تمیز کردن موکت و روش لکه گیری و نکات ضروری مراقبت از موکت

موکت ، بهترین کفپوش برای اشخاصی است که می‌خواهند از پروسه‌های بزرگ رهایی یابند. نصب آسان و راحت در کنار تنوع رنگ‌ها و طرح‌ها، نمایی خیره‌کننده به کف خانه شما می‌دهد. بعد از اینکه موکت را نصب کردید و آماده استفاده شد؛ رعایت یک سری نکات برای تمیز کردن موکت ضروری است تا ظاهر زیبای موکت حفظ شود.

گالری عکس 1 تمیز کردن موکت و روش لکه گیری و نکات ضروری مراقبت از موکت عکس راهنمای خرید عکس طراحی کف عکس کف پوش عکس کفپوش عکس مصالح ساختمانی

تمیز کردن موکت با جاروبرقی
کشیدن مرتب جاروبرقی یکی از مؤلفه‌های اساسی پروسه مراقبت از موکت است. هر نوع موکتی، مورد حمله گردوغبار و دیگر ذرات قرار می‌گیرد که به راحتی روی هم انباشته می‌شوند و به داخل موکت نفوذ می‌کنند. از جاروبرقی‌هایی استفاده کنید که قدرت مکش بالایی دارند تا مجبور نباشید زمان زیادی را صرف تمیز کردن موکت و نظافت موکت کنید.

گالری عکس 2 تمیز کردن موکت و روش لکه گیری و نکات ضروری مراقبت از موکت عکس راهنمای خرید عکس طراحی کف عکس کف پوش عکس کفپوش عکس مصالح ساختمانی

واکنش سریع
درست مانند هر نوع کفپوش دیگری، چنانچه چیزی روی موکت ریخت؛ اگر سریع به آن پاسخ دهید؛ احتمال لک شدن موکت را کم کرده‌اید. برای پاک کردن لکه ها از روی موکت، اول مایع را با حوله خشک کنید و موکت را آب بکشید و دوباره جای آن را خشک و تمیز کنید. برای اینکه مطمئن شوید که لکه را از لایه های میانی موکت نیز پاک کرده‌اید بدون اینکه رنگ آن پخش شود؛ هرگز جای آن را نسایید؛ بلکه با حوله روی آن فشار داده تا مایع را کاملاً جذب کند.

گالری عکس 3 تمیز کردن موکت و روش لکه گیری و نکات ضروری مراقبت از موکت عکس راهنمای خرید عکس طراحی کف عکس کف پوش عکس کفپوش عکس مصالح ساختمانی

پاک کردن موکت از مواد ریخته شده روی آن
یکی از مهم‌ترین مزایای کفپوش موکتی، این است که می‌توانید قسمتی را که چیزی روی آن ریخته شده، بردارید. اگر مایعات یا هر تفاله‌ای روی سطح آن ریخته شد؛ می‌توانید موکت را بشویید و کاملاً تمیز کنید. برای رفع لکه‌های مایع حل‌شدنی مانند غذا و نوشابه، از محلول حاوی یک‌چهارم قاشق چای‌خوری مایع ظرف‌شویی و چهار فنجان آب استفاده کنید. محل لک را به آرامی بسایید و همزمان آب بکشید؛ شستن را تا وقتی ادامه دهید که کف صابون یا مایع ظرف‌شویی کاملاً گرفته شود. اجازه دهید موکت خشک شود؛ سپس آن را سر جایش بگذارید. اگر نیاز داشتید که موکت سریع خشک شود؛ از سشوار استفاده کنید.
برای پاک کردن لکه‌های دیرپایی چون قهوه، باید از پاک‌کننده‌های قوی‌تری استفاده کنید. از اسیدهای ملایم یا حتی یک بطری سرکه بهره ببرید. سرکه را با مقدار مساوی آب، رقیق کرده و با یک حوله و به آرامی لکه را پاک کنید. این پروسه را تا وقتی که لکه پاک شود؛ ادامه دهید. البته اگر لکه به یک نقطه روی کف‌پوش تبدیل شده، باید آن را تعویض کنید تا نمای تازه موکت حفظ گردد.

گالری عکس 4 تمیز کردن موکت و روش لکه گیری و نکات ضروری مراقبت از موکت عکس راهنمای خرید عکس طراحی کف عکس کف پوش عکس کفپوش عکس مصالح ساختمانی

محلول‌های پاک‌کننده جهت تمیز کردن موکت
لازم است که برای هر نوع لکه، محلول پاک‌کننده مناسبش را داشته باشیم. بیشتر لکه‌ها مانند نوشیدنی‌ها، غذاها و گل‌ولای با محلول‌های پاک‌کننده عام مانند سرکه و مایع‌های بدون مواد سفیدکننده، رفع می‌شوند. برای زدودن لکه‌های سخت باید از مواد قوی‌تر مانند سفیدکننده‌های کلری استفاده کرد. قبل از استفاده از مواد سفیدکننده، ببینید که آیا این نوع پاک‌کننده با نوع موکت شما سازگار است؛ در غیر این صورت، ممکن است که آسیب‌های جدی‌تری به بار بیاورید. خشک‌کردن موکت گامی حساس است؛ اگر موکت پاک شده را برای زمانی زیادی خیس رها کنید ممکن است که کپک بزند. اگر تجربه‌ای در این زمینه ندارید با نظافت روزانه موکت مطمئن شوید که شرایط اولیه‌اش را حفظ خواهد کرد.

تمیز کردن موکت و روش لکه گیری و نکات ضروری مراقبت از موکت

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ