طراحی و معماری خانه Da Nang در ویتنام

خانه Da Nang در جزیره ای واقع در هوآ ژوان (Hoa Xuan)، یکی از شهرهای کشور ویتنام (Vietnam) طراحی و ساخته شده است. مالکین این خانه، زوج بازنشسته ای هستند که به همراه دو فرزند نوجوانشان و یک مادربزرگ پیر زندگی می کنند. کار طراحی و اجرای این اقامتگاه مسکونی ۵۰۰ متر مربعی، بر عهده ی معماران AD9 بود. آن ها خانه Da Nang را در سال ۲۰۲۰ میلادی به بهره برداری رساندند. در ادامه ی مطلب، شما را با مهم ترین جزئیات طراحی این خانه ی جذاب و تماشایی آشنا خواهیم کرد؛ ما همراه باشید!

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در طبقه ی همکف پروژه Da Nang یک فروشگاه صنایع دستی جانمایی شده است! باقی طبقات و بلوک های خانه نیز براساس شاخص تعادل طراحی شده اند. احتمالا از خودتان بپرسید که چگونه؟ به زبان ساده می توان گفت که هر کدام از فضاهای این خانه، طبیعتی متضاد با فضای دیگر دارد! مجموع این تضادها، به شکل گیری یک جریان مداوم و طبیعی در بطن ساختمان انجامیده است. این جریان مداوم، می تواند تجربه ی بصری منحصر به فردی را برای ساکنین و حتی ناظرین این خانه فراهم نماید. جالب تر اینکه این تجربه ی خاص و متفاوت، در هر لحظه از شبانه روز فراهم است و فقط مختص به زمان خاصی نیست!

خانه Da Nang رو به غرب دارد و به همین دلیل معماران تصمیم گرفتند که فضاهای پر کننده ی متعددی را در طرح خود بگنجانند. به این ترتیب، می توان امیدوار بود که آلودگی های صوتی، گرد و غبار و همچنین تابش آزاردهنده ی نور خورشید به فضاهای زندگی نفوذ نکنند. از سوی دیگر، این فضاهای خالی می توانند جریانی از هوای تازه را فراهم نمایند! حال تصور کنید که این جریان هوای تازه، با فضاهای سبز طراحی شده و نور طبیعی فیلتر شده ادغام شود. بی شک شما نیز با ما موافق خواهید بود که این ترکیب جادویی، به تولد یکی از شگفت انگیزترین اقامتگاه های مسکونی در کشور ویتنام انجامیده است!

پالت متریال به کار رفته در جریان طراحی و ساخت خانه Da Nang طبیعی و محلی است. هوآ ژوان (Hoa Xuan) یکی از قطب های تولید متریال آجر و سنگ های روکشدار در کشور ویتنام به شمار می آید؛ پس معماران AD9 نیز بدون هیچ شک و شبهه ای، بنای کار خود را بر استفاده ی حداکثری از این دو ماده گذارده اند.

منبع:

archdaily.com

ad9.vn – abginearch

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ