سارا جزایری و سام طهرانچی به عنوان داوران جایزه بین المللی BLT در سال ۲۰۲۱ میلادی (۲۰۲۱ BLT Built Design Awards) انتخاب شدند

جایزه بین المللی BLT به عنوان رقابتی سالانه با هدف شناساندن، تقدیر و قدردانی از متخصصانی که در زمینه تحقق پروژه های برجسته معماری در سطح جهان مشارکت دارند، پایه گذاری شده است؛ از جمله شرکت های معماری، طراحان داخلی، طراحان و سازندگان محصولات ساختمانی و همچنین مدیران پروژه.

لازم به بیان است BLT Built Design Awards بر چهار حوزه تاکید دارد:

بررسی پروژه های معماری (شامل طرح های مفهومی، طرح های در دست اجرا یا پروژه های تکمیل شده) در پنج سال گذشته؛ پروژه هایی که معمار در فرآیند طراحی آن ها، چالش های امروز جهان از جمله تاثیرات اجتماعی، ارتباط با محیط زیست پیرامون، استفاده از انرژی های نو و… را مورد توجه قرار داده است (برای افراد حرفه ای و دانشجویان).

بررسی پروژه های طراحی داخلی (شامل طرح های مفهومی، طرح های در دست اجرا یا پروژه های تکمیل شده) در پنج سال گذشته؛  پروژه هایی که معمار در فرآیند طراحی آن ها، چالش های امروز جهان از جمله توجه به استانداردها، افزایش کیفیت تعاملات میان مردم، چگونگی ایجاد تعامل و ارتباط میان سبک زندگی کاری با سبک زندگی روزانه و… را مورد توجه قرار داده است (برای افراد حرفه ای و دانشجویان).

بررسی محصولات ساختمانی (شامل محصولات ساخته شده از مصالح با دوام، پایدار و یا هوشمند) (برای افراد حرفه ای و متخصص).

بررسی مدیریت پروژه در ساخت پروژه های معماری (شامل تکنیک ها و سیستم های مدیریت پروژه از جمله برنامه ریزی، طراحی و ساخت از آغاز تا پایان) (برای افراد حرفه ای و متخصص).

اما هیئت داوران جایزه بین المللی BLT در سال ۲۰۲۱ میلادی، عبارتند از:

توماس هوپف (Thomas Hoepf) معمار آمریکایی

هله ژول (Helle Juul) معمار دانمارکی

فیل ماشابانه (Phill Mashabane) معمار آفریقایی

سارا جزایری (Sara Jazayeri) معمار ایرانی

سام طهرانچی (Sam Tehranchi) معمار ایرانی

والتر ماریوتی (Walter Mariotti) مسئول تحریریه مجله معماری Domus ایتالیا

ZHOU Wen Jun 周文君 معمار چینی

درباره سارا جزایری ، معمار ایرانی (متولد شهر اهواز) بد نیست بدانید وی در دهه ۱۹۸۰ میلادی به شهر پاریس فرانسه نقل مکان کرد؛ وی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته معماری از مدرسه دولتی École nationale supérieure d’architecture de Paris-La Villette شهر پاریس (تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارتباطات کشور فرانسه) می باشد. او در دهه ۱۹۹۰ میلادی به شهر نیویورک در ایالات متحده آمریکا سفر کرد و استودیوی معماری و طراحی داخلی خود را با نام Studio 360 راه اندازی نمود و در همان شهر نیز ماندگار شد!

جالب است بدانید سارا جزایری مدیر انستیتوی معماران آمریکا یا AIA به عنوان بزرگ ترین سازمان حرفه ‌ای معماری در ایالات متحده آمریکا در منطقه برانکس (Bronx ؛ شمالی ‌ترین محلات شهر نیویورک و در شمال محله منهتن؛ اگر منطقه برانکس که یکی از پنج منطقه کلانشهر نیویورک است به شهری مستقل تبدیل شود، هفتمین شهر پرجمعیت ایالات متحده آمریکا را تشکیل می دهد!) بوده است! وی به عنوان اولین بانویی شناخته می شود که از زمان تشکیل این شعبه از انستیتوی معماران آمریکا در سال ۱۹۳۱ میلادی این سمت را به عهده گرفته است.

وی در مصاحبه ای پیرامون این موضوع می گوید:

” معمار بودن، زن بودن، مهاجر بودن و همچنین یک رهبر بودن امتیازی است که افراد کمی فرصت تجربه آن را در زندگی خود دارند! هدف من در سال ۲۰۲۱ میلادی، الهام بخشیدن و ایجاد انگیزه در معماران نسل جوان و آینده سازان این رشته است. “

سام طهرانچی دانش آموخته معماری از دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی تهران است. وی از سال ۱۳۷۸ شمسی (سال ۲۰۰۰ میلادی) فعالیت حرفه ای خود را با حضور در پروژه فرودگاه امام خمینی آغاز کرد و در سال ۱۳۷۹ شمسی نیز شرکت مهندسان مشاور هسته طراحی [فضای چهارم] را تاسیس نمود.

از جمله پروژه های وی تا به امروز می توان به طراحی پروژه باغ کتاب تهران (رتبه اول در گروه ساختمان های عمومی جايزه معمار در سال ۱۳۹۶ شمسی و رتبه دوم در گروه ساختمان های عمومی جايزه معماری آسیا در سال ۲۰۱۷ میلادی) ، طراحی مرکز همایش های سعادت آباد تهران (رتبه چهارم مشنرک جایزه معمار در سال ۱۳۸۲ شمسی) و ساختمان تله متری و کنترل از راه دور آب تهران (رتبه دوم جایزه معمار در سال ۱۳۸۴ شمسی) و… اشاره کرد.

وی همچنین تجربه داوری در شانزدهمین دوره جایزه معمار (در سال ۱۳۹۵ شمسی) و سیزدهمین جایزه معماری و معماری داخلی ایران (در سال ۱۳۹۹ شمسی) را نیز در کارنامه دارد.

رقابت BLT ایالات متحده آمریکا توسط گروه Farmani مستقر در شهر لس ‌آنجلس ایالات متحده آمریکا که ریاست آن را حسین فرمانی به عهده دارد، پایه گذاری شده است. گروه Farmani که در سال ۱۹۸۵ میلادی آغاز به کار کرده است، علاوه بر این جایزه، برگزاری رقابت IDA (یا International Design Awards) ، رقابت LIT Design Awards ، جایزه Prix de la Photographie در پاریس و همچنین رقابت London International Creative Awards را نیز برعهده دارد.

منبع:

bltawards.com – ابگینه

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ