طراحی و معماری باغ موزه گیاهان دارویی از ساناز قائم مقامی و مجتبی محمد ظاهری در کردان

باغ موزه گیاهان دارویی

(توضیحات معمار پروژه)

موقعیت: اتوبان تهران-قزوین، ابتدای کردان، شهرک دارویی برکت

معمار/معماران: ساناز قائم مقامی و مجتبی محمد ظاهری (گروه معماری مدام)

تیم طرحی پروژه: ایوب عبدل ، کامیار صلواتی ، فرناز جامه در ، ترانه خدایی ، شهریار خدابنده ، سیاوش نیکبخت

کارفرما: شرکت هربی فارمد

سال پروژه: ۱۳۹۵ شمسی

مساحت زمین: ۱۰۰۰۰ مترمربع

مساحت زیربنا: ۲۵۰۰ مترمربع

سازه: داوود زارعی ، آرش تراب زاده

تاسیسات الکتریکی و تاسیسات مکانیکی: علی محرمی ، بیژن خیری

عکس: علیرضا بهپور

پروژه تقدیر شده در بخش عمومی جایزه طراحی داخلی ایران در سال ۱۳۹۵ شمسی

باغ موزه گیاهان دارویی در تلاش است تا تاریخ و میراث غنی علم پزشکی در ایران و همچنین توانمندی دانشمندان ایرانی در این حوزه را به نمایش بگذارد. این مجموعه، توسط گروه معماران مدام طراحی شده است و بخش های مختلفی دارد؛ از این میان، می توان به نمایشگاه گیاهان دارویی، نمایشگاه ابزار پزشکی و نمایشگاهی برای معرفی متخصصان ایرانی در حوزه‌ های مختلف پزشکی اشاره کرد.

گروه معماری مدام درباره ی این طرح منحصر به فرد می گوید:

باغ ایرانی، مفهومی معمارانه است و قدمت آن به ۲۵۰۰ سال پیش باز می گردد. این مفهوم، در عبور از قرن های متمادی، با فرهنگ ایرانی درآمیخته است. ما نیز تلاش کردیم که از آن برای نمایش دستاوردهای علم پزشکی در ایران استفاده کنیم. در این موزه، همه چیز، حتی طراحی، در خدمت نمایش میراث باشکوه طب ایرانی است.

باغ موزه گیاهان دارویی، بخش های مختلفی دارد؛ یکی از این بخش ها، جدول زمانی تاریخ پزشکی ایران و جهان است. در کنار این بخش، فضایی به نمایش ابزارهای استفاده شده توسط پزشکان ایرانی اختصاص یافته است. علاوه بر این، اتاق رایحه های ایرانی، نمایشگاه گیاهان دارویی، نمایشگاه تاریخ داروسازی، مراکز درمانی و بیمارستان های ایران، از سایر بخش های این باغ موزه ی منحصر به فرد هستند.

کیوسک ها، مهم ترین و اصلی ترین عناصر باغ های ایرانی بوده اند. آن ها چشم اندازی سراسرنما (پانوراما) از محیط اطراف را به ساکنین خود هدیه می دهند. به این ترتیب، بازدیدکنندگان فرصت و امکان مشاهده ی کیفیت های چشم نواز این باغ را خواهند داشت! به علاوه، کیوسک ها دروازه هایی برای تهویه ی هوا و ایجاد نسیم خنک در آب و هوای گرم و خشک ایران بوده اند. جالب است بدانید که این کیوسک ها میزبان افراد و شخصیت های مهمی همچون پادشاهان می شدند! البته، در مواردی مانند هشت بهشت اصفهان، کیوسک مکانی برای بزرگداشت میهمانان و بازرگانان خارجی حاضر در ایران بود.

تمامی این موارد در مورد کیوسک باغ موزه گیاهان دارویی هم صدق می کند! بخشی از فضای داخلی این کیوسک به برگزاری جلسات مهم با مهمانان مدعو اختصاص یافته است. کیوسک باغ موزه، امکان بهره مندی از یک فضای لذت بخش و شادی آفرین را به مهمانان خود ارائه خواهد کرد.

از سوی دیگر، می توان ادعا کرد که مفهوم باغ ایرانی در دیگر جنبه های زندگی ایرانیان نیز ریشه دوانده است. این مفهوم حتی در عناصر زندگی روزمره همچون فرش ها و قالیچه های ایرانی نیز به چشم می خورد. عناصر باغ ایرانی، نظیر درختان سرو و درخت زندگی، همگی در نقوش فرش ها بازنمایی می شوند. ما از این تفسیرهای انتزاعی در عناصر طبیعی به کار رفته در دیوارهای بیرونی استفاده کرده ایم. به علاوه، می توان مشاهده کرد که فرش، با همان هندسه ی شبکه ای و سیمای انتزاعی ای که دارد، از طریق یک بازی شاعرانه در کف موزه بازنمایی شده است. بد نیست بدانید که کاشی های دست ساز کیوسک، متعلق به مسجد شیخ لطف الله، یکی از بناهای تاریخی اصفهان می باشد. با کمک این کاشی های رنگارنگ، کیوسک همچون مرواریدی در مرکز باغ ایرانی می درخشد!

ابگینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ