طراحی و معماری خانه شماره ۱۰۱ از یسنا مختاری در شیراز

خانه شماره ۱۰۱

موقعیت: شیراز

معمار/معماران: یسنا مختاری (استودیو معماری یسنا مختاری)

کارفرما: مهدی زارع

سال آغاز پروژه: ۱۳۹۷ شمسی

سال پایان پروژه: ۱۳۹۸ شمسی

مساحت پروژه: ۲۲۰ مترمربع

اجرا: استودیو یسنا مختاری

پیمانكار: مهدی زارع

طراح سه بعدی: مصطفی یکترزاده ، امین مرادی

گرافیک: زهرا قادری، مینا شاه کرمی

عکس: پرهام تقی اف ، آرش اختران

‎رتبه نخست در بخش مسکونی-آپارتمان جایزه ملی طراحی داخلی ایران معاصر در سال ۱۳۹۹ شمسی

 

طراحی داخلی این واحد مسکونی با توجه به تجربیات معمار، نیازهای جسمی، روحی و عاطفی افراد استفاده کننده و همچنین محدودیت های موجود انجام شده است. این خانه متعلق به یک زوج معمار و مهندس معدن می باشد که هر کدام خواسته هایی در ذهن داشتند که با هدف برآورده شدن خواسته ها تغییراتی در پلان داده شده است. نیاز به خانه ای کاملا مدرن و مجهز و پذیرا، اتاق خواب مستر بزرگ، آشپزخانه دلنشین و داشتن یک تراس زیبا و نیز فضایی برای بار و پذیرایی و نهارخوری متفاوت از ایده آل های آنها بود.

چالش معمار برای این طراحی، برآورده کردن خواسته های این زوج و در عین حال خلق فضایی که در عین داشتن آرامش برای ساکنین، ایجاد یک فضا یا نقطه ای خیره کننده برای ایجاد جذابیت در فضای نهارخوری و بار در این واحد مسکونی بوده است.

این واحد مسکونی با حذف تعدادی از پارتیشن ها برای روشنایی بیشتر فضا، ادغام دو اتاق برای داشتن یک اتاق مستر بزرگ دارای Walk-in Closet و TV Stand Area و Mini Bar تغییر کرده است. در طراحی پوسته داخلی خانه سعی در پیوسته دیده شدن از دیگر چالش های معمار به شمار می رود. تبعیت از کشیدگی پلان و استفاده از خطوط کشیده و ادامه دار در بدنه ها و سقف و حتی مبلمان و نورپردازی در همه جا به چشم می خورد! نقطه خیره کننده این واحد، میز بار و نهارخوری ساخته شده از ترکیب سنگ، فلز و چوب و آویز بالای میز که با ایده Abstract Art توسط معمار طراحی شده است، می باشد.

فضای TV Room با مخفی شدن ویدئو پروژکتور در زیر پوسته سقف، فضایی دو منظوره برای استفاده فراهم کرده است! در این خانه از یک پالت سفید، خاکستری و چوبی برای فراهم کردن زمینه ای آرام استفاده شده است.

خانه شماره ۱۰۱ طیف وسیعی از امکانات در یک خانه مدرن را فراهم می کند که از مجموعه فضاهای محدود به یک خانه باز و معاصر تبدیل شده است.

ابگینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ