طراحی و معماری اقامتگاه مسکونی صفدرجنگ

اقامتگاه مسکونی صفدرجنگ (safdarjang) در یکی از خیابان های دهلی نو (New Delhi)، پایتخت کشور هند (India) واقع شده است. مهم ترین مشخصه ی این ساختمان مسکونی، وجود یک روزنه ی مدورِ آجری و باشکوه در نمای آن است! اگر بخواهیم با شما صادق باشیم، بایستی بگوییم که این طرح منحصر به فرد، کلیت پروژه را تحت تاثیر خود قرار داده است. طراحی این مجموعه ی مسکونی در ادامه ی گفتگوهای ناتمام میان معماری مدرن و تاریخ معماری هند، تعریف خواهد شد. به هر روی، عمارت صفدرجنگ (safdarjang)، برای یک خانواده ی بزرگ ساخته شده است و ۸۰۰ متر مربع نیز مساحت دارد. کار طراحی و اجرای این خانه ی تماشایی، بر عهده ی شرکت معماری AKDA بوده است. در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که شما را با مهم ترین ویژگی های این ساختمان جذاب و تماشایی آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید!

چنانچه اهل مطالعه ی تاریخ معماری باشید، به خوبی می دانید که لوئی کان (Louis Kahn ؛ معمار بزرگ آمریکایی) تاثیرات شگرف و فراموش نشدنی ای بر معماری شبه قاره هند داشته است. بر همین اساس، می توان ادعا کرد که اقامتگاه صفدرجنگ (safdarjang) با الهام گرفتن از اصول و روش های این معمار تاریخ ساز طراحی شده است. طرح های منسجم و یکپارچه، در کنار استحکام متریال محلی، به تولد یک بنای عرفانی و در عین حال آرامش بخش منجر شده است.

عمارت صفدرجنگ (safdarjang) را می توان قصیده ای به افتخار لوئی کان نامید! در واقع، طرح عمارت، ترجمه ای سلیس و روان از آرمان ها و اهداف این معمار بزرگ است! هدف و اولویت اصلی تیم معماران کمپانی AKDA، ایجاد آرامش در فضاهای طراحی شده بوده است. با نگاهی به تصاویر منتشر شده از این اقامتگاه مسکونی، متوجه تلاش های تیم معماران برای القای احساس آرامش به ساکنین خانه خواهیم شد.

اقامتگاه صفدرجنگ (safdarjang) از ۴ آپارتمان مستقل و یک پارکینگ تشکیل شده است. البته، بد نیست بدانید که هر دو طرف ساختمان، در محاصره ی همسایگان قدیمی خود می باشد! پس عرض ۹ متر و ۱۴ سانتی متری خانه، تنها منبع دریافت نور و هوای تازه به شمار می آید. هر کدام از آپارتمان های این مجموعه، دو اتاق خواب و سه سرویس بهداشتی دارند. از سوی دیگر، در طبقه ی آخر صفدرجنگ، یک حیاط عمومیِ سبز طراحی شده است. این فضای باز، می تواند ساکنین عمارت را به دور هم جمع کند و لذت هم نشینی در محیطی سرسبز را به آنان هدیه دهد!

در نمای عمارت صفدرجنگ (safdarjang)، به جز یک عنصرِ مدورِ آجری مشهور، عناصر دیگری هم به چشم می خورد! مکمل آن دایره ی آجری، چارچوبی از جنس فولاد ضد زنگ است. در حقیقت، یک مربع کامل فولادی، دایره ی آجری صفدرجنگ را تنگ در آغوش گرفته است! از سوی دیگر، بایستی اشاره کنیم که دیوارهای جانبی بنا، با کمک سیمان سفید پوشانیده شده اند.

فضای داخلی آپارتمان های صفدرجنگ با بهره گیری از سنگ های محلی طراحی شده اند. به عنوان نمونه، کف سازی واحدهای این عمارت، با کمک سنگ های زرد رنگ جایسالمر (Jaisalmer) انجام شده است. در فضاهای باز این مجموعه ی مسکونی نیز، شاهد استفاده ی گسترده از کاشی های دست ساز آبی رنگ هستیم. ناگفته پیداست که این کاشی ها، رنگ و بوی جذاب و منحصر به فردی به فضا بخشیده اند!

تیم معماران AKDA برای انتخاب تک به تک متریال های به کار رفته در این خانه، دقت و وسواس بی نظیری نشان داده اند. عملکرد و دوام بالا، مقاومت ذاتی و بازده انرژی مناسب، مهم ترین پارامترهای مورد نظر آنان در انتخاب متریال بوده اند. از سوی دیگر، توجه به صرفه جویی در مصرف انرژی، نقش مهمی در طراحی تمامی فضاهای داخلی و خارجی داشته است. به عنوان نمونه، سیستم روشنایی فضاهای باز و بسته ی این اقامتگاه با کمک لامپ های LED طراحی شده است. در کنار این سیستم، استفاده از سنسورهای حرکتی در سرویس های بهداشتی، نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی هر کدام از واحدها دارد.

منبع:

archdaily.com

akda.in – ابگینه

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ