تست روانشناسی توانایی عاشق شدن؛ چرا نمی‌توانم عاشق شوم؟

تست روانشناسی توانایی عاشق شدن؛ چرا نمی‌توانم عاشق شوم؟
تست توانایی عاشق شدن به بررسی توانایی شما برای اعتماد کردن می‌پردازد و اعتماد غیر شخصی در شما را اندازه می‌گیرد. اگر می‌خواهید بدانید ارتباط این دو عامل با یکدیگر چیست و بعد تست کنید ببینید می‌توانید عاشق شوید یا خیر با ستاره همراه باشید.

آیا همه انسان‌ها عاشق می‌شوند؟ باید بگوییم خیر، بسیاری از انسان‌ها هرگز عاشق نمی‌شوند. خیلی از انسان‌ها نیز هستند که در توهم عاشقی به سر می‌برند. آن‌ها واقعا عاشق نمی‌شوند، چون نمی‌توانند واقعا به کسی اعتماد کنند و قلب‌شان را به دست او بسپارند. البته فقط قلب دغدغه این افراد نیست! می‌توان گفت، بطور کل سر زندگی‌شان می‌ترسند، از احساساتشان گرفته تا اموال‌شان. لابد تعجب می‌کنید که پای اعتماد به افراد را وسط کشیدیم. در ادامه متوجه خواهید شد که توانایی اعتماد کردن چه ربطی به عشق و عاشق شدن دارد و سپس خودتان را در مورد این توانایی مورد آزمون قرار دهید.

اعتماد و عشق
دوست داشته باشید یا نداشته باشید، اعتماد و اطمینان شرطی برای بقا در جامعه انسانی به شما می‌رود. حتی در فعالیت‌های ساده‌ای مانند شیرینی خوردن یا سوار تاکسی شدن باید اعتماد کنیم. مثلا اعتماد کنیم که شیرینی که می‌خوریم از مواد سالم درست شده یا ترمز ماشینی که سوارش شده‌ایم به درستی کار می‌کند. به عبارت دیگر، زندگی در روزگار امروز حکم می‌کند که به دیگران اعتماد کنیم.

دو تن از دانشمندان دانشگاه تافتز در مدفورد ایالت ماساچوست، به نام‌های جانسون جورج و دبلیو. سواپ به یک ویژگی شخصیتی پی بردند که اسم آن را «اعتماد غیر شخصی» گذاشتند. این ویژگی با توانایی عاشق شدن ارتباط دارد. به عبارتی اعتماد میان‌فردی مستلزم خطر کردن است. هنگام شروع یک رابطه عاشقانه افراد نمی‌دانند سودی که می‌برند از خطر خیانت یا طرد شدن بیشتر است یا خیر. دکتر کارل راجرز بعد از تحقیقات فراوان به این نتیجه رسید که معیار اعتماد در متعادل بودن اشخاص نقش اساسی دارد. اعتماد واقع‌بینانه و تمایل به قبول کردن دیگران معمولا نشانه خودپذیری و شخصیت به خوبی تطبیق یافته است.

تست روانشناسی توانایی عاشق شدن
اگر می‌خواهید بدانید که توانایی عاشق شدن دارید یا خیر پرسشنامه زیر می‌تواند تا حدودی شما را راهنمایی کند. پرسشنامه‌ای که بر اساس تحقیقات دانشگاه تافتز تهیه شده است. همینطور که به سوالات جواب می‌دهید بابت هر جواب غلط به خودتان یک امتیاز بدهید و در نهایت پس از جمع امتیازات می‌توانید خودتان را با توجه به جدول نتایج بسنجید.

۱- علاقه‌ای به پول قرض دادن به دیگران ندارم، زیرا پس گرفتن آن کار دشواری است.
درست غلط

۲- اغلب اشخاص وقتی از کسی تعریف می‌کنند برای آن است که خودشان فایده‌ای ببرند و لزوما به حرفی که می‌زنند اعتقاد ندارند.
درست غلط

۳- اغلب اشخاص اگر به سودشان باشد نظرشان را خلاف آنچه هست بیان می‌کنند.
درست غلط

۴- اغلب اشخاص اگر چیزی از کسی قرض بگیرند و بعد اشکالی در آن به وجود آورند، وقتی آن را به صاحبش پس بدهند حرفی از این حیث به صاحب کالا نمی‌زنند.
درست غلط

۵- امروزه اغلب اشخاص بیش از حد به دیگران وابسته‌اند.
درست غلط

۶- روی هم رفته، یا اشخاص را قبول می‌کنم و یا آن‌ها را ترک می‌کنم.
درست غلط

۷- اگر شرکتی به کارکنانش بگوید به این دلیل که سود شرکت بسیار پایین بوده، نمی‌تواند به آن‌ها حقوق بدهد، من حرف شرکت را باور نمی‌کنم.
درست غلط

۸- اغلب سیاستمداران به شکلی رشوه گرفته‌اند.
درست غلط

۹- اغلب اشخاص به خاطر روابطشان، و نه بخاطر دانششان، پیشرفت می‌کنند.
درست غلط

۱۰- اخلاقیات در جوامع امروزی کمتر از گذشته است.
درست غلط

تفسیر نتایج تست توانایی در عشق

امتیاز نتیجه
اگر امتیاز شما از ۸ تا ۱۰ باشد  شما کسی هستید که به دیگران اعتماد می‌کنید. پس به راحتی هم عاشق می‌شوید.
اگر امتیاز شما از ۵ تا ۷ باشد شما میان اعتماد کردن و نکردن در حد وسط قرار دارید و با آغوش باز به استقبال روابط جدید می‌روید با این حال جوانب مختلف را هم در نظر می‌گیرید.
اگر امتیاز شما از ۰ تا ۴ باشد
نسبت به اغلب مردم سوء‌ظن بیشتری دارید. انگیزه‌های دیگران را بیش از حد تحلیل می‌کنید. می‌خواهید هر طور شده از خودتان حمایت کنید، به همین دلیل نمی‌توانید با اشخاص رابطه درستی ایجاد کنید.

متغیر بودن نتیجه تست شما در گذر زمان

به هر حال نتیجه‌ای که از این تست می‌گیرید را نمی‌توان به کل دوران زندگی شما تعمیم داد. چون میزان اعتماد شما به افراد طی عمرتان تغییر‌پذیر است. پس پیشنهاد می‌کنیم چند وقت دیگر باز هم این تست را بزنید. اگر امروز توانایی عاشق شدن ندارید شاید در آینده این توانایی را پیدا کنید!

در واقع شرایط به طور مدام در حال تغییر هستند. مثلا دانشمندان در فضای علمی افراد بسیار قابل اعتمادی به نظر می‌رسند. اما همان دانشمند در یک کافی‌شاپ چه؟ پس فضایی که در آن قرار می‌گیریم تاثیر بسیار زیادی بر اعتماد به افراد دارد.
اعتماد کردن شما به دیگران به داوری شما هم بستگی دارد و اینکه چه میزان بتوانید به یک نفر اعتماد کنید. مثلا ممکن است به کسی فقط در این حد اعتماد داشته باشید که حیوان دست آموزتان را به او بدهید تا نگهداری کند. اما اینکه بخواهید رازتان را به او بگویید خیر.

از دیگر فاکتور‌های تعیین کننده در توانایی اعتماد کردن جنسیت است. برخی روان‌شناسان معتقدند که زنان بیش‌تر از مردان به دیگران اعتماد می‌کنند. همچنین آنان به این نتیجه رسیده‌اند که اگر در رابطه‌ای بی‌اعتمادی شدید وجود داشته باشد عاشق شدن بسیار دشوارتر خواهد بود. بنابراین در شرایطی که بی اعتمادی کامل وجود دارد، بهتر است قید عشق و عاشقی را بزنید.


شما تا به حال عاشق شده‌اید؟ اعتماد کردن‌ شما به دیگران چگونه است؟ آیا خیلی راحت اعتماد می‌کنید؟

یک دیدگاه برای “تست روانشناسی توانایی عاشق شدن؛ چرا نمی‌توانم عاشق شوم؟”

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ