طراحی و معماری آپارتمان شماره ۳۵ از سامان احمدی در شیراز

معمار/معماران: سامان احمدی (آتلیه طراحی سامان احمدی)

هنرمند آجرچين: سعيد آموزگار

کارفرما: داوود محمودی

سال آغاز پروژه: ۱۳۹۶ شمسی

سال پایان پروژه: ۱۳۹۷ شمسی

مساحت زیربنا: ۲۰۰۰ مترمربع

عکس: سامان باقری ، اشکان بهرامی

امروزه چهره شهرنشینی به آپارتمان نشینی تغیر شکل داده است و مفهوم خانه به واحدی از برج های کوتاه و بلند تبدیل شده است؛ جایی که منازل نه برای اشخاص که برای اهداف ساخته می‌ شوند. با این وجود همچنان خانه محلی ا‌ست برای آسایش افراد و شکل‌ گیری هویت افراد جامعه؛ مکانی که دستخوش تاثیرات نظام دیوان سالاری ناقص و حاکم بر فرایند خانه‌ سازی ا‌ست.

تلاش معمار برای بازگردانی یک نوع هویت با توجه به تجربه‌ ی زیسته‌ ی خویش با استفاده از مصالح آجر، چوب و گیاهان رونده در نمای ساختمان صورت گرفته است. از نکات زیبایی‌ شناسانه‌ ی ساختمان نوع ارتباط برون و درون می‌ باشد که به واسطه‌ ی گیاهان و آجرهای گره‌ زده شده‌ ی مشبک صورت می‌ پذیرد، حضور سایه‌ ها در زمان‌ های مختلف از روز به نحوی با ساکنان وارد گفت‌ و گو می‌ شود، حال آنکه هر کس با نوع جهانبینی خود به این مکالمه می پردازد.

توجه به اینکه ملیت، تاریخ و فرهنگ ساکنان خانه برای معمار قابل پیش بینی نیست، لذا سعی شده است اصول مدرنیته در ساختار داخلی خانه حفظ شود؛ یعنی تلاش شده است با حداکثر استفاده از فضا، کم ترین استفاده از نشانه‌ ها و رنگ صورت گیرد! چرا که هر دین فرهنگ و قومیت بتواند با خانه همخوانی داشته باشد تا ساکن بتواند با هرگونه چیدمان اشیای همچون فرش‌ ها، مبلمان و ظروف خانه به هستی خود وجود و عینیت ببخشد.

ابگینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ