بهداشتی مطرح شد.

طراحی پیشخوان کافه بوم، با چالش های متعددی همراه بود. از یک سو، ستونی که در محور تقارن کافه قرار داشت و از سوی دیگر، کانال کولر و سایر تاسیسات ساختمانی، می توانستند مشکل ساز شوند؛ اما نگران نباشید! راه حلی که به ذهن تیم معماران رسید، ساده ولی بسیار کاربردی بود. آن ها تصمیم گرفتند که تمامی تاسیسات موجود در فضای داخلی کافه را بپوشانند. علاوه بر این، فراموش نکردند که هدف اصلی آن ها، ایجاد یک تقسیم بندی فضایی جدید است. به این ترتیب، طرح پیشخوان کافه بوم متولد شد!

چالش بعدی، ارتفاع کم سقف ساختمان کافه بود. به همین دلیل، تیم معماران ناچار بودند که در پروسه ی طراحی حجم پیشخوان، موارد متعددی را مدنظر خود قرار دهند؛ یکی از این موارد، توجه به کاهش امتداد فضایی ساختمان بود. پیاده سازی طرح پیشخوان کافه بوم، یکی از مراحل سخت و نفس گیر کار بود. در این پروژه، ۲۳۰۵ قطعه متریال MDF مورد استفاده قرار گرفت! بد نیست بدانید این قطعات توسط ماشین های CNC و در سه محور برش خورده اند. قطعات برش خورده در مدت زمان ۵۰ روز، توسط چهار تیم مجرب نصب و سر هم بندی شدند. وزن نهایی پیشخوان کافه بوم، چیزی در حدود دو تن تخمین زده می شود!

ابگینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ