طراحی و معماری ويلای شکسته از مشفق شفیعی لردجانی و حسین هجرتی درمازندران

ويلای شکسته

موقعیت: مازندران، آمل، دوراهی عوجی آباد، شهرک قادی محله

معمار/معماران: مشفق شفیعی لردجانی و حسین هجرتی

معمار اوليه: امير حق شناس

تیم طرحی پروژه: عطا صفی نژاد ، فریده قادری ، روزبه فیال ، محمد علی قربانی

کارفرما: مازیار جمشیدی

سال آغاز پروژه: ۱۳۹۵ شمسی

سال پایان پروژه: ۱۳۹۷ شمسی

مساحت زمین: ۳۲۰۰ مترمربع

مساحت ساخته شده: ۶۴۰ مترمربع

سازه: علی شیخی

تاسیسات الکتریکی و مکانیکی: آرش مرادی

اجرا: محمد علی جعفری ، مهدی یگانه موسوی

عکس: فرشید نصرآبادی ، ایگرگ استودیو

پروژه زمانی به ما ارجاع شد که اسکلت آن اجرا شده بود و در حال تیغه چینی بود! حجم کلی از قرار گرفتن چند حجم کوچک تر (کنار هم نشستن فضاهای مختلف) تشکیل شده بود. بعد از بررسی پروژه، ضمن به رسميت شناختن وضع موجود معماری، تصميم گرفتيم تا با تغييرات حداقلی یعنی صرف کم ترین انرژی و هزینه برای کارفرما در جهت بهبود برخی موارد در طراحی، دياگرام ارتباطی فضاها و سازه آن اقدام نموده و مواردی اعمال نماييم تا به پاسخ مناسب تری برسيم.

اولین موضوع خط بیرونی (آوت لاین) پروژه بود؛ ما با انتخاب این شکستگی ها به عنوان زبان پروژه، به جای تلاش در جهت برطرف کردن آنها و نیل به سمت هندسه ی چهارگوشی که بیشتر و پیشتر با آن اُخت داشتیم، حتی اقدام به تقویت آنها و بسط آن از آوت لاین پلان به سایر برش های افقی و عمودی ساختمان و لندسکیپ پروژه نمودیم! بازشوها را هم به ساده ترین حالت تعبیه کردیم تا با سادگی خود به بهتر دیده شدن خط آسمان کمک  کنند.

در قدم های بعدی با آفست کردن خط بیرونی (آوت لاین) پروژه به داخل و ایجاد پر و خالی هایی در فاصله این دو خط، ضمن اضافه كردن فضاهای نیمه باز و تقویت ارتباط بیرون و درون پروژه، کوشیدیم از قابلیت سایه اندازی های چشم نواز این خطوط شکسته نیز بهره مند شویم. البته به این امید که آفتاب بیاید…

منبع : ابگینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ