توکوجین یوشیوکا (Tokugin Yoshioka) طراح مشعل المپیک توکیو

جمعه یکم مرداد ماه سال ۱۴۰۰ شمسی، المپیک ۲۰۲۰ توکیو با اجرای مراسم افتتاحیه در ورزشگاه المپیک توکیو (استادیوم ملی) رسما شروع به کار کرد. در ابتدا قرار بود این بازی‌ ها از ۲۴ ژوئیه تا ۹ اوت سال ۲۰۲۰ میلادی برگزار شود، اما در مارس ۲۰۲۰ میلادی به دلیل همه گیری گسترده بیماری کرونا به تعویق افتاد و اکنون نیز بازی‌ ها بدون تماشاچی برگزار می‌ شوند. بازی‌ های ۲۰۲۰ توکیو چهارمین دوره بازی های المپیک است که پس از توکیو ۱۹۶۴ (تابستان)، ساپورو ۱۹۷۲ (زمستان) و ناگانو ۱۹۹۸ (زمستان) در کشور ژاپن برگزار می‌ شود. اما در ادامه این مطلب به بررسی هر چه بیشتر مشعل بازی های المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو می پردازیم؛ با ما همراه باشید.

مراسم حمل مشعل المپیک ۲۰۲۰ توکیو روز پنجم فروردین ماه سال ۱۴۰۰ شمسی در مرکز آموزش فوتبال در ناراها و شرایط سختی که به سبب همه گیری گسترده ویروس کرونا پیش آمده بود، بدون حضور تماشاگر آغاز شد! ایواشیمیزو آزوزا، عضو تیم ملی فوتبال ژاپن که قهرمان جام جهانی ۲۰۱۱ فوتبال زنان و دارنده مدال نقره المپیک لندن ۲۰۱۲ است، با شعار شعله امید اولین قدم را در مسیر حمل مشعل برداشت. این مراسم ۱۲۰ روز به طول انجامید و مشعل از طریق ۸۵۹ شهر در ۴۷ استان کشور حمل شد.

مشعل المپیک (Olympic Flame) یکی از نمادهای بازی‌ های المپیک به شمار می آید. این مشعل برای برگزاری جشن دزدیدن آتش از زئوس، خدای یونان توسط پرومتئوس می باشد که در یونان باستان ریشه دارد؛ زمانی که آتشی در طول المپیک باستانی روشن نگاه داشته شد. مشعل در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۲۸ میلادی آمستردام دوباره معرفی شد و از آن موقع تاکنون همیشه بخشی از بازی های المپیک مدرن بوده است.

مشعل های بازی های المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو، ۷۱ سانتی متر ارتفاع و یک کیلو و ۲۰۰ گرم وزن دارند. مشعل در قسمت بالایی به پنج بخش به شکل گلبرگ های شکوفه پنج پر گیلاس یا ساکورا تقسیم می شوند. مشعل المپیک حاصل طراحی توکوجین یوشیوکا (Tokugin Yoshioka) طراح و هنرمند جوان ژاپنی می باشد که شعار استودیوی طراحی وی، ساخت آینده‌ ای پایدار از مواد پایدار است!

توکوجین یوشیوکا (Tokugin Yoshioka) در مصاحبه ای پیرامون تفکر طراحی خود می گوید: ” مهم ترین چیزی که بایستی به هنگام طراحی یک محصول در ذهن داشته باشیم، فقط و فقط خلق یک محصول جدید نیست! بلکه هدف بایستی خلق محصولی باشد که جامعه را به فضای بهتری تبدیل نماید! ما در دروه ای از تاریخ هستیم که بیش از حد معمول به تجملات توجه کرده ایم؛ من فکر می کنم این چیزی است که تعادل این کره خاکی را بر هم زده است. من همواره می خواهم محصولی را بیافرینم که فراتر از قابلیت کاربردی بودن باشد؛ هدف من این است: خلق محصولی برای هر چه بهتر شدن جامعه و آرامش زمین. “

جالب است بدانید برای روشن کردن مشعل بازی‌ های المپیک از سوخت هیدروژنی استفاده شد! پالایشگاه سوخت و انرژی ژاپن که اسپانسر رسمی‌ این بازی‌ ها می باشد، این سوخت را تامین کرده است. به باور آنها استفاده از این سوخت انرژی پاک را ترویج می دهد و آگاهی از مشکلات محیط زیستی را افزایش می دهد.

مشعل المپیک ۲۰۲۰ توکیو از ورق های آلومینیومی تولید شده با استفاده از فلز بازیافتی ساخته شده است که حاصل تکنولوژی اکستروژن جدید و قدیم شرکت اکستروژن UACJ می باشد! تکنولوژی اکستروژن فرآیندی است که در آن برای شکل دادن یک محصول بر روی یک سطح مقطع ثابت استفاده می شود و ماده تحت فشار بر روی سطح مقطع ثابت شکل می گیرد. نام دیگر تکنولوژی اکستروژن، حفره در حال چرخش است که بر روی یک قالب مسطح با فشار بالا حرکت می کند و سپس سبب ایجاد شکل در ماده اولیه می گردد. بد نیست بدانید استفاده از فرآیند اکستروژن در تولید فلزات سبب افزایش استحکام فلزات می گردد. لازم به بیان است از این تکنولوژی برای تولید قطارهای گلوله ای (Bullet train) شینکانسن (Shinkansen) نیز استفاده شده است (قطار گلوله ای می تواند به سرعت ۴۰۰ کیلومتر در ساعت دست یابد و بدین ترتیب انقلابی دیگر در سبک سفر انسان ایجاد خواهد شد!).

این مشعل طلایی‌ رنگ، حاصل بازیافت ۳۰ آلیاژ آلومینیومی مختلف بوده است که از زمین‌ لرزه سال ۲۰۱۱ میلادی و سونامی منطقه توکوهوی ژاپن به‌ دست آمده است. در این طراحی مشعل، پنج شعله به یک شعله تبدیل شده که از نوک مشعل خارج می‌ شود. جهت کنترل و روشن نگه‌ داشتن مشعل از دو روش اشتعال استفاده می‌ شود؛ اولین مکانیسم، مکانیسم سوخت گرمازایی است که شعله آبی تولید می نماید و یک واکنش کاتالیزوری که شعله قرمز در مشعل ایجاد می‌ کند.

منبع:

dezeen.com

globaldesignnews.com

  ابگینه   casaindonesia.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ