طراحی و معماری خانه سفید رادان از دفتر طراحی راما در مازندران

معماری: دفتر طراحی راما

معماران مسئول: مسعود رسولی، سحر آذرشب

تیم طراحی: فاطمه کاویان، آناهیتا حسینی

موقعیت: ایران، مازندران

مساحت زیربنا: ۱۰۵ مترمربع

مساحت ساخته شده: ۲۵۷ مترمربع

طراحی فاز دو: آناهیتا حسینی

طراح داخلی: مسعود رسولی، سحر آذرشب، فاطمه کاویان

اجرا: سهراب آقایی

طراحی تاسیسات: عبدالله صالحی

عکاس: مریم رسولی، آزاده روشن

سال: ۱۳۹۸

شرح پروژه

در این بخش از معماری و زندگی با معرفی پروژه ی معماری خانه سفید رادان همراه کاربران گرامی هستیم. همانطور که طراحان اشاره می نمایند، این پروژه زمانی به دفتر معماری آن ها محول گشت که اسکلت اولیه بنا منطبق با معماری کلاسیک شکل گرفته بود و شکل کلی حجم به صورت یک آپارتمان طبقاتی به چشم می خورد. طراحان توانستند با بررسی ساختار حجم و سازه کارفرما متقاعد سازند تا با کاهش هزینه های نما و بهینه سازی متریال ها، حجم ساختمان را به گونه­ ای شکل تا به ناظر یک خانه مسکونی را القا کند و همچنین هویت یک ویلای مسکونی بلوک شهری را که در انحصار یک خانواده است را به خود گیرد.

از آن جایی که عرض زمین محدود (۷متر)بود، طراحان جهت دستیابی به تناسبات هندسی و عملکردی صحیح، بخش های سرویس دهنده (آشپزخانه و سرویس ) و سرویس شونده ( سالن نشیمن و پذیرایی) را به شکل افقی در ضلع شمالی و جنوبی بنا قرار دادند و باکس پله و فضاهای مفصل (ناهارخوری در طبقه ی اول) میان این دو سطح قرار گرفت. در طبقه دوم هم راه پله و سالن نشیمن که به عنوان مفصل بین اتاق خواب والدین با خواب کودکان و سرویس ها بود، جانمایی شد. در طبقه ی سوم بهار خوابی، باغ ­بام بنا را به دو بخش حیاط زمستانی و تابستانی تقسیم کرد.

وجود این بهار خواب به واسطه ی ایجاد سایه در فصل گرما و ایجاد مانع بصری، برای کاربران در حیاط حریم خصوصی را براقرار می کند. با توجه به شرایط اقلیمی و تناسبات کشیده سایت و همچنین وجود همسایگی ها در سه ضلع بنا، دغدغه بعدی طراحان موضوع تهویه بنا و تامین نور طبیعی فضاهای میانی بود. آن ها با قرار دادن با یک نورگیر و بازشوی سقفی (kinetic sky light) در باکس پله به حل این موضوع پرداختند. بدین ترتیب با خاصیت دودکشی و ایجاد یک بادخان طبیعی، ساختمان در سراسر سال نفس می کشد و حبس رطوبتی در فضای داخل از بین می رود. در کلام آخر ساختار هندسی نما منطبق با امتداد خطوط عمودی پلان شکل گرفت و خطوط مورب بام بنا و جداره های کناری محور عمودی نما را بستند تا بنایی معتدل و فروتن و با مقیاس درون شهری شکل گیرد. در آخر پیکره بندی خانه با در نظر گرفتن تمامی شرایط و نیازهای ساکنین، ماهیت مینیمال خود را بدون هیچ گونه عناصر تزیینی اضافه حفظ کرده است.

اقتباسی از دانشنامه هنرمعماری – خط معمار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ