جایزه مصطفی(ص)

درباره مسابقه

جایزه مصطفی(ص)، نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است که هر دو سال یک بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می شود. این جایزه به احترام نام پیامبر اسلام(ص) و به دلیل تأکید بسیار آن حضرت به علم آموزی، به نام یکی از القاب ایشان، مصطفی(ص)، به معنای برگزیده نام گذاری شده است.
بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) با هدف شناسایی، معرفی و تقدیر از اندیشمندان و دانش پژوهان جوان جهان اسلام، اقدام به برگزاری مسابقه ‌ای تحت عنوان کنز می ‌نماید. این نام از حدیث پیامبر گرامی اسلام گرفته شده است که می ‌فرمایند :

مثل الّذی یتعلّم العلم ثمّ لا یحدّث به کمثل الّذی یکنز الکنز فلا ینفق منه؛
حکایت کسى که علم آموزد و از آن سخن نکند چون کسى است که گنجى نهد و از آن خرج نکند.

این مسابقه برای پژوهشگران زیر 45 سال مسلمان، درپنج حوزه‌ ی سلامت، فناوری اطلاعات و ارتباطات ، آب و محیط زیست، انرژی و اقتصاد برگزار می‌ شود. ارائه راهکارهای مبتنی بر علم برای پاسخ به مسائل جوامع بشری یکی از ویژگی‌ های مهم جهت داوری آثار است. در این رقابت، شرکت کنندگان باید دستاورد‌های علمی خود را در قالب یک فایل تصویری 3 الی 5 دقیقه ای از طریق همین وبسایت به دبیرخانه ارسال نمایند.

مهلت ارسال آثار تا 25 خرداد 1397 تمدید شده است.

موضوعات مسابقه

هریک از شرکت کنندگان می توانند آثار خود را در موضوعات زیر ارسال نمایند

فناوری اطلاعات و ارتباطات

آب و محیط زیست پیرامون ما، نقش کلیدی در ادامه ‌ی زندگی انسان بر روی کره ی خاکی دارد و فعالیت ‌های انسانی به خصوص در چند دهه ‌ی اخیر موجب تخریب هر چه وسیعتر محیط زیست و هدررفت هر چه بیشتر منابع آبی شده است.

اقتصاد

علم اقتصاد مطالعه ‌ی انسان در جریان زندگی روزمره‌ ی اقتصادی است و به تصمیم‌ گیری بهتر افراد کمک می ‌نماید و در این میان نگاه اسلام به مسائل مختلف اقتصادی تاثیر شگرفی بر این علم و کاربرد آن در جوامع اسلامی گذاشته است.

سلامت

انسان پدیده ‌ای است پیچیده و عوامل زیادی بر روح و جسم وی کارساز هستند. شناخت همه این متغیرها همیشه امکان‌پذیر نیست اما به هر حال می‌ توان با هوش و خرد و بهره‌ گیری از آموخته ‌ها و فناوری ‌ها میزان تندرستی انسان را بیشینه ساخت.

انرژی

تامین منابع انرژی از روش ‌های نوین نیاز به بر فناوری ‌های کارآمد و پاک جهت تبدیل و بهره‌ برداری از انرژی دارد، تا ضمن در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی به چالش ‌های پیچیده افزایش تقاضای انرژی و افزایش قیمت آن پاسخی مناسب دهد.

آب و محیط زیست

آب و محیط زیست پیرامون ما، نقش کلیدی در ادامه ‌ی زندگی انسان بر روی کره ی خاکی دارد و فعالیت ‌های انسانی به خصوص در چند دهه ‌ی اخیر موجب تخریب هر چه وسیعتر محیط زیست و هدررفت هر چه بیشتر منابع آبی شده است.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ