طراحی سالن تئاتر linxia national grand theater

استودیوی طراحی چینی DUTS به تازگی و در جدیدترین پروژه خود با الهام از فرم و بافت مسجد جامع عمان، تئاتر عظیمی را در شهر لینشیا (linxia) در استان گانسو (Gansu) کشور چین طراحی کرده است! تئاتر ملی بزرگ لینشیا (linxia national grand theater) با قطر ۹۰ متر و ارتفاع ۴۶ متر، چشم اندازی ایده آل را در میان محوطه پیرامون خود به نمایش گذاشته است. بنا به درخواست کارفرمای پروژه، استودیوی طراحی DUTS شکل و بافت کلی مسجد جامع عمان را به ساختمان عمومی بزرگی تبدیل کرد!

این درخواست، چالش های بزرگی را برای تیم طراحی به وجود آورد. در گام نخست نحوه استفاده و گرته برداری (نوعی وامگیری زبانی که در آن، صورت ترکیبی یا اصطلاحات زبان دیگر تجزیه می ‌شود و برای هر یک از کلمه‌ های آن اصطلاح، یک معادل قرار داده می‌ شود و عبارت به زبان وام گیرنده ترجمه می شود) از نسبت های مسجد جامع در ساختاری بسیار بزرگ تر و همچنین شیوه ادغام تکنیک های مدرن طراحی در این بدنه یسنتی از چالش های پیش روی تیم طراحی بود. هدف اصلی گروه DUTS ایجاد پیوندی میان معماری معاصر و بیان و شخصیت خاورمیانه ای بود!

پس از انجام بررسی های بیشتر و دقیق تر، طراحان برای اجرای الگوی بافت گنبد مسجد جامع عمان، راه حل ساده، دست و پاگیر و البته گران قیمت جداره آلومینیومی را کنار گذاشتند! آن ها برای عملیاتی سازی طرح خود، با جوش دادن تیرهای فولادی مقطعی به یکدیگر ساختار درهم تنیده گنبد را بافتند! این فرایندِی ساخت مشابه ساختار استادیوم لانه پرنده در مرکز ورزش های ملی المپیک پکن می باشد.

ساختار سازه، دیوارها و پوسته ی بافته شده با هم ترکیب شدند؛ اقدامی که سبب صرفه جویی بالا در هزینه های ساخت شد. همچنین این اتفاق سبب یکپارچگی ساختار کلی ساختمان نیز گردید. در نتیجه، ساختمان از بخش بالایی غیر قابل نفوذ و بسته به نظر می رسد و سپس به سمت پایین بازتر می شود. نمای سفید رنگ و انتزاعی این گنبد آن را به اثر بصری قوی و جذابی در سایت این پروژه تبدیل کرده است.

به منظور حفظ ارتفاع گنبد و استفاده کامل از فضا، سالن تئاتر اصلی یک طبقه بالاتر جای گرفته است. قسمت های زیرین جهت راه اندازی سالن های VIP و فضاهای خدماتی شامل بارگیری و تامین نیازهای عملکردی مورد استفاده قرا می گیرد. این سالن تئاتر گنجایش پذیرایی از ۱۰۵۲ تماشاگر را دارا می باشد که ۱۰۲ صندلی آن در فضای استخر طراحی شده اند! فضای سالن اجتماعات به دو بخش صندلی های استخر و صندلی های سالن تقسیم می شود. صندلی های استخر توان گنجایش ۸۶۰ نفر را در خود دارند و صندلی های سالن می تواند ۱۹۲ تماشاگر را برای تماشای نمایش پذیرا باشد.

سکوی اصلی اجرای تئاتر در بخش مرکزی واقع شده است و به شکل حرف چینی  شکل گرفته است! این فضا دارای دو قسمت ۱۲۰ متر مربعی می باشد که برای اجرای موسیقی طراحی شده است و یک ارکستر سمفونیک ۱۰۰ نفره را در خود جای می دهد. بخش مرکزی صحنه ی اجرا، امکان دسترسی با خودرو را نیز دارد؛ همچنین سکوی دیگری با مساحت ۱۵ متر مربع، سکوی اجرای رقص باله، سکوی گردان با قطر ۱۴ متر و پنج سکوی متحرک برقی از دیگر امکانات این فضا می باشد. این سکوها قابلیت کنترل با کامپیوتر را دارا می با شد و جهت تکمیل تغییر شکل صحنه در صورت لزوم و در حین اجرای نمایش می توان این سکوها را بلند کرد، چرخاند و جابجا نمود و نیازهای مختلف اجراهای موسیقی، اپرا ، باله ، نمایش و تئاتر را به طور کامل برآورده نمود.

در انتها لازم به بیان است استودیوی طراحی معماری DUTS در سال ۲۰۱۰ میلادی و توسط معمار چینی، Ling Zhong در شهر شانگهای کشور چین پایه گذاری شده است.

منبع:

designboom.com

dutsdesign.com – ابگینه

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ