طراحی و معماری محله عمودی توسط ژان نوول و طراحی در پاریس

به احتمال بسیار زیاد به خوبی با ژان نوول (Jean Nouvel) آشنا هستید! معمار برجسته ی فرانسوی که جوایز بسیاری را در کارنامه ی حرفه ای خود به ثبت رسانده است؛ از جایزه ی آقاخان در سال ۱۹۹۸ میلادی گرفته تا جایزه ی پریتزکر در سال ۲۰۰۸ میلادی! این معمار خوشنام و پرآوازه همواره به طرز خلاقانه ای در حال ایجاد طرح های جدید است؛ اما می توان شوق بی نهایتی برای تحقق ایده های انتزاعی را در کارهای وی مشاهده کرد. او در مصاحبه ای پیرامون پروژه های خود می گوید: “همه چیز نمایشی است و من تصویرگر این پرده‌ های نمایش. ” به تازگی استودیوی معماری ژان نوول از طرح خود برای ساخت یک محله عمودی در شهر پاریس (Paris) پایتخت کشور فرانسه (France) رونمایی کرده است. این محله عمودی، نیازهای زندگی، کار و همچنین اوقات فراغت ساکنین خود را به بهترن شیوه ی ممکن فراهم خواهد نمود. البته این وعده ای است که از سوی تیم معماران ژان نوول به علاقمندان داده شده است!

این پروژه در حاشیه ی رود سن (Seine؛ پرآب ترین رودخانه ی فرانسه) و درست در مقابل دهکده ی المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۴ میلادی قرار دارد. مطابق برنامه ریزی های انجام یافته، این پروژه می تواند یک جامعه ی ۷۵۰۰ نفری را در خود جای دهد! علاوه بر این، به تمامی ساکنین خود، یک محیط زندگی پایدار و الهام بخش را هدیه خواهد داد. ژان نوول (Jean Nouvel) عنوان کرده است که هدف تیم او، بهره برداری از دوران المپیک و پساالمپیک است. آن ها به شدت امیدوارند که المپیک به موتور محرکه ی توسعه برای این طرح تبدیل شود.

بد نیست بدانید المپیک ۲۰۲۴ میلادی از ۱۲ تا ۲۸ مرداد ماه سال ۱۴۰۳ شمسی و در ۲۸ رشته ورزشی در شهر پاریس برگزار خواهد شد. کمیته بین‌ المللی المپیک ۱۳ سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی، پاریس و لس آنجلس را به عنوان میزبان‌ های المپیک ۲۰۲۴ میلادی و ۲۰۲۸ میلادی معرفی کرد. این اولین بار بود که همزمان دو شهر برای المپیک سال های متوالی تعیین می‌ شد! با بازی‌ های ۲۰۲۴ میلادی سومین بار خواهد بود که پاریس المپیک را میزبانی می کند؛ دو میزبانی قبلی پاریس در سال های ۱۹۰۰ میلادی و ۱۹۲۴ میلادی بوده است ورزشگاه استادو فرانس (Stade de France)، میزبان مراسم افتتاحیه و اختتامیه و مسابقات دو و میدانی این رقابت ها خواهد بود.

اما محله عمودی طراحی شده توسط این معماری فرانسوی را می توان تلاش صادقانه ای برای ارائه ی یک پاسخ درست به مسئله ی پراکندگی شهری دانست. این محله ساختاری کاملا انعطاف پذیر دارد؛ بنابراین می تواند میزبان طیف وسیعی از برنامه ها و فضاها باشد. از این میان، می توان به مشاغل خلاق مرتبط با فناوری و رسانه نیز اشاره کرد! در کنار این، یکی از مهم ترین فضاهای داخلی محله عمودی، اقامتگاهی برای دانشجویان است. بد نیست بدانید که تیم ژان نوول در تلاشند که کاربری های آموزشی دیگری را نظیر مدارس و دانشگاه ها به محله عمودی خود دعوت نمایند! به علاوه، تعداد زیادی خرده فروشی، رستوران و فضاهای ورزشی نیز در این محله عمودی جانمایی شده اند.

یکی از عناصر اصلی این پروژه، میدان مرکزی آن است! این میدان، به عنوان یک فضای اجتماعی شناخته خواهد شد. به همین دلیل، این فضا می تواند مکان مناسبی برای برگزاری رویدادهای فرهنگی، هنری و حتی اقتصادی باشد! نکته ی مهم دیگر در طراحی این پروژه، بهره برداری صحیح و قابل توجه از انرژی های پاک و همچنین طراحی یک سیستم تهویه ی طبیعی می باشد؛ موضوعی که به یکی از اولویت های تیم معماران در پروسه ی طراحی بدل شده بود. همچنین این تیم، تمام تلاش خود را بر استفاده ی حداکثری از انرژی خورشید، استفاده از متریال های خالص و همچنین کم کردن اثر کربنی بکار گرفته است.

منبع:

archdaily.com – ابگینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ