جادوی رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی منزل

رنگ قرمز و اصولاً رنگ‌ها در معماری تأثیرات بسیاری در زندگی انسانی بر جای می‌گذارند. برای طراحی داخلی و دکوراسیون یک فضا، الزاماً بایستی انواع رنگ، مکمل‌ها و تأثیرات آن‌ها را بدانید.

جادوی رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی منزل

رنگ قرمز رنگ گرم و پر انرژی ای هست که در روانشناسی رنگها ویژگی های روانیش رو بیان کردیم. این رنگ رو بیشتر در رستوران ها برای بر انگیخته شدن اشتها استفاده میکنن. قرمز رنگ مورد علاقه خیلی هاست. خیلی ها علاقه دارن در دکوراسیون داخلی منزلشون قرمز رو استفاده کنن و به وسیله این رنگ خونشون رو زیبا تر کنن. در این مطلب، استفاده رنگ قرمز رو در دکوراسیون داخلی خانه بررسی میکنیم و نکات مربوطش رو بررسی میکنیم.

قرمز به عنوان رنگ پرانرژی،قدرتمند، جسور و خوش یمن شناخته می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم در مورد ریشه های رنگ قرمز در طراحی، تفکر معنوی و طبیعت بپردازیم. شاید بیش از هر عنصر دیگر در طراحی، رنگ بتواند بحث‌های زیاد و احساسات پرشور را در میان طراحان و و صاحبخانه‌ها به طور یکسان ایجاد کند.

ویژگی رنگ قرمز

ویژگی اصلی رنگ قرمز انرژی و گرماش هست. در واقع یک رنگ داغه و بیش از حد تولید هیجان میکنه. در مواردی که این رنگ بیش از حد استفاده بشه باعث عصبی شدن فرد میشه و انسان رو کلافه میکنه ولی اگر در کنار رنگهای خنثی و خنک استفاده بشه، گرمای خوشایندی داره و ایجاد صمیمیت و راحتی

در دکوراسیون داخلی بهتره از این رنگ به تنهایی و یا به عنوان رنگ غالب استفاده نشه. دلیلش هم اینه که رنگ تندیه و بیش از حد تنش ایجاد میکنه و همونطوری که گفتم اگر زیاد استفاده بشه کلافه کننده میشه. بهتره در دکوراسیون داخلی از قرمز به عنوان رنگ مکمل استفاده بشه. به عبارتی رنگ غالب رو رنگ دیگه ای انتخاب کنیم و از قرمز به عنوان رنگی که به کار جهت میده و ایجاد احساس میکنه استفاده کنیم. به عنوان مثال میشه رنگ قرمز رو به وسیله یه نوار رنگی روی دیوار یا سقف یا کف استفاده کرد. یا یه تابلو و یا یه دکور زیبا مثل جا شمعی و یا حتی یک کوسن.

قرمز رنگ عشق و علاقه است. اگر شما به خاصیت رنگها اهمیت خاصی میدهید بهتر است بدانید رنگ قرمز میتواند در تمام حالات موثر باشد یعنی همانطور که میتواند آغازگر شادی و شور باشد گاهی موجب خشم شود این بدان معنا نیست که نباید از رنگ قرمزدر طراحی منزل استفاده شود بلکه بهتر است بدانیم رنگ قرمز را با ترکیب چه رنگهایی باید استفاده کنیم.در ادامه نمونه هایی بی نظیر از طراحی های داخلی با ترکیب رنگ قرمز و رنگهای دیگر را میبینید که استفاده آنها درمنزلتان نتیجه خوبی خواهد داشت.

ترکیب قرمز و سفید در دکوراسیون داخلی

به طور کلی توصیه میکنم این رنگ انرژی زا رو به عنوان آرایش منزلتون حتما ( در صورت تناسب رنگی ) استفاده کنین چرا که بسیار زیبا و خوشاینده، ولی هیچوقت اون رو به عنوان رنگ اصلی خونه به کار نبرید.

اگر قرمز رو به همراه رنگهای ملایم گرم و یا طرح هایی مثل طرح چوب به کار ببرید، فضایی سنتی ایجاد میشه و اگر این رنگ رو در کنار رنگهای خنک و ملایم استفاده کنین فضایی مدرن ایجاد میشه.

قرمز در نشیمن

نشیمن قسمتی از خانه اس که احتیاجی به هیجان و تحریک روحی نداره و رنگی به این تندی مناسب نشیمن نیست. دلیلش هم اینه که ما در نشیمن به دنبال آرامش و خوردن یک چای دلچسب، دیدن فیلم و صحبت با خونواده هستیم و این همه هیجان مناسبش نیست. در نشیمن بهتره از رنگهای ملایم تر استفاده بشه. البته این رو هم باید در نظر داشته باشیم که رنگهای سرد هم کسل کننده هستن و نباید به تنهایی در نشیمن استفاده بشن.

قرمز در ناهار خوری

قرمز رنگی هست که در رستوران ها و غذا خوری ها خیلی کاربرد داره و برانگیزاننده اشتهاست. البته در صورتی که به اندازه مناسبش استفاده بشه. رنگ مناسبی برای ناهار خوری هست و بهتره با المانهایی این رنگ رو گنجوند.

نور پردازی قرمز در اتاق خواب

چراغهای توکار قرمز در قسمتهایی از خانه کاربردهای عالی دارن. یکی از جاهایی که این نور پردازی میتونه در زمان خودش خوشایند باشه اتاق خوابه. از اونجا که اتاق خواب محل استراحته و اکثرا رنگهای ملایم رو برای این مکان استفاده میکنن تا آرامش کافی فراهم بشه، استفاده نور پردازی قرمز میتونه خوشایند باشه و در مواردی از کسل کنندگی اتاق خواب کم کنه.

تاثیر رنگ قرمز و کاربرد قرمز در دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ قرمز و احساسات

جای تعجبی نیست که رنگ قرمز(رنگ آتش و خون) به عنوان رنگ عشق، جنب و جوش و خشم شناخته می‌شود. این رنگ قوی و قدرتمند است و حتی در تحقیقی نشان داده شده که رنگ قرمز می‌تواند سرعت و شدت واکنش‌ها را افزایش دهد.

رنگ قرمز روشن مانند رنگ گوجه رسیده ممکن است پرانرژی و نشاط بخش به نظر برسد درحالی که قرمز تیره تر مانند رنگ جگری معنای جدی تری دارد.

تاثیر رنگ قرمز و فنگ شویی

در فنگ شویی، این رنگ درخشان و جسور به عنوان رنگ خوش شانسی در نظر گرفته می‌شود که نماد خوشبختی و قدرت است. به عنوان مکانی که انرژی(در فنگ شویی با «چی» شناخته می‌شود) به خانه شما وارد می‌شود درب جلوی خانه یک مکان فرخنده و مبارک است مخصوصا زمانی که با رنگ خوشبختی قرمز آراسته شده باشد.

رنگ قرمز و طبیعت

از غروب خورشید دل انگیز و شعله‌های آتش گرفته تا برگ های آتشین درختان در پاییز، رنگ قرمز در طبیعت رنگی جذاب و دراماتیک است و با در نظر گرفتن این که قرمز در طبیعت گاهی اوقات برای جذب کردن(به سیب سرخ کاملا رسیده فکر کنید) و گاهی اوقات برای هشدار(فلفل قرمز چینی، قارچ سمی) استفاده می‌شود این طور به نظر می رسد که مردم معمولا واکنش سریعی نسبت به آن دارند. چه شما این رنگ را دوست داشته باشید یا از آن متنفر باشید، احتمالا نظری درباره این موضوع دارید.

تاثیر رنگ قرمز و چاکرا ها

اگر به یوگا یا مدیتیشن می‌پردازید، حتما تا به حال اسم چاکراها را شنیده اید، آن ها به عنوان مراکز انرژی بدن در نظر گرفته می‌شوند و روی ستون فقرات قرار گرفته اند.

کلمه چاکرا از کلمه سانسکریت به معنای چرخ یا دیسک می‌آید و شما می‌توانید هر چاکرا را به عنوان چرخ درحال گردشی از انرژی تصور کنید که در آن بدن فیزیکی شما با روح و ذهن شما به هم می‌پیوندند.

چاکراها از پایین ستون فقرات شروع می‌شوند و تا فرق سر می‌رسند، چاکراهای پایین تر بیشتر مرتبط با فیزیک بدنی ماست درحالی که چاکراهای بالاتر بیشتر مربوط به ذهن و روح می‌شود.

اولین چاکرا یعنی چاکرای پایه در پایین ستون فقرات بین لگن خاصره و سه مهره اول است. این چاکرا با رنگ قرمز مرتبط است و نشان دهنده بنیان و تعادل شماست. زمانی که این چاکرا متعادل باشد شما احساس متعادل بودن و ایمنی و اعتماد درونی دارید.

رنگ قرمز در طراحی

قرمز یک رنگ اصلی است اما گستره کامل قرمز از صورتی کمرنگ تا شاتوتی کشیده شده است. اگر قصد دارید رنگ قرمز را در دکوراسیون خود وارد کنید، رنگ‌های قرمز شاد را بهتر است که در مقادیر کم وارد کنید درحالی که استفاده از رنگ‌های تیره و روشن تر ابتدا و انتهای طیف قرمز را بهتر می‌توان در مقادیر بزرگ تر وارد کرد.

برای هماهنگ نگهداشتن جلوه کلی، با دقت بررسی کنید که چه رنگ های دیگری در فضای شما نقش ایفا می‌کنند.

قرمز زمانی که با رنگ های خنثی احاطه شود(همانند تصویر نشان داده شده) غنی و دلپذیر به نظر می‌رسد و زمانی که با رنگ های آبی همراه شود جلوه ای زنده و پر روح خواهد داشت.

استفاده از قرمز در خانه

قرمز پس زمینه جذاببی برای کلکسیون ها و آثار هنری ایجاد می‌کند بنابراین این رنگ مناسبی برای گالری دیواری که قرار است ایجاد کنید خواهد بود.

به علاوه رنگ قرمز با دیگر رنگ‌های گرم نظیر زرد و نارنجی در فضاهای اجتماعتی نظیر اتاق نشیمن و ناهارخوری به خوبی هماهنگ می‌شود.

روش دیگری که می ‌توانید با نگاه به چرخه رنگ به آن برسید برای مثال جفت کردن قرمز با فیروزه ای است که طرح رنگی جسورانه تر و جذاب تری ایجاد می‌کند.

پاشیدن اندکی رنگ قرمز به فضاهای تماما خنثی یا سیاه و سفید جلوه زیبایی ایجاد می‌کند.

رنگ قرمز و خود شما

فراتر از همه، رنگ یک انتخاب شخصی است. بنابراین هنگامی که به این گزینه می‌رسید، آن چه که مهم است این است که واکنش شما به رنگ‌های اطراف تان چیست. برای مثال، دیدگاه رایج این است که قرمز برای اتاق خواب زیادی پرانرژی است اما شاید این رنگ حس آرامش و گرما را به شما منتقل کند. به احساس خود اعتماد کنید و به سراغ چیزی بروید که حس می‌کنید درست است.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ