طراحی و معماری ویلای CANTILEVER از امین حقیقت گو در دماوند

پروژه ی حاضر در منطقه ی مشای دماوند در ۶۰ کیلومتری تهران و در ارتفاع ۲۴۰۰ متری قرار دارد. به دلیل ارتفاع منطقه زمستان سخت و سنگین تری نسبت به سایر مناطق وجود دارد. مساحت زمین حدود ۶۰۰ متر مربع به ابعاد ۳۰*۲۰ متر و شیب ۲۰ درصد می باشد. با توجه به وضعیت موجود طراحان با شرایط نسبتا سختی مواجه شده و سعی کردند تا بیشترین بهره را از زمین و فضای موجود در جهت برای برآورده ساختن نیازهای کارفرما ببرند.

آن ها مبنی بر توضیحات فوق زمین پروژه را به سه بخش تقسیم کردند: بزرگترین بخش را در ضلع شمالی زمین جهت استقرار ساختمان اختصاص داده شد، قسمت دوم برای فعالیت های سرگرمی در فضای باز استفاده می شود و قسمت سوم برای فضای سبز محوطه استفاده خواهد شد. از این پایه، زیرزمینی را برای سرگرمی (متشکل از جکوزی و بار) طراحی کردند که مستقیماً به قسمت سرگرمی در فضای باز متصل می شود که در آن استخر آب گرم، شومینه و فضای چند منظوره وجود دارد.

طبقه همکف برای بخش خصوصی (منطقه خواب) استفاده می شود و طراحان دو حجم مختلف طراحی کردند، یکی برای اتاق خواب اصلی کارفرما و اتاق بزرگتر دیگری در بخش ورودی ویلا برای اتاق خواب مهمان. برای داشتن فضاهای بیشتر و افزودن عملکردهای بیشتر در این طبقه، تصمیم گرفتند هر دو حجم را گسترش داده و در قسمت جنوبی آنها را با زاویه ۳۰ درجه چرخانده تا یک اتاق خواب بیشتر در ضلع غربی داشته و همچنین اتاق خواب مستر بزرگتری داشته باشند. علاوه بر این، این الحاقات طبقه همکف به طراحان اجازه داد تا قسمتی از استخر (مفید برای استفاده در زمستان در روزهای برفی شده) و محوطه شومینه را کاملا بپوشانند. در نهایت بخش شمالی از بزرگترین حجم را جانمایی کردند تا ورودی ساختمان داشته و سومین حجم کوچکی را که به عنوان پارکینگ استفاده می شود ایجاد کنند.

سطح بالا (طبقه ی اول) به عنوان سالن نشیمن مورد استفاده قرار گرفت که به دو حجم تقسیم شده بود که یک بخش آن به نشیمن و بخش دیگر به آشپزخانه و غذاخوری اختصاص داده شد.  این حجم ها عمود بر طبقات پایین قرار می گیرند تا دارای عملکرد اضافی از گسترش طبقه همکف بدست آورند: دو تراس بزرگ. سالن نشیمن برای بهره بردن از چشم انداز فوق العاده ی  اطراف در طبقه آخر واقع شده است. این کانسپت به طراحان کمک کرد تا سطح بیشتری در ویلا و همچنین فضای باغ بیشتری داشته باشند تا بدین ترتیب تمام نیازهای مشتری را برآورده کنند.

منبع: uc21_architects – خط معمار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ