طراحی و معماری فروشگاه مبلمان Líder در سائوپائولو برزیل

سائوپائولو، برزیل

معمار/معماران: معماران FGMF

معمار/معماران مسئول: فرناندو فورته ، لورنسو گیمنس ، رودریگو مارکوندس فراز

تیم طراحی پروژه: گابریل موتا ، لوسیانا باچین

طراح منظر: جولیانا فریتاس

مساحت: ۹۲۸ مترمربع

سال پروژه: ۲۰۱۶ میلادی

عکس: رافائلا نتو

برند Líder Interiores یک کمپانی صاحب نام و برجسته با تجربه ای ۷۰ ساله در تولید مبلمان در کشور برزیل به شمار می آید. محصولات این کمپانی برزیلیایی مجموعه ای است کامل از انواع مبلمان فضای نشیمن، مبلمان اتاق خواب، لوازم آشپزخانه، فرش و… که در بیش از ۲۰ فروشگاه اختصاصی عرضه می شود.

اما اولین گام برای طراحی فروشگاه مرکزی برند Líder Interiores در شهر سائوپائولو، بسیار ساده بود! خلق فضای داخلی بزرگ و جذاب و طراحی سقفی با ارتفاع نسبی دو برابری نسبت به حد معمول.

معمارانِ طراح درباره فرآیند طراحی این پروژه می گویند: در طراحی این فروشگاه، ما با قرار دادن نیم طبقه ای نسبتا بزرگ که توسط شش کابل کششی باریک در وسط فضای اصلی معلق شده است، فرمی ساختارشکن را ایجاد کردیم! این سازه به صورت ترکیبی از متریال های فلز و بتن ساخته شده است و به نحوی هوشمندانه، دهانه هایی به عرض ۱۵ متر را پوشش می دهد. ایده طراحی این فضا، ایجاد حس کنجکاوی و معلق بودن در ذهن مخاطب و همچنین علاقه مندی بازدیدکنندگان برای رفتن به این بخش از فروشگاه بود. زیرا همیشه مشکلاتی برای بازدید مخاطبان از طبقات بالاتر در فروشگاه های مشابه دیده می شد و این طرح، در جهت رفع این معضل اجرا گردید.

سکوهای فلزی معلق از فضای پیاده رو واقع در بخش بیرونی فروشگاه شروع می شوند؛ از میانِ جداره ی شیشه ای نما که منحنی و موج دار است به داخل فروشگاه نفوذ می کنند و بار دیگر به سمت بیرون فروشگاه حرکت کرده و خارج می شوند! این سکوها با باغچه هایی که روی آن ها جانمایی شده است، با ارتفاعی بیش از شش متر به یک نمادِ جذاب برای این فروشگاه تبدیل شده است؛ ایده ای که تاکید ویژه ای بر فضای ورودی این پروژه دارد و آن را شاخص نموده است. این سکوها شبیه به یک پازل می باشند که در بخش هایی با هم تداخل یافته اند!

جالب است بدانید در فضای داخلی فروشگاه، این سکوها برای چیدمان مبلمان مورد استفاده قرار می گیرند و به عنوان نوعی ویترین عمل می کنند. میزانسن (اصطلاحی فرانسوی که در زبان فارسی به چیدمان صحنه یا صحنه آرایی اشاره دارد) در این فضا دارای فرم و روند خاصی است؛ این سکوها سبب ایجاد حس معلق بودن در ذهن مخاطب می شوند، احساسی که با وجود این عناصر در بخش پایینی تقویت شده و سبب ارتباط با فضای باز این نمایشگاه مبلمان نیز می شود.

منبع:

archdaily.com

liderinteriores.com.br – ابگینه

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ