در تحول سنتها: هنرهای قرن نوزدهم ایران در موزه آقاخان تورنتو

بین تمایل به حفظ سنت های محلی محترم و نیاز روزافزون به درگیر شدن با نفوذ بیرونی فراگیر و جریانات نوآورانه، “در تحول سنتها: هنرهای قرن نوزدهم ایران ” داستان های قدرتمندی را از طریق آثار هنری که در سلسله قاجار ایجاد شده است، می گوید.

قرن تغییر ایران

قرن نوزدهم، زمان تحول و تغییرات مهمی در ایران بود. درگیری با غرب نوآوری های نظامی، اقتصادی، تکنولوژیکی و فرهنگی را به کشور تحمیل کرد. قاجارانی که از سال 1785 تا 1925 ایران را اداره می کردند، ترکمن بودند و بعد از دهه های بحران داخلی، کشور را متحد ساختند. همچنین بسیاری از نوآوری هایی که از غرب به دست آمد را تصویب کردند. آنها آگاهانه سنت های مذهبی و هنری محلی را احیا کردند و حمایت خود را از آداب و رسوم مذهبی، شعر، و هنرهای ابتکاری با هدف مشروعیت دادن به حکومت خود و تقویت هویت ملی جدید نشان دادند و پایه و اساس برای یک ملت مدرن گذاشته شد.

قدرت هنر در زمان تغییر

مصنوعات در “در تحول سنتها: هنرهای قرن نوزدهم ایران” از یک کشور پویا، خلاق و پیچیده سخن می گوید که به حرکت در پویایی های فرهنگی رقابت پرداخته است. بعضی از اشیاء بازتابی آگاهانه از سنت ها و اعتقادات محلی را نشان می دهند، در حالی که دیگران از انطباق مشتاق ایده ها و فن آوری های پیشرفته ای می گویند. بسیاری از اشیاء نشان دهنده یک همبستگی موفق سنت و آخرین روندهای زمان است. نمایشگاه از ما دعوت می کند تا به این نکته بپردازد که چگونه هنر در هر جامعه ای که در معرض تغییرات بزرگ است، تبدیل می شود. این به ما یادآوری می کند که تا امروز، در سراسر جهان و در آنجا در کانادا، هنرمندان و صنایع دستی به تغییر در روش های پیچیده پاسخ می دهند.

مجموعه ای از عکس های آنتوان سوورگوین (یک ایرانی ارمنی و گرجستانی تبار) نمونه ای از پذیرش چنین فن‌آوری‌هایی است که پادشاهانی مانند ناصرالدین شاه بسیار دوست داشتند با آنها تفریح کنند. همچنین یکی دیگر از موارد جالب توجه استفاده از محصولی جدید به نام مینا بر روی جواهراتی مانند شیر و خورشید و یا قلیان است. تعدادی از نسخه های لیتوگرافی از شاهنامه و همچنین یک قاب پنجره از تهران که الخمیس آن‌ها را موتیف های اروپایی می نامد، نیز در این مجموعه به نمایش درآمده‌اند. ادغام هماهنگ هنر ایرانی با زیبایی‌شناسی اروپا به ویژه در مورد یک نسخه از کتاب گلشن راز مربوط به قرن چهاردهم، که دارای یک تصویر اروپایی پرتره ناصرالدین شاه روی جلد آن است، بسیار برجسته می‌باشد.

این نمایشگاه از 22 سپتامبر 2018 افتتاح شده است و تا ۱۰ فوریه ۲۰۱۹ (۲۱ بهمن ۱۳۹۷) برپاست.

Photo credit: Jay Bisno Collection of Sevruguin Photographs. Freer Gallery of Art and Arthur M. Sackler Gallery Archives. Smithsonian Institution, Washington D.C. Gift of Jay Bisno, 1985, FSA

 

 

برگردان فارسی از agakhanmuseum.org

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ