تست خوش‌ بینی و بدبینی

تست خوش‌ بینی و بدبینی
تست خوش‌ بینی و بدبینی فقط مخصوص خوش‌بین‌هاست! اگر گفتید چرا؟ چون بدبین‌ها تست نزده، مطمئن هستند که نمره جالبی بدست نمی‌آورند. البته این همه ماجرا نیست… قرار است در مورد خوش‌بینی و بدبینی بیشتر بحث کنیم.

چقدر در زندگی‌تان خوش‌بین هستید؟ چقدر تا به حال با افراد بدبین در ارتباط بودید و حسابی حرص‌تان را درآورده‌اند؟ نکند خودتان هم بدبین هستید؟ تست خوش بینی و بدبینی به شما کمک می‌کند این را بفهمید. همچنین ستاره راهکار‌های خوش‌بینی را هم در اختیار شما خواهد گذاشت و شما به نتایج بهتری در مورد رویکردتان در زندگی خواهید رسید.

مفهوم خوش‌بینی و بدبینی
خوش بینی یا خوش گمانی، در برابر بدبینی و بدگمانی قرار دارد و عبارت از نگرش یا قضاوت یا تفسیر خوب یا بدی است که در ذهن ما در باره کسی یا چیزی صورت می‌بندد.
خوشبینی و بدبینی ممکن است در همان ذهن باقی بماند و منجر به رفتار نشود و یا ممکن است موجب کنشی بیرونی در ما گردد. بنابراین، خوش بینی و بدبینی اگرچه مربوط به نگرش‌های ماست، اما به کنش‌های ما نیز سرایت می‌کند. این رفتار می‌تواند در گفتار ما خود را نشان دهد و یا به صورت اقداماتی از جمله انجام دادن یا ندادن کار شود. به همین دلیل است که ما سخن خوشبینانه یا بدبینانه یا کردار ناشی از خوشبینی یا بدبینی را هم باید در مفهوم این صفت لحاظ کنیم.

عوامل موثر در بدبینی و خوش‌بینی
امروزه خیلی‌ها نسبت به آینده بدبین هستند. اما آیا قبلا شمار خوش‌بین‌ها از شمار بدبین‌ها بیشتر بوده‌است؟ نه لزوما! بدبین‌ها همیشه وجود داشته‌اند. اگر بگوییم که طبیعتا عده‌ای بدبین هستند حق کاملا با شماست. البته درباره انسان‌ها نمی‌توان به این راحتی حرف زد. اغلب اشخاص هم نشانه‌های خوش‌بینی و هم نشانه‌های بدبینی را نشان می‌دهند. حتی بدبین‌ترین اشخاص وقتی در قرعه‌کشی بلیط‌های بخت‌آزمایی برنده می‌شوند، خوش‌بین می‌شوند.

تست خوش‌بینی و بدبینی

اگر پیشاپیش فکر می‌کنید که امتیاز بدی خواهید گرفت، دیگر نیازی به جواب دادن به سوالات نیست! چون شما قطعا بدبین هستید. با این حال پاسخ بخ پرسشنامه خوش بینی – بدبینی خالی از لطف نیست. به یاد داشته باشید به ازای هر جواب درست یک امتیاز به خودتان بدهید:

۱- من همیشه صورت‌حساب رستوران را بررسی می‌کنم و پول‌های خرد دریافتی را می‌شمارم.
درست         غلط


۲- به ندرت با غریبه‌ها سر صحبت را باز می‌کنم.
درست         غلط


۳- در محل کار اغلب در کنار سرپرستانم احساس ترس می‌کنم.
درست         غلط


۴- معتقدم که سختی‌های گذشته، از من آدم بهتری ساخته است.
درست         غلط


۵- من در عمل هرگز متهم به پرخاشگری یا حساسیت بیش از اندازه نشده‌ام.
درست         غلط


۶- نسبت به اغلب دوستانم من بیشتر افسرده می‌شوم.
درست         غلط


۷- من هرگز قمار نمی‌کنم.
درست         غلط


۸- من هرگز دیر به پرواز نرسیده‌ام.
درست         غلط


۹- ترجیح می‌دهم شغل فعلی‌ام را حفظ کنم و کار پرمخاطره‌ای را که درآمدش ۲۵ درصد بیشتر است قبول نکنم.
درست         غلط


۱۰- بعد از تجربیات ناخوشایند تا مدت‌ها احساس بدی پیدا می‌کنم.
درست         غلط


۱۱- با دوستانم کمتر حرف می‌زنم و بیشتر گوش می‌دهم.
درست         غلط


۱۲- بیش از دوستانم نگران موضوعات بی‌اهمیت می‌شوم.
درست         غلط

تفسیر نتایج تست بدبینی و خوش بینی

امتیاز نتیجه
امتیاز ۰ تا ۴  شما کاملا خوش‌بین هستید. از دیگران و از زندگی خود انتظار بهترین‌ها را دارید و اغلب آن‌ها را دریافت می‌کنید.
امتیاز ۵ تا ۹  شما در حد میانه خوش‌بینی و بدبینی قرار گرفته‌اید. احتمالا نظرتان درباره زندگی هر روز تغییر می‌کند.
امتیاز ۱۰ تا ۱۲
 شما کاملا بدبین هستید. احتمالا از زندگی بیش از سهم خود انتظار دارید.

شکل‌گیری بدبینی از کودکی!

اگر در این پرسشنامه امتیاز کمی به دست آورده‌اید و در شمار خوش‌بین‌ها قرار گرفتید، خودتان را آدم خوش‌اقبالی ارزیابی کنید. شما احتمالا با زندگی به خوبی کنار می‌آیید. اما اگر در این آزمون نمره بالایی گرفتید حتما باید بقیه مطالب این بخش را بخوانید.
روان‌شناسان پیرو مکتب فروید معتقدند که بدبینی از آغاز دوران کودکی در انسان ایجاد می‌شود، جایی در فاصله تولد و سه سالگی. احتمالا علت اصلی آن برطرف نشدن نیاز‌های دهانی است که به عنوان نمونه می‌توان به مکیدن، گاز گرفتن و جویدن اشاره کرد. تحت تاثیر این نقیصه، در سال‌های بعدی زندگی مشکلاتی آشکار بروز می‌کند. این مشکلات منفی وقتی روی هم انباشته می‌شود، شخصیتی بدبین در فرد شکل می‌گیرد.

چگونه خوش‌بین شویم؟

اگر احساس می‌کنید این حال و روز زندگی شماست ناامید نشوید. قطعا جایی برای امیدواری وجود دارد. شروع به فعالیتی سازنده بکنید. صنعتی را انتخاب کنید و در آن مشغول شوید. در یک گروه خیریه کار‌های داوطلبانه انجام دهید. سعی کنید از اشخاص افسرده و ناراضی فاصله بگیرید. با تغییر دادن فعالیت‌های خود می‌توانید نگرش‌تان را تغییر بدهید. توصیه‌های زیر را هم امتحان کنید، چون این توصیه‌ها برای زندگی بسیاری از افراد بدبین موثر بوده‌اند:
۱- این فرضیه که روزگار بر خلاف میل شماست را کنار بگذارید.
۲- ریشه بدبینی را در خودتان جستجو کنید نه در دیگران.
۳- قبول کنید که آینده و گذشته با هم یکی نیستند.

۴- خودتان را علت هر چیزی در نظر بگیرید نه معلول آن.
۵- رنج، بیماری، بدبیاری و ناامیدی را همچون قسمتی از زندگی بپذیرید نه تمامیت آن.
۶- یاد بگیرید که شکرگزار باشید. این حس را همواره تمرین کنید.
۷- از باور‌ها و افکار مثبت استفاده کنید.
۸- به خاطر داشته باشید که زندگی کوتاه است و فرصت لذت بردن از زندگی همیشگی نیست.


کسب درآمد در خانه، کسب درآمد از طریق اینترنت بدون هیچ سرمایه ای” حتما بخونید

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ