شرکت FORMAFANTASMA با طراحی مجسمه های لکسوس در هفته طراحی میلان (معماری)

طی هفته طراحی ۲۰۱۶ میلان، شرکت formafantasma از طرح خود برای جایزه طراحی لکسوس 2016 رونمایی کرد. این اینستالیشن، محصول هنر طراحان ایتالیایی Andrea Trimarchi و Simone Farresin است. تیم طراحی برای نمایش موضوع رقابت امسال تحت عنوان Anticipation، از المان‌هایی استفاده کردند که در دل شیوه‌های تولید کمپانی لکسوس ریشه دارند. حاصل تلاش آن‌ها ترکیبی از هنر دست و ماشین است. این تیم ایتالیایی سعی کردند؛ تکنولوژی‌های اکولوژیکی وابسته به تحرک را توسعه داده و متحول کنند.
از نظر مادیت، اینستالیشن ترکیبی از روکش‌های مدرن مانند رنگ اتومبیل، ریخته‌گری رزین و فولاد ضدزنگ و مواد سنتی مانند پارچه پنبه‌ای و چوب کاج است. اینستالیشن در  کارخانه فلزی اسبق لکسوس در میلان به نمایش گذاشته شد؛ این چند جعبه نورانی، فضای صنعتی کارخانه را روشن کردند؛ این طرح تداعی‌گر معماری سنتی ژاپن و اصالت برند لکسوس است.

اولین و بزرگ‌ترین فضا از کانسپت اتومبیل لکسوس مدل LF-FC الهام گرفته شده است. انرژی لامپ‌های متحرک این مجسمه از طریق فناوری سلولی سوخت هیدروژنی تأمین می‌شود. روی صفحه صورتی‌رنگ اینستالیشن، چهار مجسمه فولادی با ارتفاع‌های دو تا شش متر به آرامی حرکت می‌کنند و رقصی ظریف و زیبا را به نمایش می‌گذارند. سلول‌های سوخت هیدروژنی که زیر مجسمه تعبیه شده‌اند؛ نور لامپ‌های متحرک را تأمین می‌کنند.
به منظور حفظ استعدادهای قدیمی لکسوس در زمینه‌های مختلف، فضای نمایشگاه پذیرای یک غذای خوشمزه از  آشپز ژاپنی میلانی، Yoji Tokuyoshi نیز بود. تیم طراحی با این آشپز صاحب‌نام روی تم آب همکاری کرد زیرا آب یکی از غنی‌ترین منابع هیدروژن موجود در طبیعت است و تنها محصول فرعی ناشی از فناوری سلولی سوخت هیدروژنی است.

دومین فضا که میزبان فستیوال سالانه جایزه طراحی لکسوس 2016 است؛ حالا پذیرای شانزده چهارپایه فلزی شده است. فرم ساده چهارپایه‌ها، روکش براق آن‌ها را هایلایت می‌کند. برای روکش چهارپایه‌ها از رنگ خودروی LF-FC استفاده شده است. برای رنگ‌آمیزی این وسایل از تکنیک رنگ‌های لایه‌لایه ژاپنی استفاده شده که با دست و ماشین انجام می‌شود. رنگ نهایی، ظریف اما پیچیده است و بسته به میزان نور محیط پیرامون، خاکستری تیره یا آبی جلوه می‌کند.

در پایان، تیم طراحی با بازدید از ستاد مرکزی لکسوس در ژاپن تصمیم گرفت که طرح سومین فضا متکی بر صنعت نساجی پیشین لکسوس باشد. از این رو، مجسمه‌ای شبیه به ماشین بافندگی طراحی کردند که هزاران رشته نخ را به نمایش می‌گذارد. وقتی ریسمان‌ها کشیده شوند؛ طرحی سه‌بعدی از اتومبیل LF-FC خلق می‌کنند. این ماشین بافندگی که به یک LF-FC تبدیل می‌شود در مرکز اتاقی قرار گرفته است که طرح دیوارهایش از سبک ژاپن الهام گرفته شده است. تشکیل تصویر یک خودرو شناور در هوا، واقعاً به‌صورت ناگهانی رخ می‌دهد و برای بیننده غیرمنتظره است.


کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ