طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

تفسیر الکترونیکی صدای هجوم باد بر بدنه خودرو خواهد بود

2

چندی پیش، کمپانی خودروسازی بی ام و (BMW) از از خودروی الکتریکی نسل بعدی خود با نام شاسی بلند iX به عنوان پرچم دار فناوری خود رونمایی کرد! نکته ی جالب توجه این است که رانندگان خودروی الکتریکی بی ام و iX، به جای شنیدن صداهای مرسوم و رایج موتور خودرو، افکت های صوتی تنظیم شده توسط آهنگساز و موسیقیدان معروف آلمانی، هانس زیمر (Hans Zimmer) را تجربه خواهند کرد. جلوه های صوتی تنظیم شده توسط این آهنگساز برنده جایزه اسکار که آهنگسازی فیلم هایی همچون Inception ، سه ‌گانه بتمن، The Lion King و Dunkirk‎ و… را در کارنامه کاری خود دارد، تفسیر الکترونیکی صدای هجوم باد بر بدنه خودرو خواهد بود!

دوماگوژ دوکچ (Domagoj Dukec)، مدیر طراحی کمپانی BMW به تازگی در سخنرانی زنده ای در این باره اظهار داشت: ” این اتفاق مانند زمانی است که شما در حال قایقرانی هستید و صدای برخورد باد با بادبان ها را می شنوید! این فرآیند صدای موتور را بازتولید نمی کند، بلکه در واقع یک سمفونی کاملا جدید است! صداهایی که به عملکرد راننده در هنگام رانندگی، عملکرد خودرو و همچنین شرایط محیطی پاسخ می دهند، از طریق ۲۴ بلندگو در داخل خودرو پخش خواهند شد! برخی از این بلندگوها در صندلی راننده تعبیه شده اند تا تجربه عمیق تری خلق نمایند.

وی در ادامه توضیحات خود افزود: ” چنین قابلیتی این امکان را برای فرد راننده فراهم می کند که در هنگام رانندگی، موسیقی بسازد و بتواند موسیقی منحصر به خود را خلق نماید! “

طراحی ها تاكنون كاملا سطحی بوده است و فقط به جلوه های بصری محصول می پرداخته است! اما انسان ها دارای حواس بیشتر و گوناگونی هستند – پنج حس – و توانایی دیدن، تنها ۲۰ درصد از آن ها را شامل می شود. چنانچه می خواهید لذت و تجربه ای بهتر و افزون تر را ایجاد نمایید، بایستی بیش از یک حسِ انسانی را درگیر کنید! این ایده، افقی کاملا جدید را به روی ما می گشاید. “

طراحی افکت های صوتی هانس زیمر (Hans Zimmer) برای خودروی الکتریکی بی ام و iX شامل تفسیر صوتیِ عبور هوا از مجاورت بدنه خودرو می باشد! نوع صدا و میزان آن با توجه به سرعت خودرو تغییر خواهد کرد. این طراحی با ترکیب منحصر به فرد ایجاد شده توسط هانس زیمر در سه حالت رانندگی خودرو پاسخ گو است: core, sport و efficient.

دوماگوژ دوکچ (Domagoj Dukec)، مدیر طراحی کمپانی BMW در این باره می گوید: ” ما حالت های مختلفی در رانندگی داریم؛ بنابراین شما نیز تجربه های متفاوتی خواهید داشت! در واقع شما فقط به صدای عملکردی موتور خودروی خود گوش نمی دهید! بلکه شما می توانید یک اثر هنری کاملا رایگان ایجاد نمایید. “

لازم به بیان است این جلوه های موسیقیایی در خودروی iX SAV و همچنین خودروهای سری i4 Gran Coupe گنجانده خواهد شد؛ محصولاتی که قرار است هر دو در پاییز سال ۲۰۲۱ میلادی به بازار عرضه شوند.

کمپانی خودروسازی بی ام و (BMW) از سال ۲۰۱۹ میلادی در حال همکاری با هانس زیمر (Hans Zimmer) است تا مجموعه ای از افکت های صوتی سفارشی را برای طیف گسترده ای از محصولات خود خلق نماید! وی همچنین با مهندس صوت این کمپانی یعنی رنزو ویتاله (Renzo Vitale) نیز همکاری داشته است تا افکت صوتیِ منحصر به فردی را برای خودروی مفهومی جدید این کمپانی با عنوان Vision M Next ایجاد نماید؛ این کانسپت توسط جیمز تورل (James Turrell) و اولافور الیاسون (Olafur Eliasson) در حال توسعه می باشد. همکاری طولانی مدت هانس زیمر (Hans Zimmer) با کارگردانان مشهور و سرشناسی همچون کریستوفر نولان (Christopher Nolan) سبب شده است تا وی به بهترین نحو ممکن شناخته شود.

همکاری با هانس زیمر (Hans Zimmer) بخشی از برنامه ی گسترش استراتژی کمپانی خودروسازی بی ام و (BMW) در جهت ایجاد تجربه های کاربر محور علاوه بر تمرکز بر عملکرد و فناوری است. دوماگوژ دوکچ (Domagoj Dukec) می گوید: ” ما در آینده دیگر به دنبال طراحی خودرو نخواهیم بود! برای ما خلق تجربه ای لذت بخش و جدید، در اولویت است. برای نمونه در طراحی خودروی الکتریکی بی ام و iX بیشتر تمرکز خود را بر طراحی فضای داخلی خودرو معطوف نموده ایم؛ به گونه ای که مشابه اتاق های یک هتل چند ستاره و یا خانه ای لوکس بنظر آید! بدنه خودرو بایستی به عنوان پوسته ای برای محافظت از این فضای داخلیِ بسیار ارزشمند و متفاوت عمل نماید. این نوع طراحی نبایستی شباهتی به یک خودرو و یا کابین خلبان هواپیما داشته باشد، بلکه بایستی بیشتر شبیه به یک بوتیک هتل دیده شود! “

Hans Zimmer live – 07.10.2019 – Rod Lever Arena – Melbourne – Australia

کمپانی خودروسازی بی ام و (BMW) در طراحی محصولات جدید خود، توجه ویژه ای نیز به مفهوم پایداری و احترام به محیط زیست داشته است! دوماگوژ دوکچ (Domagoj Dukec) در این باره می گوید: ” فراتر از استفاده از دو موتور الکتریکی در این خودرو، مواد استفاده شده در سراسر خودروی iX برای به حداقل رساندن تأثیرات زیست محیطی خودرو انتخاب شده اند؛ این موارد شامل بدنه سبک الیاف کربن، کفپوش نساجی بازیافتی و کنسولی ساخته شده از چوب با پایداری بالا است! روکش چرمی پیشین نیز با میکروفیبر جایگزین شده است.

یک محصول لوکس برای آینده بایستی پایدار باشد؛ و ما معتقدیم که این امر اجتناب ناپذیر است. “

کمپانی خودروسازی بی ام و (BMW) تاکنون قیمت پیشنهادی این خودرو را اعلام نکرده است اما با توجه به شباهت‌ های آن با خودروی شاسی ‌بلند X5 که با قیمت پیشنهادی ۵۹ هزار و ۴۰۰ دلار به فروش می‌ رسد و همچنین هزینه ‌های اضافی تولید باتری، به ‌نظر می ‌رسد احتمال اینکه iX با قیمت ۷۰ هزار دلار یا بیشتر به مشتریان فروخته شود، بسیار زیاد است.

منبع:

dezeen.com

bmwblog.com – ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ