ساخت ماکت معماری به کمک پرینت سه بعدی ارزان و سریع

ساخت مدل ها و ماکت های معماری با استفاده از فناوري پرينت سه بعدی  تبدیل به جایگزین پرطرفداری برای روش های قدیمی تر شده است. با استفاده از پرینت سه بعدی معماران و دانشجویان معماری می توانند پروژه ها و مدل های سه بعدی خود را پس از طراحی در نرم افزار، در سریع ترین زمان ممکن و با بالاترین جزئیات، تبدیل به ماکت معماری کنند. پیشتر از متریال هایی مانند مقوا و چوب، حجمی کلی و فاقد جزییات به عنوان ماکت معماری تهیه می شد که چندان انتظارات معماران را برآورده نمی کرد اما به کمک پرینت سه بعدی، ماکت معماری با حفظ تمامی جزییات در اختیار طراحان و معماران قرار میگیرد.

دفتر مرکزی خدمات پرینت سه بعدی شمشه، آماده خوش آمدگویی به مشتریان بصورت حضوری در تهران،و یا استفاده از شماره تلفن 09369389646 میباشد.

از مزایای ساخت ماکت معماری با استفاده از پرينت سه بعدي می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- صرفه جویی در وقت و هزینه. زمان و هزینه مورد نیاز برای  یک ماکت پرینت سه بعدی شده با جزییات بالا در مقایسه با روش های دیگر به طور چشمگیری کمتر است.

2- دقت بالا. امکان ساخت مدل های پیچیده و دارای جزییات بالا.

3- تنوع در رنگ و متریال. ساخت ماکت با استفاده از چندین نوع متریال و رنگ مختلف.

4- شخصی سازی و اعمال تغییرات دلخواه در ماکت بدون صرف هزینه اضافی.

فرقی نمیکند این که دانشجوی ترم یک معماری باشید و یا صاحب شرکت مهندسی و طراحی ساختمان با بیست نفر کادر و خدمه، در هر حالت به کمک پرینت سه بعدی سرعت عمل و کیفیت کار خود را افزایش می دهید و در کنار آن هزینه ی بسیار کمتری متحمل خواهید شد.

در ادامه، دستور العمل هایی راجع به چگونگی آماده کردن یک مدل معماری برای پرینت سه بعدی به شما ارائه می شود.

توجه داشته باشید که به طور متوسط، زمان مورد نیاز برای پرینت یک ماکت معماری معمولی بین 3 تا 20 ساعت است. بنابراین حداقل دو روز پیش از موعد مد نظر، مدل سه بعدی آماده ی پرینت خود را برای پرینت ارسال کنید.

اما چگونه باید یک مدل سه بعدی یا نقشه معماری را تبدیل به مدل مناسب برای پرینت سه بعدی کرد؟

فارغ از این که مدل سه بعدی خود را در چه نرم افزاری طراحی کرده اید، باید آن را به فرمت stl  تبدیل کنید. بسیاری از نرم افزار های طراحی پس از تبدیل مدل به STL به صورت پیشفرض آن را با کیفیت پایین ذخیره می کنند که باید در بخش تنظیمات مربوط این نکته را مد نظر داشته باشید.

بسیاری از معماران از نرم افزار sketchup  برای طراحی مدل معماری خود استفاده می کنند که در صورت آشنا نبودن با تنظیمات ویژه ی این نرم افزار برای چاپ سه بعدی ممکن است در استخراج مدل برای پرینت به مشکل بر بخورند.

در نرم افزار sketchup  برای شروع از تمپلیت 3d printing millimeter  استفاده کنید.

خطوط خود را  double  نکنید، در غیر این صورت هنگام استخراج gcode برای پرینت سه بعدی، مدل شما دچار مشکل می شود.

پس از طراحی، باکس پیش فرض اطراف مدل خود را که نشان دهنده ی ابعاد پرینتر سه بعدی است حذف کنید.

از مدل خود با فرمت .dae  خروجی بگیرید.

دفتر مرکزی خدمات پرینت سه بعدی شمشه، آماده خوش آمدگویی به مشتریان بصورت حضوری در تهران،و یا استفاده از شماره تلفن 09369389646 میباشد.

مدل را با فرمت .dae به نرم افزار Meshlab که نرم افزاری کاربردی برای ویرایش انواع مش هست ببرید و تغییرات نهایی را روی ظاهر و جزییات مدل خود انجام داده و پس از تنظیم دقیق ابعاد ماکت، آن را با فرمت STL خروجی بگیرید.

فایل STL را بار دیگر بررسی کنید. اکنون مدل شما آماده ی پرینت است. به سامانه آنلاین سفارش پرینت سه بعدی به آدرس https://archalife.com/ مراجعه کرده و مدل خود را برای پرینت سه بعدی آپلود کنید.

حجم کلی و جزییات ماکت

پرینتر سه بعدی تقریبا در چاپ  همه ی حجم های کلی و ساده، مادامی که حجم شما فاقد سوراخ یا سطوح بسیار نازک باشد بدون مشکل عمل می کند. حجم کلی مدل شما باید  solid  بوده و پوسته ای نباشد. در صورت پوسته ای بودن، باید به آن ضخامت داده و آن را تبدیل به یک  shell دارای ضخامت قابل توجه بکنید. (حداقل 1 تا 2 میلیمتر).

 سعی کنید حجم شما به اصطلاح آب بندی شده و بدون سوراخ یا محفظه باشد. در غیر این صورت، یا سوراخ ها در ماکت شما اعمال شده و یا در پرینت آن مشکلات اساسی ایجاد می کند. درب ها و پنجره ها و محفظه های اینچنینی مادامی که ضخامت کافی در دیواره ها داشته باشند مشکلی ایجاد نمی کنند.

سعی کنید اگر حجم شما بسته است و طبقات و جزییات داخل ماکت شما دیده نمیشود، تمام جزییات و طبقات را از داخل حجم حذف کنید. ابعاد حجم خود را به طور دقیق تنظیم کنید و سپس خروجی STL بگیرید.

برای اعمال جزییات ماکت نیز، باید به نکاتی توجه داشته باشید

جزییات ماکت شما اجزایی از مدل هستند که دارای پیچیدگی بیشتر و ضخامت و ابعاد کمتر هستند. این جزییات گاهی اوقات برای کاهش هزینه و افزایش کیفیت به صورت جدا پرینت شده و سپس به حجم اصلی چسبانده می شوند. اما در صورت تمایل برای پرینت جزییات بر روی حجم اصلی باید توجه داشت که بهتر است جزییات و حجم اصلی، تماما یک مدل را تشکیل دهند تا از هر گونه خطا در پرینت جلوگیری شود. برای مثال، نرده ها یا فواره ها، مدل های جداگانه نباشند و به مدل اصلی متصل باشند.

جزییاتی مانند دستگیره در، لامپ های خیابان، نیمکت، صندلی، و… به دلیل ضخامت بسیار کمتر نسبت به حجم اصلی، در ماکت های سایز متوسط و کوچک بهتر است که حذف شده و یا جداگانه پرینت شوند. ساختار های پیچیده، نامتقارن، غیر هندسی و دارای منحنی باید ضخامت کافی داشته و پوسته ای نباشند. نمای ساختمان ها باید به طور متناسب با ابعاد ماکت باشند تا در مدل پرینت شده طبیعی جلوه دهد. طاق های مستقل و یا ساختار هایی که دارای ستون های بلند هستند بهتر است از ستون جدا شده و پس از پرینت به ستون ها چسبیده شوند.

در صورت تمایل برای استفاده از چند نوع رنگ و جنس در ماکت خود باید اجزاء متعلق به هر رنگ یا جنس را مشخص کرده و جداگانه پرینت بگیرید و پس از پرینت به یک دیگر متصل کنید.

با رعایت این نکات می توانید ماکت معماری خود را با بالاترین کیفیت ممکن بسازید و از نتیجه ی مهارت خود در هنر معماری و مهندسی لذت ببرید. همچنین شما همواره می توانید با کارشناسان ما درباره ی چگونگی آماده سازی مدل خود برای پرینت سه بعدی مشورت کزده و از ما کمک بگیرید.

دفتر مرکزی خدمات پرینت سه بعدی شمشه، آماده خوش آمدگویی به مشتریان بصورت حضوری در تهران،و یا استفاده از شماره تلفن 09369389646 میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ