طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

طراحانِ استودیوی معماری stantec در ابتدا با ایده طراحی یک کیت سه بعدی

3

در ایده ای متفاوت و جالب توجه، طراحان فضاهای درمانی در استودیوی معماری بین المللی stantec با استفاده از کیت های اسباب بازی playmobil و مبلمان مینیاتوری چاپ سه بعدی، راهی خلاقانه جهت بهبود ارتباطات و همکاری با کارفرمایان خود ابداع کرده اند! در توسعه این کیتِ برنامه ریزیِ مراقبت های درمانی، استودیوی stantec تلاش کرد با فاصله گرفتن از پلان های رایج و طرح های دوبعدی که اغلب قابل درک برای عموم مردم نیست، تعامل با مشتریان خود را افزایش دهد و به سمت عرضه این کیت های درمانی به زبانی مشترک (اسباب بازی) حرکت نماید. این کیت شامل مبلمان، قفسه و عناصر موردنیاز فضاهای درمانی است که امکان مدل سازی سه بعدی این فضاها را برای طراحان و دیزاینرها میسر می سازد.

طراحانِ استودیوی معماری stantec در ابتدا با ایده طراحی یک کیت سه بعدی و تعاملی در جلسه ای با متخصصان بیهوشی و جراحان در زمینه طراحی اتاق جدید گفتگو داشتند. stantec به منظور درک بهتر فضا و بهبود ارتباط و تعامل با مشتریان خود تصمیم گرفت که سری اولیه کیت ها را که از کاغذ و فوم ساخته شده بودند، به عنوان یک جعبه ساده که پزشکان می توانند در چیدمان و طراحی فضا با آن ارتباط برقرار کنند، تولید نماید.

ماریا باریلاز (maria barillas) در گزارشی با عنوان playing for keeps در فصلنامه طراحی santec می نویسد: ” لحظه شگفت انگیزی بود! با ارائه این ابزار جدید، پزشکان بلافاصله به میز نزدیک شدند و شروع به بررسی اجزا و مبلمان اتاق کردند! مکالمه سریع و پرباری در جریان بود! ما راهی برای ارتباطات جدید پیدا کرده بودیم و می توانستیم مجددا وارد بازی شویم! “

پس از موافقت های اولیه استودیوی معماری stantec، جعبه ابزار برنامه ریزی مراقبت های بهداشتی (healthcare planning toolkit) را آماده سازی نمود! جعبه ابزاری که شامل کیت بیمارستان شهر playmobil و اجزای موردنیاز برای آن بیمارستان بود. کیت بیمارستان شهر playmobil همراه با مدل های سه بعدی بیمار، پرستار و همچنین اجزای اتاق های درمان به صورت پیش ساخته، مانند دستگاه اشعه ایکس و عکس برداری طراحی و تولید شد. سپس stantec یک مجموعه چاپ سه بعدی از عناصر مراقبت های درمانی مانند ایستگاه های پرستاری متحرک، صندلی های همراه بیمار، میز و سطل های دفع زباله های بیمارستانی را نیز تولید نمود.

این عناصر در مقیاس یک اینچ تا یک فوت (معادل سی و نیم سانتی متر) طراحی شده اند که نمایانگر یک اتاق درمان می باشند! این کیت امکان تنظیم شبیه سازی های کوچک در محیط های بالینی، از جمله اتاق های معاینه، ریکاوری و عمل های جزئی را فراهم می کند.

در یک مطالعه موردی که با حضور طراحان مراقبت های بهداشتی از استودیوی معماری stantec و کارفرمایان در یکی از در بیمارستان های مرکزی درمان سرطان در ایالات متحده آمریکا انجام گرفت، ثابت شد که این روش، تعاملی سازنده برای درک هر چه بهتر نیازهای فضایی، نیازهای عملکردی و در نهایت فرصتی ایده آل برای ساخت یک ماکت حرفه ای پیرامون اتاق آزمایش و اتاق های درمان می باشد! با مشاهده ی تاثیر این ایده در طراحی فضاهای درمانی، stantec کنجکاو است که این کیت چگونه می تواند در طراحی فضاهای اداری و کار، فضاهای مسکونی و موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرد! آن ها بر این باورند که گاهی اوقات، جذاب ترین و تعاملی ترین شیوه برای خلق یک فضا، پیاده سازی آن بر روی یک صفحه دیجیتال نیست!

Poject Info

Project Name: healthcare planning toolkit

Developer: stantec

ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ