خلاقیت بر روی دیوارهای خانه با معماری و زندگی

به در و دیوار خانه نگاهی می‌اندازم. ساعت دیواری بزرگ آن بالا تیک‌تاک می‌کند و زمان را پیش می‌برد، قاب عکس دختربچه‌ای در حال دویدن در طبیعت در کنارش است و کمی آن سوتر کشتی تزئینی دیوارکوب خودنمایی می‌کند. همگی قشنگ‌اند، اما احساس می‌کنم یک جای کار ایراد دارد. می‌پرسید کجا؟ الان می‌گویم. آنها در چشم من یکنواخت شده‌اند. البته این به آن معنا نیست که دیگر دوستشان ندارم. برعکس، هرچه زمان می‌گذرد این اشیای تزئینی برای من نوستالژیک‌تر می‌شوند، اما احساس می‌کنم باید در فضای دور و برم تغییراتی ایجاد کنم تا هر چیز ظاهری تازه و دیدنی‌تر از قبل بیابد. اگر همت کنم و دستی به سر و روی خانه بکشم اوضاع خیلی بهتر می‌شود.
با خود فکر می‌کنم چه کارهایی می‌توان با دیوارها انجام داد؟ آنها را رنگ کنم، استیکرهای بزرگ و جذاب بچسبانم، کاغذ دیواری کنم، باکس‌های مستطیلی یا مربعی به دیوار بکوبم، نقاشی‌های متنوع و متفاوت روی دیوار بکشم یا کاردستی‌های کاغذی رنگ و وارنگ درست کنم و با پونز به دیوار بچسبانم؟

هر فکری که به ذهنم می‌رسد وجودم را سرشار از ذوق و شوق و اشتیاق می‌کند. تصور این که بتوانم دیوار اتاق خوابم را به رنگی تازه دربیاورم و نقشی ساده و رویایی روی آن بیندازم مرا به وجد می‌آورد. دیوارهای اتاق پذیرایی، راه‌پله‌ها یا آشپزخانه که جای خود دارد. خانه‌ام قرار است به شکلی نو دربیاید و همه چیز جدید شوند. دیگر جای درنگ نیست. از جا بلند می‌شوم و به فروشگاه می‌روم. وسایل مورد نیاز را تهیه می‌کنم و به خانه برمی‌گردم. لوازم خانه را جابه‌جا می‌کنم، نردبام را می‌آورم و کار را شروع می‌کنم. امروز، شروع یک زندگی دوباره است!

چند روز طول می‌کشد، تا این که خانه به همان شکلی درمی‌آید که دلم می‌خواست. خرج چندانی دستم نگذاشت، اما ذوق و سلیقه و همچنین حوصله‌ام را بشدت به چالش کشید. نتیجه برای خودم و خانواده‌ام کاملا رضایتبخش است. حالا همان ساعت دیواری، تابلو و کشتی تزئینی را به دیوار آویخته‌ام، اما هر کدام جلوه‌ای تازه پیدا کرده‌اند و هر یک
به نحوی به رویم لبخند می‌زنند.

به شما هم توصیه می‌کنم سعی کنید با صرف کمترین هزینه، ظاهری جدید و زیبا به منزلتان ببخشید. در اینجا طرح‌هایی را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا با توجه به آنها بتوانید ایده بگیرید و خلاقیت‌هایی جالب‌تر را در منزل به کار گیرید.

۱

درختی بر دیوار: طرحی زیبا و دل‌انگیز یادآوری‌کننده فصل روح بخش بهار. سعی کنید دیوار را مخصوصا در نیمه بالایی با اندک مایه آبی رنگ کنید تا تداعی‌کننده آسمان باشد. طرح درخت و برگ‌هایش را ابتدا با مداد بکشید و سپس با رنگ کامل کنید. طرحی ساده است، اما چون بر دیوار عاری از طرح قرار می‌گیرد به خوبی خودنمایی می‌کند. سه تکه چوب را به نجار سفارش دهید تا مانند پایه‌ای بلند و باریک برایتان آماده کند. آنها را روی شاخه‌ها بر دیوار بکوبید تا تکیه‌گاهی شاخه‌ای شکل بگیرد. روی شاخه‌ها عکس، مجسمه یا هر چیز قشنگ و ظریف دیگر که به ذهنتان می‌رسد قرار دهید. شاید یکی از بهترین گزینه‌ها، مجسمه کوچک یک پرنده باشد که روی شاخه نشسته است.

۲

پروانه‌های در حال پرواز: ابتکار جالبی است. یک بشقاب روی میز است و پروانه‌ها از داخل آن درآمده‌اند و بر فراز دیوار بال و پر گشوده‌اند.

درست کردنش کار آسانی است و تنها چیزی که لازم دارد کمی حوصله و سلیقه است. با مقوا تعدادی پروانه در اندازه‌های کوچک و بزرگ درست کنید، آنها را از وسط تا کنید تا بیشتر به پروانه شباهت پیدا کند و سپس در کنار هم بالا و پایین بچسبانید. این پروانه‌ها از داخل یک بشقاب درآمده‌اند، اما ممکن است پروانه‌های شما از یک گلدان یا جعبه دربیایند!

۳

قاصدک: به قاصدک‌های درحال پرواز روی این دیوار نگاه کنید و برای لحظه‌ای وارد عالم طبیعتی شوید که در آن گل‌های قاصدک می‌رویند و با وزیدن اولین باد، از جای خود بلند می‌شوند و در آسمان به گشت و گذار می‌پردازند. برای آن که بتوانید یک چنین طرح ظریفی را روی دیوار پیاده کنید، ابتدا طرح گل اصلی و قاصدک‌های روی دیوار را روی کاغذ یا مقوا برش دهید، سپس آن را روی دیوار قرار دهید تا حالت شابلون را پیدا کند و بعد رنگ کنید. این طرح انتخاب فوق‌العاده‌ای برای اتاق خواب است و حس آرامش طبیعت را به بیننده القا می‌کند.

۴

یک دیوار پر از عشق: با کاغذرنگی‌های قرمز قلب‌هایی در اندازه‌های مختلف درست کنید. قلب‌ها را از مرکز کمی تاکنید تا برجسته به نظر بیاید. آنها را به طور متمرکز در یک نقطه از دیوار بچسبانید یا با پونز وصل کنید تا نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب کنند. در اینجا قلب‌ها به نحوی در نزدیکی چراغ رومیزی روی دیوار چیده شده‌اند گویی از چراغ به جای نور، قلب درآمده است! شما می‌توانید قلب‌ها را دور قاب عکس، آینه یا هر جای دیگر که به ذهنتان مناسب می‌آید بچسبانید.

۵

دوچرخه و نقشه: اگر در خانه فرزند دبستانی دارید که به دوچرخه‌سواری علاقه‌مند است و می‌خواهید او را با جغرافیای دنیا آشنا کنید، این طرح را روی دیوار اتاقش نقاشی کنید. دوچرخه‌ای کامل که چرخ‌هایش را نقشه جهان تشکیل داده است. فرزند شما هر روز به این دوچرخه نگاهی می‌اندازد و طی گذشت زمان، جغرافیای دنیا خود به خود در ذهنش حک می‌شود. طرحی بسیار خلاقانه است و هر کس که چشمش به آن بیفتد برای لحظه‌ای در دل به مبدع آن آفرین می‌گوید.

۶

گربه‌های بازیگوش: این هم طرحی مناسب و جذاب برای راه‌پله‌ها. یک چراغ سه شاخه، گربه‌های ناقلایی که در کمین گنجشک‌ها نشسته‌اند و گنجشک‌هایی که بخوبی راه فرار کردن را بلدند یادآوری‌کننده فضای خلوت خیابان‌ها در هنگام شب است. مانند تصویر، چراغ را روی پله‌های اول بکشید تا جای کافی برای میله آن وجود داشته باشد. سپس یکی یکی گربه‌ها و بعد هم گنجشک‌ها را طراحی کنید. ابتدا خطوط دور را با مداد بکشید و هرگاه از درستی نقاشی‌ها اطمینان حاصل کردید، با رنگ سیاه کار را کامل کنید. داخل چراغ‌ها را هم سفید کنید تا مشخص شود که چراغ‌ها روشن‌اند. رنگ سیاه گربه‌ها و گنجشک‌ها تداعی‌کننده فضای شب است و چالش طبیعت برای ادامه بقا برای هر بیننده‌ای لطف خود را دارد.

۷

کبوتری بر شاخه‌:طرحی ساده و در عین حال تاثیرگذار. ابتدا طرح آن را با مداد روی دیوار بکشید و سپس با رنگی مناسب نقاشی کنید. این تصویر به صورت تک‌رنگ کشیده شده و لطف و زیبایی خود را به همراه دارد.

 

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ