طراحی و معماری ایستگاه آتش نشانی

در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی، ایستگاه آتش نشانی میونموک (Myeonmek) دیگر توان ارائه ی خدمت به شهروندان ناحیه ی جونگنانگ گو (Jungnang – Gu) در کشور کره جنوبی (South Korea) را نداشت! همین موضوع سبب شد تا مدیران این ایستگاه تصمیم بگیرند تحولی قابل توجه را ایجاد نمایند! آن ها علاوه بر اینکه به دنبال بهبود شرایط کاری آتش نشان های این ایستگاه بودند، به این موضوع نیز علاقه داشتند که با بهره گیری از نمادهای معماری معاصر، به شهروندان شهر، احساس ایمنی و اعتماد بیشتری را هدیه دهند. به همین منظور، از معماران Yong Ju Lee (مستقر در سئول) دعوت به همکاری نمودند. بازسازی این ساختمان ۶۳۰ مترمربعی، منجر به ارائه ی تصویری کاملا متمایز و هویتی کاملا جدید از ساختمان های عمومی شد! در ادامه ی این مطلب، شما را با مهم ترین ویژگی های طراحی ساختمان ایستگاه آتش نشانی میونموک (Myeonmek) آشنا خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید!

بد نیست که بدانید ساختمان ایستگاه آتش نشانی میونموک (Myeonmek) در یکی از محلات مسکونی ناحیه ی جونگنانگ گو (Jungnang – Gu) واقع شده است. ناحیه ی جونگنانگ گو (Jungnang – Gu) یکی از ۲۵ ناحیه ی شهری سئول ، پایتخت و بزرگ ترین شهر کره جنوبی (South Korea) می باشد. بد نیست بدانید شهر سئول (Seoul) از ساختار زیربنایی بسیار پیشرفته‌ ای برخوردار است و متروی آن که هر ساله بیش از ۲۰۰ میلیون مسافر را جا به‌ جا می‌ کند! متروی سئول سومین شبکه بزرگ مترو در جهان است!

در مقابل این ساختمان، یک خیابان عظیم با شش خط سواره قرار دارد. معماران کمپانی Yong Ju Lee این همجواری را به فال نیک گرفتند! بر همین اساس، تصمیم بر آن شد که دفاتر اصلی و اداری این ساختمان عمومی رو به سوی خیابان مجاور داشته باشند. از سوی دیگر، خوابگاه آتش نشان ها نیز به قسمت پشتی ساختمان منتقل شد. با این تمهید ساده، صمیمیت و گرمای خاصی بر مناطق خصوصی تر ایستگاه آتش نشانی حکمفرما گردید.

می توان ادعا کرد که چیدمان فضاهای داخلی ساختمان جدید ایستگاه آتش نشانی میونموک (Myeonmek)، به بهبود کیفیت این زیرساخت عمومی و ضروری شهر کمک شایانی کرده است. برای اثبات این ادعا می توان به جانمایی کاربری ها در طبقات فوقانی ساختمان اشاره کرد! جالب است که بدانید تمام کاربری های موجود در طبقات بالایی ساختمان، حول یک محور گردش عمودی سازماندهی شده اند.

نمای ساختمان آتش نشانی، ساده اما در عین حال خیره کننده و هیجان انگیز به نظر می رسد! شاید اولین چیزی که پس از تماشای این نما به ذهنتان خطور کند، حرکت سریع ماشین های آتش نشانی باشد! اما این شیوه ی خاص نماسازی، به جز نشان دادن عملکرد ساختمان، مزایای دیگری نیز دارد؛ برای مثال از تابش مستقیم و آزار دهنده ی نور خورشید به فضاهای داخلی جلوگیری می نماید! در عین حال، امکان تهویه ی هوا را نیز به صورت طبیغی میسر می سازد.

حالا دیگر ایستگاه آتش نشانی میونموک (Myeonmek) از نظر بصری با بافت شهری همجوار خود در هماهنگی کامل است؛ یعنی دیگر خبری از آن رنگ های قرمز و تابلوهای برجسته نیست! در عوض، این ایستگاه با زبان گویای معماری معاصر به شهروندان وعده ی امنیت و اعتماد هر چه بیشتر را خواهد داد!

منبع:

archdaily.com – ابگینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ